Sisukord
Välismaa
Tänane leht
13.04.2020
Eesti Eesti lühiuudised Puudega on eriolukord topelt keeruline (5) Elu eest üle tee Koroonapere langes kuulujuttude ohvriks Kirurgilise maskiga kaitsed teisi, respiraatormaskiga ennast (34) Riik topeldab kohalike omavalitsuste teederaha Majandus Majanduse lühiuudised Tippjuht Emöke Sogenbits: milleks koolitame diplomeeritud õnnetusi? (9) OPECi lepe logiseb juba enne jõustumist Kas odavlennunduse kuldaeg saab läbi? (3) Välismaa KOHALIK VAADE ⟩ Itaalia rikkaim piirkond kukkus võitluses viirusega läbi Välismaa lühiuudised Pandeemiast sai Eesti seljakotirändurite elukool (3) Pandeemiast loodetakse jagu saada digiandmete abil (3) Venemaa annab Kaliningradi üksuste moderniseerimisele hoogu juurde (4) Arvamus Juhtkiri: elamata jäänud aeg (8) Jaano Martin Ots: mereõhk teeb vabaks Tõnis Oja: nüüd on tõesti teisiti (20) Urve Eslas: mõtleja vastutus (1) Karmen Palts: kas muretsemine aitab? Tarmo Pikner: kriisiaugu sügavus (3) Kultuur Sari teatavate piiride poorsusest Kultuuri lühid Koroonalaulud ⟩ Muusikud panevad karantiinis ka vetsupaberi laulusõnadesse (1) Sport Milline meeskond annab Eesti vägilasele veel ühe võimaluse? NBA treenerid: sportlased peavad enne võistlemist vormi taastama Vene naasis Itaaliast kodumaale Tartu Tartu arst Saaremaa välihaiglas: kõige raskem oli emale selgeks teha, miks ma minema pean (1) Kätlin Konstabel: me peame rääkima süütundest (5) Eriolukord takistab planeeringute arutelu Tartu lühiuudised (1) Ühendlabori direktor Anu Tamm selgitab, miks Eestis koroona kiirtesti teha ei saa Video ja galerii: Võrtsjärvele jõudnud peolaev ootab eriolukorra lõppu Euroopas ja Aafrikas talvitunud rändlinnud jõudsid koju Meelelahutus Koomiks Sudoku

Pandeemiast loodetakse jagu saada digiandmete abil

3 min lugemist
  • Riigid Kagu-Aasiast Euroopani talletavad telefonide asukohaandmeid.
  • Karantiinist kinni hoidmise kontrolliks on need andmed tõhusad.
  • Probleemne on viiruse leviku jälgede ajamine.
  • Andmete kogumine seab ohtu kodanikuvabadused.
Itaalia karabinjeerid võtsid kasutusele droonid kontrollimaks, et inimesed ei kogune mitmekesi tänavatel ja parkides. FOTO: Fabio Sasso/agf/sipa/fabio/Scanpix

Lõuna-Korea on andnud valitsusasutustele ligipääsu mobiiltelefonide asukohaandmetele ning valvekaamerate ja pangakaartide infole, et panna paika koroonaviirusega diagnoositute liikumismustrid ja tuvastada, kuidas viirus on edasi kandunud. Nutirakendused teavitavad kasutajat, kui ta on viimastel nädalatel haigestunuga kokku puutunud. Näiteks saadab üks äpp teatise, kui haige on olnud lähemal kui sada meetrit.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Võitluses koroonapandeemiaga on valitsused, teadlased ja ettevõtted pannud suuri lootusi andmete kogumisele, et ajada viiruse leviku jälgi ja puhanguid ennetada. Võimalikke vahendeid selleks on kolm.

Esiteks dokumenteerimine, kus infotehnoloogia vahendeid kasutatakse andmete kogumiseks inimeste liikumise ja nende tervisliku seisu kohta. Teiseks mudeldamine, kus andmeid kogutakse haiguse levikumustrite kohta. Kolmandaks kontaktide jälitamine, mis võimaldab tuvastada haigusekandjaga kokku puutunud inimesi.

11.04.2020 14.04.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto