Sisukord
Majandus
Tänane leht
17.04.2020
Eesti Eesti arendab koroonaäppi (4) Maatöö populaarsus hüppas üleöö lakke (21) Hooletu Zoomi-kasutaja on hõlpsasti rünnatav Eesti lühiuudised Linn toetab eramaja remonti 20 000 euroga (2) Mai ilm võib rõõmustada Majandus Majanduse lühiuudised Joakim Helenius: poliitikud võiksid nüüd mõista, et laenu tuleb võtta vaid kriisi ajal (8) Rain Lõhmus laenaks Tallinkile 200 miljonit eurot (3) Välismaa EL pakkus välja kolm koroonapiirangutest loobumise kriteeriumit (2) Liitlased paluvad NATO kaudu ka kätepesuseepi ja haiglavoodeid Luik: Venemaa kasutab kriisi NATO vastu (10) Välismaa lühiuudised Maailma aasta pressifoto 2020 võitjad Arvamus Aarne Seppel: Keskerakond õpib uusi trikke vaevaga (1) Juhtkiri: koroonaäpiga karantiinist välja (2) TÜ teadlased: kuidas ühiskond mobiilpositsioneerimisest võidaks (2) Sven Sakkov: Hiina on maailmale võlgu. Triljoneid (27) Sergei Metlev: Kreml asus piiriüleselt ajalootõde karistama (2) Päeva karikatuur Kultuur Trad.Attack!: Kui ussi konksu otsas ei vaheta, ei siis uusi kalu tule Telesari: Burda, meie iidol Sport FIS andis valeinfot Spordi lühiuudised POSTIMEHE EKSKLUSIIV ⟩ Eestlasest treeneri käe all pallipoisist maailmameistriks Kui palju kasutavad eestlased Antidopingu vihjeliini? Tartu Bussisõitude arv vähenes 83 protsenti Vambola Paavo: poliitmängudel pole kohta tervishoius (1) Kelmid pakuvad müüa nii Kamerunist pärit kutsikat kui kodust koroonaviiruse testi (1) Tartu patrulltalituse juht läks töisele pensionile Tartu lühiuudised Õppeaine tagasiside polegi anonüümne, ülikool tunnistab viga sõnastuses (5) Õppejõud Marit Kiljako lõi vabatahtlikutööga e-kursuse Uus reaalsus viis söögikohad internetti REEDENE RÕÕM ⟩ Anu Noorma jälgib kosmosest Maad Meelelahutus Koomiks Sudoku

Joakim Helenius: poliitikud võiksid nüüd mõista, et laenu tuleb võtta vaid kriisi ajal

6 min lugemist
  • Joakim Helenius soovitab külmutada pensionid ja sotsiaalkulutused.
  • Kriis võib anda Eestile võimaluse kasvada prognoositust veel kiiremini.
  • Eriti oluline on säilitada toiduainete tootmisel ja varumisel iseseisvus.
Joakim Heleniuse sõnul peab Eesti tagama toiduga varustatuse, muidu võib meid suurema pandeemia korral tabada tohutu toidupuudus, mida pole siinmail kaua nähtud. FOTO: Mihkel Maripuu

Eestis elava Soome investeerimispankuri Joakim Heleniuse sõnul tuleb Eesti praegusest majanduskriisist tänu väikesele laenukoormusele välja palju paremas vormis kui teised arenenud riigid. Ta loodab, et poliitikud mõistavad nüüd, et laenu tuleb võtta vaid riikliku kriisi ajal. Ettevõtja usub, et Eesti majandus võib pärast koroonakriisi kasvada varem prognoositust isegi kiiremini, kuna tarneahelad tuuakse arengumaadest Euroopa Liitu ja Ameerika Ühendriikidesse.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Milliseid strateegilisi otsuseid peaks Eesti nüüd vastu võtma, et olla tulevikus konkurentsivõimelisem ja edukam?

Tõenäoliselt tuleb Eesti kriisist välja palju paremas vormis kui enamik teisi arenenud riike – see on suuresti tingitud tõsiasjast, et minevikus on õnnestunud vältida kiusatust laenata suuri summasid poliitiliste projektide rahastamiseks. Eesti on jäänud ülekaalukalt kõige väiksema võlakoormusega riigiks Euroopa Liidus.

Euroopa Liidus leidub palju maid, kus majanduse taastumine saab olema palju aeglasem ja töötuse määr püsib suure laenukoormuse tõttu pikema aja jooksul kõrge. See võimaldab kiiresti kasvavatel Eesti firmadel meelitada siia teiste Euroopa riikide kõrgelt haritud spetsialiste.

Võib juhtuda, et kuigi kriis mõjub maailmamajandusele väga halvasti, annab see Eestile ehk võimaluse kasvada veel kiiremini, kui seni prognoositud.

Hoolimata suurest vastuseisust võõrtöölistele otsustas siseminister Helme, et juba siin viibivad põllumajandustöötajad võivad Eestisse jääda kaheks kuuks pärast eriolukorra lõppu. Kuidas on Trigoni farmidel võõrtöötajatega?

Väätsa ja Kaiu farmides on meil kokku 131 töötajat. Neist 19 on ukrainlased. Helme võib-olla tahab sundida eestlasi linnast maale kolima, et nad seal toitu toodaksid – nagu Mao Zedong tegi kommunistlikus Hiinas. Õnneks elame demokraatias. Loodan, et tulevikus tahavad Eesti inimesed vabatahtlikult maale kolida ja seal põllumajandusega tegeleda. Usun, et see vajab aega.

Praegune kriis on viimane hoiatus meile kõigile: kui me ei taga Eesti toiduga kindlustatust piisavalt kohaliku tootmise kaudu, võime silmitsi seista kriisiga, mis jätaks meid ilma piisavast toidust elanike toitmiseks. Selle tagajärjeks võib olla massiline toidupuudus, nagu seda pole siin väga pikka aega kogetud. Kui mõne tulevase kriisi tõttu pole maailmas piisavalt toitu, siis Eesti pole kindlasti see riik, kuhu toitu esmajoones tarnitakse.

16.04.2020 18.04.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto