Sisukord
Majandus
Tänane leht
13.04.2020
Eesti Eesti lühiuudised Puudega on eriolukord topelt keeruline (5) Elu eest üle tee Koroonapere langes kuulujuttude ohvriks Kirurgilise maskiga kaitsed teisi, respiraatormaskiga ennast (34) Riik topeldab kohalike omavalitsuste teederaha Majandus Majanduse lühiuudised Tippjuht Emöke Sogenbits: milleks koolitame diplomeeritud õnnetusi? (9) OPECi lepe logiseb juba enne jõustumist Kas odavlennunduse kuldaeg saab läbi? (3) Välismaa KOHALIK VAADE ⟩ Itaalia rikkaim piirkond kukkus võitluses viirusega läbi Välismaa lühiuudised Pandeemiast sai Eesti seljakotirändurite elukool (3) Pandeemiast loodetakse jagu saada digiandmete abil (3) Venemaa annab Kaliningradi üksuste moderniseerimisele hoogu juurde (4) Arvamus Juhtkiri: elamata jäänud aeg (8) Jaano Martin Ots: mereõhk teeb vabaks Tõnis Oja: nüüd on tõesti teisiti (20) Urve Eslas: mõtleja vastutus (1) Karmen Palts: kas muretsemine aitab? Tarmo Pikner: kriisiaugu sügavus (3) Kultuur Sari teatavate piiride poorsusest Kultuuri lühid Koroonalaulud ⟩ Muusikud panevad karantiinis ka vetsupaberi laulusõnadesse (1) Sport Milline meeskond annab Eesti vägilasele veel ühe võimaluse? NBA treenerid: sportlased peavad enne võistlemist vormi taastama Vene naasis Itaaliast kodumaale Tartu Tartu arst Saaremaa välihaiglas: kõige raskem oli emale selgeks teha, miks ma minema pean (1) Kätlin Konstabel: me peame rääkima süütundest (5) Eriolukord takistab planeeringute arutelu Tartu lühiuudised (1) Ühendlabori direktor Anu Tamm selgitab, miks Eestis koroona kiirtesti teha ei saa Video ja galerii: Võrtsjärvele jõudnud peolaev ootab eriolukorra lõppu Euroopas ja Aafrikas talvitunud rändlinnud jõudsid koju Meelelahutus Koomiks Sudoku

Tippjuht Emöke Sogenbits: milleks koolitame diplomeeritud õnnetusi?

6 min lugemist
Kas me tahame, et noor muutuks diplomeeritud õnnetuseks, kes pole rahul ei enda ega ümbritsevaga, küsis tööstusjuht Sogenbits, kelle sõnul peaks kutsekoolide mainet ühiskonnas oluliselt parandama. FOTO: Sille Annuk

Isegi kui on raske, ei tohi juht noruspäi töötajate ette minna, kuna see murendab nende moraali ja motivatsiooni, ütleb tippjuht Emöke Sogenbits. 

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Mullu aasta naiseks valitud Sogenbits on HANZA Mechanicsi Tartu ja Narva tehaste juht. Tehaste aastakäive on kokku umbes 70 miljonit eurot ja Sogenbitsi alluvuses töötab kokku 700 inimest.

Missugune on praegu Eesti tööstusettevõtete maine? Kas noored tahavad tööstusse tulla või kibeletakse idufirmadesse ja ITsse?

Kindlasti pole see Eestis marjamaa nagu näiteks Saksamaal, kus tööstusse minek on auasi. Küsimus pole isegi noortes, vaid vanemas põlvkonnas, kes noori on kasvatanud. Pikka aega oleme noortele sisse söötnud, et sul peab olema vähemalt kõrgkooli diplom. Kui oled loll, siis lähed kutsekooli. Olen seda sadu kordi kuulnud.

Ometi peaksime me küsima, kas kõigil noortel on ikka kõrgharidust vaja? Mida on neil diplomiga peale hakata? Kas me ikka tahame, et noor muutuks diplomeeritud õnnetuseks, kes pole rahul ei enda ega ümbritsevaga? Peame aru saama, et paljud noored tahavad oma kätega midagi valmis teha.

Kuidas hindate praegu Eesti kutsekoolide kvaliteeti?

Kahjuks on tihti nii, et me ei tea, mida me neile seal õpetame. Mul on kahju, et me ei suuda sisse viia Saksamaa mudelit, kus 40 protsenti on teoreetiline õpe ja 60 protsenti koosneb praktikast ettevõtete juures. Praegu on nii, et kui ametikooli lõpetanu meie juurde tuleb, hakkame teda sisuliselt nullist uuesti välja õpetama.

Teine asi on see, et kutsekoole tuleb paremini promoda. No mõelge ise, missugune terve mõistusega noor inimene läheb õppima eriala, mis kannab nime koostelukksepp!?

11.04.2020 14.04.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto