Eriti oluline on kodune ennetustöö nüüd, mil koroonaohu tõttu ei saa hambaarsti juures käia, välja arvatud esmaabiks.
Pakun mõned reeglid ja nipid, kuidas teha hammastele head.
Võib kõlada kulunult, aga tervislik toitumine on üldise tervise kõrval ka hammaste seisukohast oluline. Tähtis on, et ei lapsed ega me ise, täiskasvanud, ainult saiast kõhtu täis ei sööks ja magusaga isu rikuks. Miks on magus hammastele halb? Nagu me ise, saavad ka suus elutsevad mikroobid suhkrust palju energiat, mille tagajärjel toodavad nad pikka aega hapet. See nõrgestab hambaemaili. Just seepärast on pulga- ja lutsukommid hammastele kahjulikud.
Paljud näiliselt tervislikud valmistooted sisaldavad hulgaliselt peidetud suhkruid, ka populaarsed kohukesed, magustatud jogurtid ja mahlajoogid. Pooleliitrises karastusjoogis võib lisatud suhkruid olla kuni 65 grammi ehk 13 teelusikatäit! Kas paneksime 13 teelusikatäit suhkrut vee sisse, segaksime läbi ja jooksime ära?
Seega, ole teadlik ja pea magusaga piiri! Väikelaste vanematel soovitan maiustused asendada värske porgandi, kapsa ja kaalikaga – need aitavad treenida ka lapse suulihaseid.
Janu korral joo vett. Igal ajal joomiseks sobib lisanditeta puhas vesi. Igasugune muu jook – piim, smuuti, mahl (isegi kodune õuna-, ploomi- või muu mahl, kuhu ei ole lisatud ühtegi grammi suhkrut) – on hammaste jaoks nagu uus söögikord. Need võiksidki jääda söögikorra osaks. Siis ei pea hambad liiga sagedasti võitlema happerünnakuga.