Sisukord
Arvamus
Tänane leht
13.04.2020
Eesti Eesti lühiuudised Puudega on eriolukord topelt keeruline (5) Elu eest üle tee Koroonapere langes kuulujuttude ohvriks Kirurgilise maskiga kaitsed teisi, respiraatormaskiga ennast (34) Riik topeldab kohalike omavalitsuste teederaha Majandus Majanduse lühiuudised Tippjuht Emöke Sogenbits: milleks koolitame diplomeeritud õnnetusi? (9) OPECi lepe logiseb juba enne jõustumist Kas odavlennunduse kuldaeg saab läbi? (3) Välismaa KOHALIK VAADE ⟩ Itaalia rikkaim piirkond kukkus võitluses viirusega läbi Välismaa lühiuudised Pandeemiast sai Eesti seljakotirändurite elukool (3) Pandeemiast loodetakse jagu saada digiandmete abil (3) Venemaa annab Kaliningradi üksuste moderniseerimisele hoogu juurde (4) Arvamus Juhtkiri: elamata jäänud aeg (8) Jaano Martin Ots: mereõhk teeb vabaks Tõnis Oja: nüüd on tõesti teisiti (20) Urve Eslas: mõtleja vastutus (1) Karmen Palts: kas muretsemine aitab? Tarmo Pikner: kriisiaugu sügavus (3) Kultuur Sari teatavate piiride poorsusest Kultuuri lühid Koroonalaulud ⟩ Muusikud panevad karantiinis ka vetsupaberi laulusõnadesse (1) Sport Milline meeskond annab Eesti vägilasele veel ühe võimaluse? NBA treenerid: sportlased peavad enne võistlemist vormi taastama Vene naasis Itaaliast kodumaale Tartu Tartu arst Saaremaa välihaiglas: kõige raskem oli emale selgeks teha, miks ma minema pean (1) Kätlin Konstabel: me peame rääkima süütundest (5) Eriolukord takistab planeeringute arutelu Tartu lühiuudised (1) Ühendlabori direktor Anu Tamm selgitab, miks Eestis koroona kiirtesti teha ei saa Video ja galerii: Võrtsjärvele jõudnud peolaev ootab eriolukorra lõppu Euroopas ja Aafrikas talvitunud rändlinnud jõudsid koju Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: elamata jäänud aeg

2 min lugemist
Suletud kaubanduskeskus FOTO: Margus Ansu

Ulvi Mulin oli 53 aastat vana, kui ta Kuressaare haiglas suri. «Emal jäi maa peal palju asju pooleli,» kirjutas Ulvi tütar Merilin oma Facebooki-seinal. Ulvi Mulini lahkumise teeb eriti kibedaks see, et ta oli üks selle kriisi paljudest kangelastest: ta töötas hooldajana samas haiglas, kus ta lõpuks suri. Sel hetkel oli tal veel kolmkümmend aastat minna, kuni ta saavutanuks Eesti naiste keskmise oodatava eluea.

Elamata jäänud aja vähendamine miinimumini peaks olema keskne kriteerium koroonakriisis otsuste tegemisel. Kuigi iga päev vohav infovoog tõmbab tähelepanu suuresti ainult vahetult toimuvale, tuleb silmas pidada, et liigvarase surma otsus on juba langenud ka paljude teiste puhul. See kehtib palju laiemalt kui ainult otseselt koroona tõttu surijate puhul. Ka saabuv majanduskriis toob endaga kaasa väga palju elamata jäänud aega.

Küsimus, millal taastub maailm endisel kujul, on juba mõnda aega tagasi saanud vastuse: mitte kunagi. Sellest tuleks lähtuda ka akuutsest koroonakriisist väljumise strateegia koostamisel. Kuna näeme Eestis Covid-19sse haigestumiste ja haiglasse võetud inimeste arvu kõvera lamenemist, on õige aeg sellist plaani koostama hakata. Rahvatervise seisukohast võetuna saab sel plaanil olla ilmselt ainult üks lõppeesmärk: karjaimmuunsus. Vaktsiini valmimiseni on veel nii kaua aega, et praegu võib sellega sama hästi kui mitte arvestada. Seetõttu tuleb paraku möönda, et üldise immuunsuseni pole muud teed peale ühiskondliku läbi­põdemise.

Kuigi iga päev vohav infovoog tõmbab tähelepanu suuresti ainult vahetult toimuvale, tuleb silmas pidada, et liigvarase surma otsus on juba langenud ka paljude teiste puhul.

8

Tähtis on kiiresti edasi minna immuunsusuuringutega, et saada teada, kui suurel osal populatsioonist juba on Covid-19 antikehad. Esimese rahvusvahelises meedias tähelepanu pälvinud ja konkreetse protsendi välja toonud uuringu andmetel on Saksamaal Gangelti linnas analüüsitud inimeste valimist 14 protsendil antikehad. See on umbes veerand sellest, mida levinud hinnangute järgi oleks karjaimmuunsuseks vaja. Oodata tuleb täiendavaid uuringuid, aga kui tulemused peaksid Gangeltiga sarnased olema, tuleb tõdeda: sotsiaalne distantseerumine aitab vähendada koormust tervishoiusüsteemile, ent lahendab probleemi väga aeglaselt.

Piirangute leevendamine väga aeglaselt tähendaks ühtlasi väga vaevalist taastumist juba saabunud majanduskriisist. Nii tuleb väljumisstrateegia esimeses etapis tõmmata koomale piirangud, mille absoluutne iseloom ei anna paindlikuma korraga võrreldes suurt lisakasu. On selge, et rahvarohkeid suve­sündmusi sel aastal ei toimu ning kel kodukontoritöö võimalik, peaksid seda jätkama. See ei tähenda, et kõikvõimalikud avalikud kohad ja kodukontoritööd mittevõimaldavad töökohad, kus distantsi hoidmine on võimalik, ei võiks võimalikult ohutul viisil taasavaneda. Meeterruudustiku põrandale märkimine distantsi hoidmise hõlbustamiseks ei tohiks olla hoonete haldajatele üle jõu käiv ülesanne.

Ulvi Mulinil jäi aastakümneid elamata. Palju raskem on leinata tulevasi surmasid, ent näiteid neist võib tooma jäädagi. Kui majanduskriisist tingitud kitsikus vähendab näiteks sõeluuringute mahtu, jäävad mõnel inimesel aastad elamata vähi tõttu. Kui vaimse tervise probleemidega kiusatud noorel jääb saamata kogemus elumuutvast efektiivsest noorsootööst, võib tagajärjeks olla ka üle poole sajandi elamata jäänud aega. Jne, jne, jne.

Seotud lood
11.04.2020 14.04.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto