Sisukord
Arter
Tänane leht
18.04.2020
Eesti Pikalt vindunud rahulolematus sai minister Karule saatuslikuks (37) Eesti lühiuudised LHV ja Tallink laskusid sõnasõtta laenu pärast (4) Koroonaviirus lõikas telesarjadel lõpud ära Ei tohi alla anda! Narva kohvik hoiab endal kriisi kiuste elu sees Majandus Koroonakriisi superstaar pani Microsofti põlved värisema Tallinna börs taastub visamalt kui teised Tallinna Kaubamajal oli ilus esimene kvartal Välismaa Hulga uute viiruseohvrite leidmine tekitab küsimusi (11) Eksperte eirav Bolsonaro vallandas kriisi keskel tervishoiuministri Välismaa lühiuudised Juudiriigi poliitrivaalid pole ikka koera sabast üle saanud Inimtühja rahvuspargi lõvid tukkusid keset teed Küprose imaam äratab ellu lõhenenud saare lõunakalda islamipärandit Arvamus 21. sajandi Rockefellerid Samm selge pildi poole Pealinna valvur Pankuri valearvestus Näidishukkamine pudrupaja äärel (9) Eesti läks kasiinosse Sport Kolumn ⟩ Jaanus Kriisk: spordigraatsiad meie kõrval Tormis Laine – tippu pürgiv noor mäesuusataja, kes edestab kõiki Kesk-Euroopa superriikide eakaaslasi Merendus Raudne rannakaitse hävitab randa (1) AK David Vseviov: Lenini müüdi metamorfoosid (5) Aimar Ventsel: Lenini võitlus elab! (13) Lauri Mälksoo: kas eestlased on enesemääramisõiguse eest Leninile tänu võlgu? (5) Hardo Pajula: märkmeid Lääne revolutsioonilisest traditsioonist (24) Meelis Sütt: kodus olla või mitte olla? (2) EKI keelekool: #trellitatudkeel Tiit Pruuli: noor Mart Laar ja noor Jakob Hurt (4) Kunst sinu ümber. Maalikunsti uuendaja Merike Estna Vikerkaar loeb. Õigus iseäralikkusele (3) Viirastused ajast, mida ei tohtinuks olla Kõigi mälestuseks, kes jäid Kolõma põrgus ellu (2) Kuidas Vive Tolli mind mõjutanud on Aja auk: Meil ei ole teile ühtegi uudist Juurikas: Kohtunik Di viimane juurdlus Trad.Attack! pressis staadioni muusikasse Arter Suurettevõtja Ain Hanschmidt: «Kriisiajale on paraku iseloomulik, et lagedale ilmuvad šaakalid, raisakotkad ja teised põhjanoolijad.» (13) Lasnamäe korterist LA muusikataevasse Elisabet Reinsalu ja teiste enneolematu elu Esta Tatrik: Hiina juuksenõel Virtuaalne veiniõhtu algajale ehk kuidas end kogemata üksinda purju juua (2) Tervitusi Narva-Jõesuu brutaalseimast köögist: Franzia ülemkokk Indrek Kõverik sõidutab oma puhvetipakikesi ka Tartusse ja Tallinnasse Range Rover saab 50-aastaseks. Ajaloost selgub nii mõndagi üllatavat Maailma moehitt number üks, mille igaüks saab kodus ise välja võluda Rohkem, kui ühele inimesele vaja. Sõiduproov LR Range Roveriga (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Tervitusi Narva-Jõesuu brutaalseimast köögist: Franzia ülemkokk Indrek Kõverik sõidutab oma puhvetipakikesi ka Tartusse ja Tallinnasse

6 min lugemist
Narva-Jõesuust Tallinnasse: Franzia köögipealik Indrek Kõverik järjekordsel toidupakituuril pealinna, kus tema talendil on samuti märkimisväärne austajatering. Koos pakiga saab tellija kaasa ka juhise, kuidas karpide sisuga edasi talitada. FOTO: Madis Veltman

«Ise teen, ise toon, sina ainult sööd ja jood!» kutsub Narva-Jõesuu popima einelaua Franzia peakokk Indrek Kõverik Facebooki lehel vanu ja uusi kundesid üle Eesti oma kokakunsti toidupakikestes koju tellima. Ta on üks neist kokkadest ja restoranipidajatest, kes üritavad sellega koroonakriisis ellu jääda.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Alguses, kui kõik restoranid end koroonahirmus kinni panid, oli Indrek Kõverikul mure – mis nüüd Franziast saab? Ja siis, neli-viis päeva hiljem, tuli mõte: kui inimesed leidsid ta Narva-Jõesuust üles, küllap leiavad ka internetist. Leidsidki.

On laupäeva varajane õhtupoolik, kui Franzia köögipealik Kõverik kõlistab, et jõudis just Narva-Jõesuust Tallinna. Eelmisel päeval oli tal Tartu toiduring, mõlema linna koduustele toidupakke laiali vedades jäi teele ka kohalikku Ida-Virumaa rahvast. Kahe päeva peale tuli kokkupakitud mitmekäigulisi söömaaegu üle neljakümne. Ega üksi palju rohkem teha jaksakski, iseäranis komplekteerimine võtab tohutu aja, tunnistab kokk. Tuleb ju ökonoomitada, personal on puhkepausil. Neljapäeval paneb ta ahju ja köögi huugama, reedel ja laupäeval viimistleb, pakib ja läheb sõitu. Aga mees loodab, et see aitab tal kehva aja majanduslikult üle elada ega lase inimestel Franziat ära unustada. Ellujäämiskursus Ida-Viru moodi! Isegi Viljandisse, Valka ja Tõrva on tulnud tal neil kriisinädalatel põigata, sest sealgi on Kõveriku cuisine brutale’il ehk brutaalköögil väike austajaterakuke.

«Kord kuulsin, kuidas meie einelas ühed Peterburi kultuuriinimesed omavahel rääkisid, et Franzias on selline «horošaja brutalnaja kuhnja», eesti keeles «hea brutaalne köök». See oli mu meelest äge ja tabav väljend. Hiljem tuli välja, et see kuulub hoopis legendaarsele prantsuse kokale Alain Ducasse’ile,» selgitab tätoveeritud death metal’i mees söögikoha nime täienemislugu.

Franzia ilmus sildile aga kohe, kui kolme aasta eest uksed avanesid – kuni teise ilmasõjani oli Eesti ajal Narva-Jõesuus samanimeline võõrastemaja, restoran ja esinduslokaal, kus söödi lihapalle ja mille omanikuks oli keegi Brutus. Seda majagi enam pole, nii et Kõverik napsas targu nime kohe endale ära.

17.04.2020 20.04.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto