Sisukord
Arvamus
Tänane leht
17.04.2020
Eesti Eesti arendab koroonaäppi (4) Maatöö populaarsus hüppas üleöö lakke (21) Hooletu Zoomi-kasutaja on hõlpsasti rünnatav Eesti lühiuudised Linn toetab eramaja remonti 20 000 euroga (2) Mai ilm võib rõõmustada Majandus Majanduse lühiuudised Joakim Helenius: poliitikud võiksid nüüd mõista, et laenu tuleb võtta vaid kriisi ajal (8) Rain Lõhmus laenaks Tallinkile 200 miljonit eurot (3) Välismaa EL pakkus välja kolm koroonapiirangutest loobumise kriteeriumit (2) Liitlased paluvad NATO kaudu ka kätepesuseepi ja haiglavoodeid Luik: Venemaa kasutab kriisi NATO vastu (10) Välismaa lühiuudised Maailma aasta pressifoto 2020 võitjad Arvamus Aarne Seppel: Keskerakond õpib uusi trikke vaevaga (1) Juhtkiri: koroonaäpiga karantiinist välja (2) TÜ teadlased: kuidas ühiskond mobiilpositsioneerimisest võidaks (2) Sven Sakkov: Hiina on maailmale võlgu. Triljoneid (27) Sergei Metlev: Kreml asus piiriüleselt ajalootõde karistama (2) Päeva karikatuur Kultuur Trad.Attack!: Kui ussi konksu otsas ei vaheta, ei siis uusi kalu tule Telesari: Burda, meie iidol Sport FIS andis valeinfot Spordi lühiuudised POSTIMEHE EKSKLUSIIV ⟩ Eestlasest treeneri käe all pallipoisist maailmameistriks Kui palju kasutavad eestlased Antidopingu vihjeliini? Tartu Bussisõitude arv vähenes 83 protsenti Vambola Paavo: poliitmängudel pole kohta tervishoius (1) Kelmid pakuvad müüa nii Kamerunist pärit kutsikat kui kodust koroonaviiruse testi (1) Tartu patrulltalituse juht läks töisele pensionile Tartu lühiuudised Õppeaine tagasiside polegi anonüümne, ülikool tunnistab viga sõnastuses (5) Õppejõud Marit Kiljako lõi vabatahtlikutööga e-kursuse Uus reaalsus viis söögikohad internetti REEDENE RÕÕM ⟩ Anu Noorma jälgib kosmosest Maad Meelelahutus Koomiks Sudoku

Sven Sakkov: Hiina on maailmale võlgu. Triljoneid

4 min lugemist
  • Kolm nädalat varem tegutsedes olnuks nakatumist 95 protsenti vähem.
  • Autokraadid ei ole ei paremad kriisireageerijad ega pika plaani pidajad.
  • On aeg tööstus Hiinast tagasi Euroopasse ja Põhja-Ameerikasse tuua.
Pekingi meedikud enne Wuhani lähetamist. FOTO: CHINE NOUVELLE/SIPA

Pandeemia peaks lõpetama lääne Hiina-sõltuvuse, kirjutab Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse direktor Sven Sakkov.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Esimene teadaolev uue koroonaviiruse juhtum Wuhanis oli 1. detsembril 2019. Ilmselt oli see ringlust alustanud mitu nädalat varem. Maailma Tervishoiuorganisatsiooni (WHO) teavitas Hiina Rahvavabariik (HRV) alles 31. detsembril. Wuhan suleti karantiini alles 23. jaanuaril 2020. Selleks ajaks oli 5 miljonit inimest sealt Hiina peale ja laia ilma rännanud.

Kogu üleilmse kriisi alguskuude jooksul põhiliselt HRV hääletoru rollis olnud WHO kinnitas veel 14. jaanuaril Hiina infot, et puuduvad tõendid inimestevahelisest nakatumisest. WHO kuulutas pandeemia välja alles 14. märtsil. Selleks ajaks oli Wuhani viirus jõudud juba 114 riiki ja nakatanuid oli 118 tuhat.

HRV propaganda pasundab Hiina kangelaslikust võitlusest tapjaviirusega. Tõesti, HRV-s on olnud ka kangelaslikkust. Doktorid Li Wenling ja Ai Fen hoiatasid varakult oma haiglat ja kolleege uuest tapjaviirusest. Neil kästi vait olla ja edasi teenida. Doktor Li Wenling suri 7. veebruaril Wuhani viirusesse. Doktor Ai Fen on endiselt rivis, kuigi ta avalikud sõnavõtud on karmilt tsenseeritud.

Viroloog Shi Zhengli oli 2. jaanuariks uue viiruse genoomi välja joonistanud ning kinnitanud, et tegemist on SARSi-laadse koroonaviirusega. Tal kästi vait olla ja ta töö lükati vaiba alla. Ning kaksteist päeva hiljem kinnitas WHO endiselt HRV informatsiooni, et inimeselt inimesele nakkamist ei toimu.

16.04.2020 18.04.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto