Sisukord
Arvamus
Tänane leht
17.04.2020
Eesti Eesti arendab koroonaäppi (4) Maatöö populaarsus hüppas üleöö lakke (21) Hooletu Zoomi-kasutaja on hõlpsasti rünnatav Eesti lühiuudised Linn toetab eramaja remonti 20 000 euroga (2) Mai ilm võib rõõmustada Majandus Majanduse lühiuudised Joakim Helenius: poliitikud võiksid nüüd mõista, et laenu tuleb võtta vaid kriisi ajal (8) Rain Lõhmus laenaks Tallinkile 200 miljonit eurot (3) Välismaa EL pakkus välja kolm koroonapiirangutest loobumise kriteeriumit (2) Liitlased paluvad NATO kaudu ka kätepesuseepi ja haiglavoodeid Luik: Venemaa kasutab kriisi NATO vastu (10) Välismaa lühiuudised Maailma aasta pressifoto 2020 võitjad Arvamus Aarne Seppel: Keskerakond õpib uusi trikke vaevaga (1) Juhtkiri: koroonaäpiga karantiinist välja (2) TÜ teadlased: kuidas ühiskond mobiilpositsioneerimisest võidaks (2) Sven Sakkov: Hiina on maailmale võlgu. Triljoneid (27) Sergei Metlev: Kreml asus piiriüleselt ajalootõde karistama (2) Päeva karikatuur Kultuur Trad.Attack!: Kui ussi konksu otsas ei vaheta, ei siis uusi kalu tule Telesari: Burda, meie iidol Sport FIS andis valeinfot Spordi lühiuudised POSTIMEHE EKSKLUSIIV ⟩ Eestlasest treeneri käe all pallipoisist maailmameistriks Kui palju kasutavad eestlased Antidopingu vihjeliini? Tartu Bussisõitude arv vähenes 83 protsenti Vambola Paavo: poliitmängudel pole kohta tervishoius (1) Kelmid pakuvad müüa nii Kamerunist pärit kutsikat kui kodust koroonaviiruse testi (1) Tartu patrulltalituse juht läks töisele pensionile Tartu lühiuudised Õppeaine tagasiside polegi anonüümne, ülikool tunnistab viga sõnastuses (5) Õppejõud Marit Kiljako lõi vabatahtlikutööga e-kursuse Uus reaalsus viis söögikohad internetti REEDENE RÕÕM ⟩ Anu Noorma jälgib kosmosest Maad Meelelahutus Koomiks Sudoku

TÜ teadlased: kuidas ühiskond mobiilpositsioneerimisest võidaks

6 min lugemist
  • Oleks vaja teada, millised on Eesti piirkondade tegelikud elanike arvud.
  • Eesti- ja venekeelsete inimeste liikumine erinevad teineteisest oluliselt.
  • Andmete eetiline kasutamine eeldab vastavat õiguslikku raamistikku.
Telia mobiilse interneti kaart pärast eriolukorra kehtestamist 17. märtsil. FOTO: Telia

Kuidas võiks ühiskond võita, kasutades mobiilpositsioneerimise andmeid ja riivamata seejuures inimeste eraelu puutumatust, kirjutavad Tartu Ülikooli inimgeograafia vanemteadur Siiri Silm ning sotsioloogia vanemteadur Kati Orru. 

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Inimeste liikumise läbimõeldud korraldamine aitab kiiremini tulla välja koroonakriisist ja taastada normaalse elurütmi. Selliseid kriitilisi olukordi tekib aga pidevalt, ka praeguse kriisi järgselt, ning elanike paiknemise teabest sõltuvad inimeste elud. Näiteks möödunud aasta sügistormi ajal oli pääseameti jaoks oluline teada, kui palju inimesi asub erinevates ohupiirkondades. See teave on oluline ka tavaolukorras, näiteks Eesti Pank on kogu maailmas teerajaja mobiilpositsioneerimispõhise turismistatistika tootmisel.

Üleilmsed muutused panevad proovile riigi võime saada hakkama nii praeguses eriolukorras kui ka eriolukorra lõpetamise korraldamisel. Siin on keskne element liikumispiirangute järk-järguline eemaldamine, kuid arukate otsuste tegemiseks ja erinevate gruppide eripärade ja vajadustega arvestamiseks vajame infot inimeste tegeliku liikumise ning liikumisvajaduse kohta. Täpsemad andmed aitavad seatud eesmärke paremini saavutada, aga ka tulemusi pidevalt jälgida ja analüüsida ning vajadusel muuta paindlikult valitud suunda.

Enne kriisi olid inimesed harjunud palju liikuma, ent eriolukorra ranged meetmed on liikumist oluliselt piiranud. Me ei tea, milliseks kujuneb inimeste liikumiskäitumine pärast eriolukorra lõppemist, kas minnakse tagasi varasemate harjumuste juurde ning millisel määral säilib midagi eriolukorra ajal kogetust.

Selleks, et viiruse levikut pidurdada ning eriolukord edukalt lõpetada, tuleb teha teadlikke ja andmepõhiseid otsuseid kõiki ühiskonnagruppe arvestades. Eriolukorras või mitte, avalik ruum peab olema meile kõigile ligipääsetav ja sõbralik ning soodustama näiteks füüsiliselt aktiivset eluviisi ja keskkonda säästvaid transpordivõimalusi.

16.04.2020 18.04.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto