Sisukord
Arvamus
Tänane leht
16.04.2020
Eesti Distantsõpe kurnab õpetajaid (3) Savisaare munitsipaalpood pannakse kinni Eesti lühiuudised E-istungist loobumisest sai poliitiline käik Õppejõud nõuab endiselt tudengilt anonüümse tagasiside eest valuraha Rail Balticu terminal valmib väga kitsas ajaraamis (10) Kanapidamine muutus kriisiajal popiks (2) Majandus Majanduse lühiuudised Donald Trump tegi naftatoodangu kärpeleppega oma elu edukaima diili (7) Kokk: vajadusel saab meetmeid juurde tekitada (3) Välismaa Venemaal püsib suremus üks väiksemaid Euroopas (20) Valge Maja leidis patuoina terviseorganisatsioonis Välismaa lühiuudised Arvamus Juhtkiri: liidri puudumine teravdab rivaliteeti maailmas (2) Mart Raudsaar: internetti! Internetti! (2) Kalev Stoicescu: Eesti muutuvas maailmas Maive Rute: Eesti Pank seisab hea, et raha jõuaks inimesteni (5) Erkki Bahovski: pronksmarssali eemaldamine (1) Lugejakiri: ENSV taastamist pole vaja esile manada (10) Kultuur Kuidas mõjuvad virtuaalnäitused isolatsioonis? Skulptor Tõnu Maarand – 80 Futuristlik silmailu maalilises katseklaasis Tallinn Savisaare munitsipaalpood pannakse kinni Rail Balticu terminal valmib väga kitsas ajaraamis (10) Reis Rongiga läbi erakordse Ecuadori Maa Elu Saartele eraldatud toetusraha tekitab Kagu-Eestis pahameelt Tõnu Lukas: kas täidame riigi kliimaeesmärgid imporditud metsataimedega? (1) Haabjas – omal ajal vaese mehe paat, nüüd luksuskaup Väliköögi saab suures osas ise valmis ehitada Kodumaistest komponentidest saab teha aasiapärase vitamiinipommi Akende renoveerimine kui elukestev õpe Koduaia maasikad ootavad kahjurite käest päästmist Ilmajutt: kas aprilliäike mõjutab suveilma? Liigirikas ürdiaed toetab tervist Miks sammal murusse tikub? Tööandja hoiab palgal mõistva suhtumisega Tartu Uue politseimaja krundi otsing: üks koht tundub teistest parem Aksel Part: kriisiaja liikumised Peeter Olesk: liitklass kodus ja kooli tulevik (1) Vangist pääsenud allilmategelane pageb taas politsei eest (1) Jõgeval hakkab tööle mobiilne kooronaproovide võtmise telk Tartu lühiuudised Joel Starkopf näeb ees mäge, millest üle ronimisega tuleb meil nüüd hakkama saada Õppejõud nõuab vilistlaselt kriitilise tagasiside eest valuraha (4) Aias rõõmu pakkuvast võõrtaimest võib looduses suur nuhtlus saada Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: liidri puudumine teravdab rivaliteeti maailmas

2 min lugemist
  • USA lõpetas Rahvusvahelise Terviseorganisatsiooni rahastamise
  • Rahastamise peatamine on märk USA enesessesulgumisest
  • USA juhtrollist taandumine on suurendanud määramatust
USA süvenev enesesse sulgumine tugevdab Hiina positsioone maailmas. FOTO: FABRICE COFFRINI/AFP

USA president Donald Trump teatas otsusest lõpetada Rahvusvahelise Terviseorganisatsiooni (WHO) rahastamine. Keset sügavat ülemaailmset kriisi mõjus see paraja šokina. USA raha osakaal moodustab umbes 15 protsenti organisatsiooni eelarvest ning 400 miljoni dollariline puudujääk mõjutaks mistahes organisatsiooni toimimist. Tõsi, otsus pole veel lõplik ning USA alles hindab WHO rolli ja juhtimisvigu pandeemia puhkemise ajal.

See pole esimene kord, kui USA on rahvusvahelise organisatsiooni rahastamise ette hoiatamata lõpetanud. Selline «distsiplineeriv» praktika on kestnud aastakümneid. 2017. aasta oktoobris peatas Trump USA liikmesuse ja liikmemaksud teises ÜRO agentuuris, kultuuripärandi säilitamisega tegelevas UNESCOs.

Ühelt poolt sunnib see organisatsioone kärpima ning on selge, et organisatsioonide puhul leidub kindlasti efektiivsuse kohti. Iseasi, kui mõistlik on efektiivsust otsida keset sügavat kriisi. Andmata hinnanut ÜRO organisatsioonide toimimisele, peab arvestama, et isegi väheefektiivne globaalne süsteem võib olla tunduvalt parem kui süsteemi puudumine. Ükski rahvusvaheline organisatsioon ei lahenda liikmesriikide probleeme, kuid nad saavad pakkuda infot, analüüse ning parimat praktikat.

Sarnaselt UNESCOga ei näi ka WHO puhul olevat peamine probleem efektiivsus, vaid poliitiline külg. 2017. aasta juhtumis mängis olulist rolli Iisraeli ja Palestiina suhtes poolte valik ning 2020. aastal on põhjuseks Trumpi vastasseis Hiinaga. Kuigi president Trump kiitis Hiina liidrit kriisiga hakkamasaamise eest, polnud tal toona aimugi, millise raevukusega räsib viirus Ameerikat. Praegu on presidendivalimiste aasta ning on selge, et keegi peab olema süüdi. Eelmise presidendi ellu kutsud tervishoiureform Obama Care selleks enam ei kõlba.

JUHTMÕTE

USA langev positsioon maailmas on läänemaailmale probleem, sest konkurents ja rivaliteet võivad muutuda pärast kriisist väljumist teravamaks.

2

Rahastamise peatamine on vaid üks tahk suuremast pildist. USA president on oma ametiaja jooksul muutnud riigi suletumaks ning eemaldunud tavapärasest juhtrollist maailmas. Otsust on saatnud väited, et USA ei pea teiste riikide eest midagi kinni maksma. Kapseldumine on kasulik Hiinale ja Venemaale, sest mõlemad soovivad oma positsiooni maailma ühe juhtriigina tugevdada. Siiski on selge, et juhtriigi roll maksab ka midagi ning vaba raha selleks näib pigem olevat Hiinal kui Venemaal.

Seda kõike saadab USA presidendivalimiste pitser. Varem majanduskasvu nautinud Trump on suure probleemi ees, kuna langev majandus ei tööta tema tagasivalimiseks. Samuti kannustab teda majandust taasavama kaubandussõda Hiinaga. Hiina nimelt on juba otsustanud majanduse lahti teha. Trump ei saa leppida võimalusega jääda Hiinale alla, sest see vähendaks tema võimalusi tagasivalimisel. Nähtavasti on ta pigem valmis leppima, et kriis jätkub pärast presidendivalimisi.

USA langev majandus ja langev positsioon maailmas on läänemaailmale probleem, sest konkurents ja rivaliteet võivad muutuda pärast kriisist väljumist veel teravamaks. Liidrirollist loobumine kapseldumise huvides ei pruugi aga USAd ennast kuidagi aidata, sest temagi peab uue liidriga arvestama.

Seotud lood
15.04.2020 17.04.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto