Sisukord
AK
Tänane leht
18.04.2020
Eesti Pikalt vindunud rahulolematus sai minister Karule saatuslikuks (37) Eesti lühiuudised LHV ja Tallink laskusid sõnasõtta laenu pärast (4) Koroonaviirus lõikas telesarjadel lõpud ära Ei tohi alla anda! Narva kohvik hoiab endal kriisi kiuste elu sees Majandus Koroonakriisi superstaar pani Microsofti põlved värisema Tallinna börs taastub visamalt kui teised Tallinna Kaubamajal oli ilus esimene kvartal Välismaa Hulga uute viiruseohvrite leidmine tekitab küsimusi (11) Eksperte eirav Bolsonaro vallandas kriisi keskel tervishoiuministri Välismaa lühiuudised Juudiriigi poliitrivaalid pole ikka koera sabast üle saanud Inimtühja rahvuspargi lõvid tukkusid keset teed Küprose imaam äratab ellu lõhenenud saare lõunakalda islamipärandit Arvamus 21. sajandi Rockefellerid Samm selge pildi poole Pealinna valvur Pankuri valearvestus Näidishukkamine pudrupaja äärel (9) Eesti läks kasiinosse Sport Kolumn ⟩ Jaanus Kriisk: spordigraatsiad meie kõrval Tormis Laine – tippu pürgiv noor mäesuusataja, kes edestab kõiki Kesk-Euroopa superriikide eakaaslasi Merendus Raudne rannakaitse hävitab randa (1) AK David Vseviov: Lenini müüdi metamorfoosid (5) Aimar Ventsel: Lenini võitlus elab! (13) Lauri Mälksoo: kas eestlased on enesemääramisõiguse eest Leninile tänu võlgu? (5) Hardo Pajula: märkmeid Lääne revolutsioonilisest traditsioonist (24) Meelis Sütt: kodus olla või mitte olla? (2) EKI keelekool: #trellitatudkeel Tiit Pruuli: noor Mart Laar ja noor Jakob Hurt (4) Kunst sinu ümber. Maalikunsti uuendaja Merike Estna Vikerkaar loeb. Õigus iseäralikkusele (3) Viirastused ajast, mida ei tohtinuks olla Kõigi mälestuseks, kes jäid Kolõma põrgus ellu (2) Kuidas Vive Tolli mind mõjutanud on Aja auk: Meil ei ole teile ühtegi uudist Juurikas: Kohtunik Di viimane juurdlus Trad.Attack! pressis staadioni muusikasse Arter Suurettevõtja Ain Hanschmidt: «Kriisiajale on paraku iseloomulik, et lagedale ilmuvad šaakalid, raisakotkad ja teised põhjanoolijad.» (13) Lasnamäe korterist LA muusikataevasse Elisabet Reinsalu ja teiste enneolematu elu Esta Tatrik: Hiina juuksenõel Virtuaalne veiniõhtu algajale ehk kuidas end kogemata üksinda purju juua (2) Tervitusi Narva-Jõesuu brutaalseimast köögist: Franzia ülemkokk Indrek Kõverik sõidutab oma puhvetipakikesi ka Tartusse ja Tallinnasse Range Rover saab 50-aastaseks. Ajaloost selgub nii mõndagi üllatavat Maailma moehitt number üks, mille igaüks saab kodus ise välja võluda Rohkem, kui ühele inimesele vaja. Sõiduproov LR Range Roveriga (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Aimar Ventsel: Lenini võitlus elab!

5 min lugemist
  • Leninism on killunenud võitluses kõige autentsema leninismi tiitlile
  • Leninismi edasikandjaid leidub tänapäeval kõikjal maailmas
  • Tänapäeva leninistid ei võitle enam rõhutute eest, vaid rõhujate vastu
Aimar Ventsel FOTO: Alar Matson

Kui vaadata kommunistliku praktika ajalugu, siis ei saa mööda Vladimir Iljitš Uljanov-Leninist. Tema oli see, kelle juhtimisel käivitati esimese sotsialistliku riigi rajamine. Lenin võttis Karl Marxi ja Friedrich Engelsi kapitalismianalüüsi ja -kriitika ning arendas seda edasi, kirjutades palju sellest, kuidas viia läbi sotsialistlik revolutsioon ja kuidas ehitada uus utoopiline võrdsusel rajanev ühiskond. Ning muidugi andis ta oma panuse ka selle kõige elluviimisesse.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Lenini ideid arendasid edasi suur hulk vähem või enam tuntud kommunistlikke ideolooge ning praktikuid, kes aga ühel või teisel viisil ikka ja alati pidasid ennast Lenini pärandi hoidjateks. Seepärast on maoismi, trotskismi või stalinismi juured leninismis, ehkki edasiarendused võisid Lenini seisukohtadest märgatavalt erineda. Kõiki neid ideoloogilisi seisukohti on hiljem kordades edasi arendatud, kusjuures iga ideoloog, grupp või fraktsioon on ennast pidanud just selle õige Lenini õpetuse hoidjaks.

Kuna Marx ja Engels ise kirjutasid väga vähe, ja seda vähestki umbmääraselt, kuidas sotsialism ja kommunism välja peaksid nägema, siis see andis muidugi Leninile vabad käed oma fantaasiate arendamiseks. Lenin kirjutas palju ja väga erinevatel teemadel, mistõttu tema järgijad leidsid ning leiavad hulgaliselt ideid, mille üle diskuteerida, mida kultiveerida ning võimaluse korral püüda ellu viia. Lenin oli ideoloogiline purist, tema maailm oli mustvalge, kus hea ja halva piir oli konkreetselt defineeritud. See kõik on pigem aidanud Lenini ideedele pooldajaid leida, sest ideoloogilised rindejooned on üheselt paigas olnud ja vastandumine on konkreetne. Vladimir Lenin ja tema kirjutised ei ole tänapäeval võibolla suures mastaabis populaarsed, ent leninismil selle erinevates värvingutes on väike, kuid stabiilne pooldajaskond küll.

17.04.2020 20.04.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto