Ain Hanschmidt selgitab pikas usutluses, kui rängalt on koroonapandeemiast tingitud majanduslangus purenud ta äriimpeeriumi silmapaistvaimat ettevõtet Tallinki. Ent mõneti ootamatult kiidab ta praegust valitsust ning räägib sellest, kuidas surutises majanduselu taas käima vedada.
Suured ja võimsad Tallinki laevad – siiski mitte kõik nende uhkest laevastikust – on pargitud Tallinna Vanasadamasse eriolukorra lõppu ja piiride taasavamist ootama. Pilt on justkui võimas, ent samas kurvalt sümboolne, iseloomustamaks ohtlikust viirusest hanguma sunnitud majandust. On ikka kummaline aeg, avastan end taas mõtlemas, kui sirvin kullakirjalist ajakirja Magnaat, kus Eesti väärtuslikumate ettevõtete edetabelit kroonib Tallink. Veel hiljuti oli see tõsi mis tõsi – Läänemere valitsejad ju. Aga nüüd, mil kogu maailma on enda kontrolli alla haaranud koroonaviiruse pandeemia ja Covid-19 nimeline haigus, on kõik teisiti. Kui kiiresti võib kõik ikka muutuda, nendin Tallinki nõukogu liikme ja laevaettevõtte suuraktsionärist firma Infortari juhi Ain Hanschmidtiga vesteldes. «Ongi uskumatu! Mul tuleb silme ette Tiibeti munkade loodud värviline ja keerukate ornamentidega liivamandala, mis ühel hetkel lihtsalt kokku pühitakse … ja läinud ta ongi. Kadunud kõik see hoole ja ülima pühendumisega loodud ilus pilt,» arendab ta mõtet. «Nii kiirelt arenevat kriisi ei oleks osanud ikka mingist otsast välja mõelda. Kohe mitte kuidagi!»
Vaevalt on me pikem usutlus läbi saanud, kui meediasse jõuab info selle kohta, et Rain Lõhmuse LHV panga pensionifond tegi koos välismaise erakapitalifondiga (Novalpina Capital) Tallinkile ettepaneku, et võivad neile laenata 200 miljonit eurot. «Kriisiajale on iseloomulik, et lagedale ilmuvad šaakalid ja raisakotkad ja teised põhjanoolijad. Kõikvõimalikud finantsvahendajad, kes abi ja toetust pakkudes tegelikult raskustes ettevõtteid jahivad,» märgib Hanschmidt.