P, 24.09.2023

Sven Sakkov: Hiina on maailmale võlgu. Triljoneid

Sven Sakkov
, Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse direktor
Facebook
Comments 23
Pekingi meedikud enne Wuhani lähetamist.
Pekingi meedikud enne Wuhani lähetamist. Foto: CHINE NOUVELLE/SIPA

Pandeemia peaks lõpetama lääne Hiina-sõltuvuse, kirjutab Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse direktor Sven Sakkov.

Esimene teadaolev uue koroonaviiruse juhtum Wuhanis oli 1. detsembril 2019. Ilmselt oli see ringlust alustanud mitu nädalat varem. Maailma Tervishoiuorganisatsiooni (WHO) teavitas Hiina Rahvavabariik (HRV) alles 31. detsembril. Wuhan suleti karantiini alles 23. jaanuaril 2020. Selleks ajaks oli 5 miljonit inimest sealt Hiina peale ja laia ilma rännanud.

Kogu üleilmse kriisi alguskuude jooksul põhiliselt HRV hääletoru rollis olnud WHO kinnitas veel 14. jaanuaril Hiina infot, et puuduvad tõendid inimestevahelisest nakatumisest. WHO kuulutas pandeemia välja alles 14. märtsil. Selleks ajaks oli Wuhani viirus jõudud juba 114 riiki ja nakatanuid oli 118 tuhat.

HRV propaganda pasundab Hiina kangelaslikust võitlusest tapjaviirusega. Tõesti, HRV-s on olnud ka kangelaslikkust. Doktorid Li Wenling ja Ai Fen hoiatasid varakult oma haiglat ja kolleege uuest tapjaviirusest. Neil kästi vait olla ja edasi teenida. Doktor Li Wenling suri 7. veebruaril Wuhani viirusesse. Doktor Ai Fen on endiselt rivis, kuigi ta avalikud sõnavõtud on karmilt tsenseeritud.

Viroloog Shi Zhengli oli 2. jaanuariks uue viiruse genoomi välja joonistanud ning kinnitanud, et tegemist on SARSi-laadse koroonaviirusega. Tal kästi vait olla ja ta töö lükati vaiba alla. Ning kaksteist päeva hiljem kinnitas WHO endiselt HRV informatsiooni, et inimeselt inimesele nakkamist ei toimu.

Facebook
Comments 23

Märksõnad

Tagasi üles