Sisukord
Maa Elu
Tänane leht
16.04.2020
Eesti Distantsõpe kurnab õpetajaid (3) Savisaare munitsipaalpood pannakse kinni Eesti lühiuudised E-istungist loobumisest sai poliitiline käik Õppejõud nõuab endiselt tudengilt anonüümse tagasiside eest valuraha Rail Balticu terminal valmib väga kitsas ajaraamis (10) Kanapidamine muutus kriisiajal popiks (2) Majandus Majanduse lühiuudised Donald Trump tegi naftatoodangu kärpeleppega oma elu edukaima diili (7) Kokk: vajadusel saab meetmeid juurde tekitada (3) Välismaa Venemaal püsib suremus üks väiksemaid Euroopas (20) Valge Maja leidis patuoina terviseorganisatsioonis Välismaa lühiuudised Arvamus Juhtkiri: liidri puudumine teravdab rivaliteeti maailmas (2) Mart Raudsaar: internetti! Internetti! (2) Kalev Stoicescu: Eesti muutuvas maailmas Maive Rute: Eesti Pank seisab hea, et raha jõuaks inimesteni (5) Erkki Bahovski: pronksmarssali eemaldamine (1) Lugejakiri: ENSV taastamist pole vaja esile manada (10) Kultuur Kuidas mõjuvad virtuaalnäitused isolatsioonis? Skulptor Tõnu Maarand – 80 Futuristlik silmailu maalilises katseklaasis Tallinn Savisaare munitsipaalpood pannakse kinni Rail Balticu terminal valmib väga kitsas ajaraamis (10) Reis Rongiga läbi erakordse Ecuadori Maa Elu Saartele eraldatud toetusraha tekitab Kagu-Eestis pahameelt Tõnu Lukas: kas täidame riigi kliimaeesmärgid imporditud metsataimedega? (1) Haabjas – omal ajal vaese mehe paat, nüüd luksuskaup Väliköögi saab suures osas ise valmis ehitada Kodumaistest komponentidest saab teha aasiapärase vitamiinipommi Akende renoveerimine kui elukestev õpe Koduaia maasikad ootavad kahjurite käest päästmist Ilmajutt: kas aprilliäike mõjutab suveilma? Liigirikas ürdiaed toetab tervist Miks sammal murusse tikub? Tööandja hoiab palgal mõistva suhtumisega Tartu Uue politseimaja krundi otsing: üks koht tundub teistest parem Aksel Part: kriisiaja liikumised Peeter Olesk: liitklass kodus ja kooli tulevik (1) Vangist pääsenud allilmategelane pageb taas politsei eest (1) Jõgeval hakkab tööle mobiilne kooronaproovide võtmise telk Tartu lühiuudised Joel Starkopf näeb ees mäge, millest üle ronimisega tuleb meil nüüd hakkama saada Õppejõud nõuab vilistlaselt kriitilise tagasiside eest valuraha (4) Aias rõõmu pakkuvast võõrtaimest võib looduses suur nuhtlus saada Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kas Leedu ähvardab piimasõjaga?

2 min lugemist
Umbes kolmandik Leedu piimatööstustes kasutatavast toorpiimast tuleb Lätist ja Eestist. FOTO: Arvo Meeks

Eestis levivad kuuldused, et Leedu võib hakata piirama Eesti toorpiima kokkuostu ja lisaks meile ähvardab piimasõjaga Lätit ja Poolat. Kas neil juttudel ka tõepõhja all on, uurisime Eesti Leedu kaubanduskoja juhatuse esimehe Robert Juodka käest.

Vilniuses tegutseva advokaadibüroo Derling Primus OÜ juhtivpartneri Juodka sõnutsi on teema Leedus tegelikult ammune. Nimelt erinevalt Eestist on Leedus piimatootmine endiselt väiketootjate pärusmaa ja suur osa tootjatest on 10–15 lehma pidajad.

Kui pisikesi piimatootjaid on palju, siis arvestatavaid kokkuostjaid kõigest viis. „Nendel viiel mängijal on põhimõtteliselt suur läbirääkimisvõimekus ja nende huvi on hinda alla lüüa,” seletas Juodka. „Praegu karantiini tõttu tekkinud olukorras nad suruvadki paarkümmend protsenti toorpiima kokkuostuhinnast alla.”

Eesti Leedu kaubanduskoja juhatuse esimees Robert Juodka. FOTO: Erakogu

Kui märtsi hinnad on aasta kõrgeimad, sest lehmad on veel laudas, siis aprillist lähevad välja, saavad värsket toitu, piimatoodang tõuseb ja piima kokkuostuhind liigub nagunii alla. Nüüd survestavad piimatööstused lisaks.

Piima kokkuostuhinna languse hirmus pöörduski Leedu piimatootjate liit valitsuse poole palvega, et riik fikseeriks toorpiima kokkuostuhinnad märtsi tasemel ja keelaks toorpiima impordi.

Erinevalt Eestist on Leedus piimatootmine endiselt väiketootjate pärusmaa ja suur osa tootjatest on 10–15 lehma pidajad.

1

Umbes kolmandik Leedu piimatööstustes kasutatavast toorpiimast tuleb Lätist ja Eestist ning kõrgema kvaliteediga toorpiima vajavad tööstused kasutavad suures osas põhjanaabrite piima, mis on kohalike väiketootjate omast kvaliteetsem.

Joudka jutu järgi pole Leedu piimatööstustel mingit huvi piirata piima importi. „See küsimus on siin ammu päevakorras olnud ja siiani on valitsus kuulanud rohkem piimatööstust kui -tootjaid,” lisas ta.

Eesti ja Läti piimatootjatele lisas põhjust muretseda info, et Leedu veterinaarameti inspektorid hakkavad võtma proove teistest Balti riikidest imporditud piimast. Riiki tulevat piima kontrollivate veterinaarametnike kohta ütles Joudka, et kohalik veterinaaramet seletas kontrolle sellega, et aasta aega pole kontrolli tehtud ja nüüd lihtsalt sattus see nii tundlikule ajale.

Kui Eestis on praegu suur probleem tööliste nappus farmides, siis Leedus sellega muret pole. Nagu öeldud, on seal vaid üksikud suurfarmid ja enamik pisikesed, kus oma perega toimetatakse. Võõrtöölisi on põllumajanduses vähe, sest seal on palgatase madalam, ja maal pole töökätest nappust, sest Leedu maapiirkondades elab mitu korda rohkem inimesi kui Eestis.

Seotud lood
15.04.2020 17.04.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto