Sisukord
Kultuur
Tänane leht
15.04.2020
Eesti Tunniplaanijärgne õpe kestab 15. maini Eesti hoidub kriisist uisapäisa väljumast (56) Eesti lühiuudised FOTO: Meri uhtus Valgeranda sadu surnud kalu Haigeid hakatakse mandrile saatma Kriisieelarve raiutakse seadusse (8) Riskimaadest tulijad on kapol silma all Majandus Juubilar Leev Kuum: kui inimesed on elus ja terved, ehitame ka majanduse taas üles (1) Majanduse lühiuudised Kaitsepolitsei hoiab e-residentsust luubi all Kulla hind rallib võimsa dollarirekordi poole (12) Koroonaviirus toidab Netflixi Välismaa Äpardunud maskihange pani Soomes pead veerema (12) Välismaa lühiuudised Hiinas tõstab pead koroona-ksenofoobia (6) Leedu NATO pataljoni saadeti lisameedikuid Ühendriikide lennukikandjalt saabus surmateade (1) Arvamus Mihkel Kunnus: palve ja pangakonto (34) Andrei Kuzitškin: «Tallinna uudised» – koroonaviiruse ravim või võitlus venekeelsete valijate pärast? Circle K juht Kai Realo: avameelselt kütuse hinnast (33) Rando Värnik: eriolukord ohustab toidujulgeolekut Juhtkiri: Kapo «viiruse» vastu (2) Kultuur Arhitektuuri­ajastu, mil ei osatud hoida pikivahet Tühjuse poeesia 3: Janar Ala (1) Sport Dopingupetised hingavad kergemalt Spordi lühiuudised Andrus Veerpalu pöörduski spordikohtusse, Austrias esitati talle kriminaalsüüdistus (3) Tšempioni otsinguil, vahendeid valimata Tartu Katse: peosaalide pidajad praegu suuri seltskondi jutule ei võta (4) Emajõe kallaste prügistajad pääsevad enamasti puhta nahaga Tamme puhkpilliorkestri mängijad salvestasid oma kodust lahkumata loo, tunnustades sellega kõiki kodus istujaid Linnavalitsus tahab õigust Pirogovis joomine vahel keelata (4) Tartu lühiuudised Euroopas möllab teinegi ohtlik taud, mis võib rändlindudega ka Eestisse jõuda (1) Miks tasub lugeda viirusulmet Meelelahutus Koomiks Sudoku

Tühjuse poeesia 3: Janar Ala

4 min lugemist
Janar Ala. FOTO: Keiti Vilms FOTO: Keiti Vilms

Aknalaual on paar kodanliku olekuga lillepotti – õnneks sai neid vahepeal kastetud, ärkasid jälle elule tagasi, vahepeal tundus, et ei saagi neist enam eluloomi. Valged palakad akende ees, kõik selles mõttes nagu päris.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Mida rohkem tühjust meie ümber, seda rohkem mõtteid ja tegevust meie sees, räägivad mõned. Aga äkki ei ole, ütlevad teised, äkki ei olegi seal n-ö sisemuses suurt midagi, võib-olla tiirutab sisekosmoses ainult mõni üksildane ja seegi tuhmivõitu täheke, kui sedagi.

Selle viimase peale meenuks mulle justkui rumeenia-prantsuse pessimistliku filosoofi E. M. Ciorani üks sarnane mõttekäik... Kuidas see täpselt oligi?... Cioran ütles muidugi igasuguseid asju, ja võib-olla ei olegi kõike seda vaja nii tõsiselt võtta, aga ikkagi. Ikka tahaks ju sekka poetada mõne autoriteetsema sõna.

Nii et sukeldugem raamaturiiulisse otsima tsitaati. Siit, siit, siit, taat / ei tohi võtta mitte üks tsitaat (Contra). Otsimise käigus leidub Cioranilt küll igasuguseid tsitaate, millest umbes pooled kõlbaksid ka selles tekstis ära kasutada (aforismide välja mõtlemises ei ole midagi erilist, ütles ta ka ise).

Seda õiget aga ei leia. Seegi on võimalus kogeda tühjust.

Aga kui ei olegi sees midagi. Et tõesti pole ühtegi mõtet peas. Et pea on täiesti tühi. See on ju päris hea. Budistidel on selline asi vist isegi ideaalolek, või oli see zen-budistidel?

14.04.2020 16.04.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto