Sisukord
Arvamus
Tänane leht
17.04.2020
Eesti Eesti arendab koroonaäppi (4) Maatöö populaarsus hüppas üleöö lakke (21) Hooletu Zoomi-kasutaja on hõlpsasti rünnatav Eesti lühiuudised Linn toetab eramaja remonti 20 000 euroga (2) Mai ilm võib rõõmustada Majandus Majanduse lühiuudised Joakim Helenius: poliitikud võiksid nüüd mõista, et laenu tuleb võtta vaid kriisi ajal (8) Rain Lõhmus laenaks Tallinkile 200 miljonit eurot (3) Välismaa EL pakkus välja kolm koroonapiirangutest loobumise kriteeriumit (2) Liitlased paluvad NATO kaudu ka kätepesuseepi ja haiglavoodeid Luik: Venemaa kasutab kriisi NATO vastu (10) Välismaa lühiuudised Maailma aasta pressifoto 2020 võitjad Arvamus Aarne Seppel: Keskerakond õpib uusi trikke vaevaga (1) Juhtkiri: koroonaäpiga karantiinist välja (2) TÜ teadlased: kuidas ühiskond mobiilpositsioneerimisest võidaks (2) Sven Sakkov: Hiina on maailmale võlgu. Triljoneid (27) Sergei Metlev: Kreml asus piiriüleselt ajalootõde karistama (2) Päeva karikatuur Kultuur Trad.Attack!: Kui ussi konksu otsas ei vaheta, ei siis uusi kalu tule Telesari: Burda, meie iidol Sport FIS andis valeinfot Spordi lühiuudised POSTIMEHE EKSKLUSIIV ⟩ Eestlasest treeneri käe all pallipoisist maailmameistriks Kui palju kasutavad eestlased Antidopingu vihjeliini? Tartu Bussisõitude arv vähenes 83 protsenti Vambola Paavo: poliitmängudel pole kohta tervishoius (1) Kelmid pakuvad müüa nii Kamerunist pärit kutsikat kui kodust koroonaviiruse testi (1) Tartu patrulltalituse juht läks töisele pensionile Tartu lühiuudised Õppeaine tagasiside polegi anonüümne, ülikool tunnistab viga sõnastuses (5) Õppejõud Marit Kiljako lõi vabatahtlikutööga e-kursuse Uus reaalsus viis söögikohad internetti REEDENE RÕÕM ⟩ Anu Noorma jälgib kosmosest Maad Meelelahutus Koomiks Sudoku

Aarne Seppel: Keskerakond õpib uusi trikke vaevaga

2 min lugemist
Päeva karikatuur FOTO: Urmas Nemvalts

Napilt kolmteist aastat tagasi, 2007. aasta riigikogu valimiste eel avaldas Keskerakond videoklipi ja plakati, millel olid sinimustvalgete lippudega ehitud veduri taustal toonased erakonna juhid ja tulevikulootused sõnumiga: «Tõime raudtee Eestile tagasi.» Raudtee ostis Eestile tagasi muidugi riik, mitte Keskerakond. Toona virutas erakond enda teenistusse umbes 150 miljonit eurot, mis on enam kui miljardiga võrreldes tühine summa.

Kesknädalas ilmunud Keskerakonna reklaam. FOTO: Kesknädal

Värske Kesknädala kaaneposter annab teada: «Toetame abi vajavaid valdkondi», loosungi all on mummude sees valdkonnad ja summa ning veel allpool Keskerakonna ministrid, peaminister keskel. Summade vahemik oli 25–300 miljoni euroni ja esmamulje ütles: ossa! Küll meil on alles suurepärased ministrid – omast taskust maksvad kinni miljardi jagu kriisikahjusid. Aga miks peaminister kõikse kitsim on – ainult 25 miljonit käib välja, samas kui valitsuse noorim minister käib välja 300 miljonit eurot.

Keskerakonna peasekretär Mihhail Korb poseerib Kesknädalaga, mille esilehel on palju pahameelt tekitanud reklaam. FOTO: Keskerakond

Paralleel 2007. aasta raudtee tagasi ostmise reklaamiga oli silmatorkav. Aga tekitas ka muret, kas tõesti on lähikümnendil jälle oodata suurt Keskerakonna pereheitmist. Kunagises raudteereklaamis astusid üles Evelyn Sepp, Kalle Laanet, Margus Metstak, Olga Sõtnik, Lauri Laasi, Ain Seppik ja loomulikult Edgar Savisaar. Mis te arvate, kui paljud neist endiselt Keskerakonna liikmed on? Ainult Savisaar ja tema ka ainult sellepärast, et teda ei oleks viisakas välja visata.

Kes läks ise, kes visati. Vahepeal on Keskerakond ikka püüdlikult skandaale kogunud, aga võitnud ka peaministritooli ning saanud kaks korda kriminaalkorras karistada. Võiks ju siinkohal nentida, et ju Eesti rahvas vääribki sellist erakonda valitsust juhtima. Kui poleks alates 2016. aasta lõpust tänaseni kestvat Jüri Ratase ja teiste erakonna juhtide mainekampaaniat, mille narratiiviks on uuenenud, edumeelne, progressi esindav lugu. Tuleb tunnistada, et mainepesu on olnud edukas, peaministri kõmiseval häälel edastatud tihtipeale sisutute vastuste üle on ikka hea nalja teha, kuid võrreldes kümne aasta taguse ajaga on erakonna maine otsustavalt muutunud.

Vahepeal on Keskerakond ikka püüdlikult skandaale kogunud, aga võitnud ka peaministritooli ning saanud kaks korda kriminaalkorras karistada.

1

Paraku tuleb ülejäänud erakond mainepesuga väga vaevaliselt kaasa, vana kaardiväe tegevusest tekkinud porijälgi ja hingematvat haisu on näha ja tunda tänaseni. Kindlasti tuleb ühel hetkel muutus, sest vanad astuvad kõrvale või viivad tervisehädad nad kõrvale. Aga kusagil erakonna süvastruktuurides on omandatud teadmine, oskused ja küüniline maailmapilt.

Peaminister Jüri Ratas reageeris pressikonverentsil kiiresti: «Vale reklaam, vale sisuga, see ei ole Keskerakonna raha, see on Eesti maksumaksjate raha. Vabandan, olen palunud selle reklaami maha võtta.» Ehk tegi seda, mida ta kõige paremini oskab – vabandas.

Seotud lood
16.04.2020 18.04.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto