Sisukord
Maa Elu
Postimees
16.04.2020
Eesti Distantsõpe kurnab õpetajaid (3) Savisaare munitsipaalpood pannakse kinni Eesti lühiuudised E-istungist loobumisest sai poliitiline käik Õppejõud nõuab endiselt tudengilt anonüümse tagasiside eest valuraha Rail Balticu terminal valmib väga kitsas ajaraamis (10) Kanapidamine muutus kriisiajal popiks (2) Majandus Majanduse lühiuudised Donald Trump tegi naftatoodangu kärpeleppega oma elu edukaima diili (7) Kokk: vajadusel saab meetmeid juurde tekitada (3) Välismaa Venemaal püsib suremus üks väiksemaid Euroopas (20) Valge Maja leidis patuoina terviseorganisatsioonis Välismaa lühiuudised Arvamus Juhtkiri: liidri puudumine teravdab rivaliteeti maailmas (2) Mart Raudsaar: internetti! Internetti! (2) Kalev Stoicescu: Eesti muutuvas maailmas Maive Rute: Eesti Pank seisab hea, et raha jõuaks inimesteni (5) Erkki Bahovski: pronksmarssali eemaldamine (1) Lugejakiri: ENSV taastamist pole vaja esile manada (10) Kultuur Kuidas mõjuvad virtuaalnäitused isolatsioonis? Skulptor Tõnu Maarand – 80 Futuristlik silmailu maalilises katseklaasis Tallinn Savisaare munitsipaalpood pannakse kinni Rail Balticu terminal valmib väga kitsas ajaraamis (10) Reis Rongiga läbi erakordse Ecuadori Maa Elu Saartele eraldatud toetusraha tekitab Kagu-Eestis pahameelt Tõnu Lukas: kas täidame riigi kliimaeesmärgid imporditud metsataimedega? (1) Haabjas – omal ajal vaese mehe paat, nüüd luksuskaup Väliköögi saab suures osas ise valmis ehitada Kodumaistest komponentidest saab teha aasiapärase vitamiinipommi Akende renoveerimine kui elukestev õpe Koduaia maasikad ootavad kahjurite käest päästmist Ilmajutt: kas aprilliäike mõjutab suveilma? Liigirikas ürdiaed toetab tervist Miks sammal murusse tikub? Tööandja hoiab palgal mõistva suhtumisega Tartu Uue politseimaja krundi otsing: üks koht tundub teistest parem Aksel Part: kriisiaja liikumised Peeter Olesk: liitklass kodus ja kooli tulevik (1) Vangist pääsenud allilmategelane pageb taas politsei eest (1) Jõgeval hakkab tööle mobiilne kooronaproovide võtmise telk Tartu lühiuudised Joel Starkopf näeb ees mäge, millest üle ronimisega tuleb meil nüüd hakkama saada Õppejõud nõuab vilistlaselt kriitilise tagasiside eest valuraha (4) Aias rõõmu pakkuvast võõrtaimest võib looduses suur nuhtlus saada Meelelahutus Koomiks Sudoku

Talumees sõidab iga nädal 180 km kaugusele kohalikku kaupa müüma

3 min lugemist
„Panen maski ette, võtan desinfitseerimisvahendid kaasa. Kindad on käes ja kaup on kilesse pakitud. Lahtiselt midagi ei müü. Auto keeran ka vastutuult, et sisse ei puhu,” kirjeldas Jaak Arm kasutusele võetud meetmeid. FOTO: Tiit Efert

Nüüd, kui erakorralise haiguspuhangu tõttu on Viimsi taluturg kinni, kadus mitmel ettevõtjal ja talunikul tähtis müügikanal. Iisakus tegutsev Jaak Arm ei jäta aga jonni ning käib jätkuvalt oma kauplusautoga Viimsis endise Lavendli kaupluse parklas enda ja teiste kohalike ettevõtjate kaupa müümas.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

„Tulen jah. Pean ju käima, sest ma elatun sellest,” rääkis Jaak Arm. „Panen maski ette, võtan desinfitseerimisvahendid kaasa ja kasutan neid vahepeal. Kindad on käes ja kaup on kilesse pakitud. Lahtiselt midagi ei müü. Auto keeran ka vastutuult, et sisse ei puhu. Mis mul muud üle jääb,” põhjendas Jaak.

Tema sõnul on väga lihtne käimata jätta, aga tema ettevõtte töötajad teevad tööd ja rahvas tahab osta. Vabas õhus müüa on tema sõnul kõige ohutum.

Kasvatamisest üle väärindamisele

Arm peab Ida-Virumaal Iisaku külje all Kasevälja külas Liiva talus ettevõtet Lammas ja Roos, mille põhitegevus on lambakasvatus ja lambalihatoodete valmistamine. Suvisel ajal õitsevad talu hoovis roosid. Sealt pärineb ka ettevõtte nimi. Aastaid tagasi käis Jaak abikaasa Laglega Norras, kus märgati mägedel lambaid. „Vaatasin, nii pagana ilus,” meenutas Jaak. Koju jõudes võttis ta kohe kuulutuslehe Kuldne Börs ja märkaski, et keegi müüb lambakarja. Mees haaras telefoni ja lasi lambad enda juurde tuua. Nii jõudsid tallu esimesed 13 lammast.

Kui tippajal küündis talu lambakari lausa 140 isendini, siis nüüdseks on neid alla poole­saja. Unistus oli jõuda paarisaja loomani, aga selline hulk käiks talule üle jõu. Kuigi maad on 14 hektarit ja Jaak on rajanud sinna mitu koplit, on lambakasvatus suur töö ja nõuab palju pühendumist.

„Kui ise kasvatad, pead olema suur huviline. Eesmärk on, et lambad püsiksid elus. Mul on kogemus, et söödad aasta otsa hunniku silo ja siis sünnib kaks surnud talle ja mis sa siis teed. Lisaks on meil rongad, ilves, rebane ja karu. Kui 80 tallest jäi 32 alles, siis seda on ikka vähe,” selgitas Jaak Arm.

15.04.2020 17.04.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto