Sisukord
Majandus
Tänane leht
15.04.2020
Eesti Tunniplaanijärgne õpe kestab 15. maini Eesti hoidub kriisist uisapäisa väljumast (56) Eesti lühiuudised FOTO: Meri uhtus Valgeranda sadu surnud kalu Haigeid hakatakse mandrile saatma Kriisieelarve raiutakse seadusse (8) Riskimaadest tulijad on kapol silma all Majandus Juubilar Leev Kuum: kui inimesed on elus ja terved, ehitame ka majanduse taas üles (1) Majanduse lühiuudised Kaitsepolitsei hoiab e-residentsust luubi all Kulla hind rallib võimsa dollarirekordi poole (12) Koroonaviirus toidab Netflixi Välismaa Äpardunud maskihange pani Soomes pead veerema (12) Välismaa lühiuudised Hiinas tõstab pead koroona-ksenofoobia (6) Leedu NATO pataljoni saadeti lisameedikuid Ühendriikide lennukikandjalt saabus surmateade (1) Arvamus Mihkel Kunnus: palve ja pangakonto (34) Andrei Kuzitškin: «Tallinna uudised» – koroonaviiruse ravim või võitlus venekeelsete valijate pärast? Circle K juht Kai Realo: avameelselt kütuse hinnast (33) Rando Värnik: eriolukord ohustab toidujulgeolekut Juhtkiri: Kapo «viiruse» vastu (2) Kultuur Arhitektuuri­ajastu, mil ei osatud hoida pikivahet Tühjuse poeesia 3: Janar Ala (1) Sport Dopingupetised hingavad kergemalt Spordi lühiuudised Andrus Veerpalu pöörduski spordikohtusse, Austrias esitati talle kriminaalsüüdistus (3) Tšempioni otsinguil, vahendeid valimata Tartu Katse: peosaalide pidajad praegu suuri seltskondi jutule ei võta (4) Emajõe kallaste prügistajad pääsevad enamasti puhta nahaga Tamme puhkpilliorkestri mängijad salvestasid oma kodust lahkumata loo, tunnustades sellega kõiki kodus istujaid Linnavalitsus tahab õigust Pirogovis joomine vahel keelata (4) Tartu lühiuudised Euroopas möllab teinegi ohtlik taud, mis võib rändlindudega ka Eestisse jõuda (1) Miks tasub lugeda viirusulmet Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juubilar Leev Kuum: kui inimesed on elus ja terved, ehitame ka majanduse taas üles

7 min lugemist
Leev Kuumale meeldib rõhutada, et tema tütar Laura Joanna sündis Euroopa Päeval ehk 9. mail, samal aastal, mil Eesti Euroopa Liitu vastu võeti. Vabasse Eestisse ja vabasse Euroopasse sündimisel on Kuuma sõnul suur väärtus. FOTO: Sander Ilvest

Legendaarne majandusteadlane Leev Kuum tähistab täna 90. sünnipäeva. Hoolimata kõrgest east käib ta endiselt tööl Eesti Konjunktuuriinstituudis, kasvatab teismelist tütart ja igatseb suve, et tennist mängida. 

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Kui me viimane kord rääkisime, siis ütlesite, et jätkate tööl käimist 90. sünnipäevani. Mis edasi saab?

Olen kasutanud n-ö pehmet maandumist. Kui eelmisel aastal töötasin kolmveerandi koormusega, siis sellest aastast töötan poole kohaga. Mõtlesin tõesti, et kui juubel tuleb, siis on paras aeg lõpetada, teeme peo ja läheme laiali. Siis tuli märtsis aga koroonaviirus ja mitu prognoosi tuli ümber teha, kuid nüüd paistab, et tööd jätkub kauemaks. Praegu ei oskagi täpselt öelda, mis saab edasi.

Muidugi igatsen instituudi kontoris töötamist. Seal on seltskond, info liigub. Minu töö on selline, et kogu aeg on vaja suhelda ja helistada. Ma ei tee tööd sunni pärast, see lihtsalt meeldib mulle.

Kui hull on praegune koroonakriis?

Mulle paistab, et praegu on rohkem tervise- kui majanduskriis. Ma ei ole muidugi hotelli- ega restoraniomanik, kes on klientidest ilma jäänud ja seetõttu suurtes raskustes, aga kui vaatan olukorda töövõtja vaatepunktist, siis on esmane mure praegu ikkagi see, kuidas jääda terveks, ja alles siis tuleb, kuidas majandus areneb.

Kas pärast kriisi on maailm väga teistsugune paik?

Ma arvan, et kui meil õnnestub kolmandas kvartalis viirusele piir panna ja normaalne elu taastada, siis pole koroonakriisi tagajärjed kuigi kestvad. Mõnekuulistel piirangutel ei saa olla väga suuri järelmõjusid. See on sama nagu reisimisega: kui noored käivad aasta Balil või Austraalias ja elavad seal hoopis teistsugust elu, tulevad nad koju tagasi ja kõik läheb vanasse rööpasse.

Seda juttu, et pärast kriisi unustame reisimise, välissidemed ja läheme kõik maale kartuleid kasvatama, pean ma ebatõenäoliseks, suisa utoopiliseks!

14.04.2020 16.04.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto