Sisukord
Arvamus
Tänane leht
15.04.2020
Eesti Tunniplaanijärgne õpe kestab 15. maini Eesti hoidub kriisist uisapäisa väljumast (56) Eesti lühiuudised FOTO: Meri uhtus Valgeranda sadu surnud kalu Haigeid hakatakse mandrile saatma Kriisieelarve raiutakse seadusse (8) Riskimaadest tulijad on kapol silma all Majandus Juubilar Leev Kuum: kui inimesed on elus ja terved, ehitame ka majanduse taas üles (1) Majanduse lühiuudised Kaitsepolitsei hoiab e-residentsust luubi all Kulla hind rallib võimsa dollarirekordi poole (12) Koroonaviirus toidab Netflixi Välismaa Äpardunud maskihange pani Soomes pead veerema (12) Välismaa lühiuudised Hiinas tõstab pead koroona-ksenofoobia (6) Leedu NATO pataljoni saadeti lisameedikuid Ühendriikide lennukikandjalt saabus surmateade (1) Arvamus Mihkel Kunnus: palve ja pangakonto (34) Andrei Kuzitškin: «Tallinna uudised» – koroonaviiruse ravim või võitlus venekeelsete valijate pärast? Circle K juht Kai Realo: avameelselt kütuse hinnast (33) Rando Värnik: eriolukord ohustab toidujulgeolekut Juhtkiri: Kapo «viiruse» vastu (2) Kultuur Arhitektuuri­ajastu, mil ei osatud hoida pikivahet Tühjuse poeesia 3: Janar Ala (1) Sport Dopingupetised hingavad kergemalt Spordi lühiuudised Andrus Veerpalu pöörduski spordikohtusse, Austrias esitati talle kriminaalsüüdistus (3) Tšempioni otsinguil, vahendeid valimata Tartu Katse: peosaalide pidajad praegu suuri seltskondi jutule ei võta (4) Emajõe kallaste prügistajad pääsevad enamasti puhta nahaga Tamme puhkpilliorkestri mängijad salvestasid oma kodust lahkumata loo, tunnustades sellega kõiki kodus istujaid Linnavalitsus tahab õigust Pirogovis joomine vahel keelata (4) Tartu lühiuudised Euroopas möllab teinegi ohtlik taud, mis võib rändlindudega ka Eestisse jõuda (1) Miks tasub lugeda viirusulmet Meelelahutus Koomiks Sudoku

Circle K juht Kai Realo: avameelselt kütuse hinnast

5 min lugemist
  • Naftahinda ei saa üks-ühele mootorikütuse hinnaks teisendada.
  • Koroonakriis tõi kaasa väga suure languse kütuse tarbimises.
  • Aktsiisilangetus aitaks kütusehinda veelgi rohkem alandada.
Kai Realo Viljandi Endla tänava Cirkle K-s. FOTO: Elmo Riig/SAKALA

Kütusemüüjate väidetav vastuseis ei ole hinnalangetuse viibimise põhjus, kirjutab Circle K Eesti peadirektor Kai Realo.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Ei möödu päevagi mõne postituse või arvamuseta, et kütusemüüjate postihinnad on samad ning selle põhjuseks saab olla vaid mootorikütuste jaemüüjate ühine vastuseis hinnamuudatustele. Pahameelt on avaldanud nii mitmed poliitikud, ajakirjanikud kui ka anonüümsed kommentaatorid. Alles eelmisel nädalal kutsusid Rein Lang ja Väino Koorberg ajakirjanikke Kuku raadio saates «Olukorrast ajakirjanduses» uurima, miks Eestis autokütuste hinnad ei lange. Kuna kolmapäeval langetasime nii mootoribensiini kui LPG jaehindu, siis võivad vandenõuteoreetikud ka siin seoseid märgata: hindade langetamiseks piisab vaid meedias avaldatud tabavast sõnast. Kui nende kahe sündmuse vahel oleks seos, siis võiks meedias avaldatud kriitika ja pahameele abil sama hästi tõrjuda ka koroonaviirust või ravida haigeid.

Eestis mõjutavad mootorikütuste hindu võrreldes naaberriikidega erakordselt kõrged aktsiisimaksud ning pööraselt kulukas biokütuste ja keskkonnanõuete seadusandlus. Tänavu Eestis kehtima hakanud vedelkütuste seaduse ja atmosfääriõhu kaitse seaduse muudatused tõid kaasa mootorikütuste kallinemise.

Kogu Eesti kütusevajadus on väiksem kui mõne suurriigi mõjuka ärikliendi tarbimismahud ning oleme üks kahest Euroopa riigist, kellel pole mootorikütuste rafineerimise tehast ega võimekust vedelaid biokütuseid ise toota. Seetõttu jääb arusaamatuks, miks kehtestati Eestis nõuded, mille täitmiseks tuleb teha erakordseid pingutusi ja kulutusi ning mis tõstavad niigi kõrgelt maksustatud mootorikütuste hindasid tarbija jaoks veelgi. Mitmetes riikides on biokütused kas aktsiisist üldse vabastatud või on nende aktsiisimäär oluliselt madalam, kuid Eestis tuleb aktsiisi ühtmoodi tasuda nii fossiilselt kui ka biokütuselt.

14.04.2020 16.04.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto