Sisukord
AK
Tänane leht
18.04.2020
Eesti Pikalt vindunud rahulolematus sai minister Karule saatuslikuks (37) Eesti lühiuudised LHV ja Tallink laskusid sõnasõtta laenu pärast (4) Koroonaviirus lõikas telesarjadel lõpud ära Ei tohi alla anda! Narva kohvik hoiab endal kriisi kiuste elu sees Majandus Koroonakriisi superstaar pani Microsofti põlved värisema Tallinna börs taastub visamalt kui teised Tallinna Kaubamajal oli ilus esimene kvartal Välismaa Hulga uute viiruseohvrite leidmine tekitab küsimusi (11) Eksperte eirav Bolsonaro vallandas kriisi keskel tervishoiuministri Välismaa lühiuudised Juudiriigi poliitrivaalid pole ikka koera sabast üle saanud Inimtühja rahvuspargi lõvid tukkusid keset teed Küprose imaam äratab ellu lõhenenud saare lõunakalda islamipärandit Arvamus 21. sajandi Rockefellerid Samm selge pildi poole Pealinna valvur Pankuri valearvestus Näidishukkamine pudrupaja äärel (9) Eesti läks kasiinosse Sport Kolumn ⟩ Jaanus Kriisk: spordigraatsiad meie kõrval Tormis Laine – tippu pürgiv noor mäesuusataja, kes edestab kõiki Kesk-Euroopa superriikide eakaaslasi Merendus Raudne rannakaitse hävitab randa (1) AK David Vseviov: Lenini müüdi metamorfoosid (5) Aimar Ventsel: Lenini võitlus elab! (13) Lauri Mälksoo: kas eestlased on enesemääramisõiguse eest Leninile tänu võlgu? (5) Hardo Pajula: märkmeid Lääne revolutsioonilisest traditsioonist (24) Meelis Sütt: kodus olla või mitte olla? (2) EKI keelekool: #trellitatudkeel Tiit Pruuli: noor Mart Laar ja noor Jakob Hurt (4) Kunst sinu ümber. Maalikunsti uuendaja Merike Estna Vikerkaar loeb. Õigus iseäralikkusele (3) Viirastused ajast, mida ei tohtinuks olla Kõigi mälestuseks, kes jäid Kolõma põrgus ellu (2) Kuidas Vive Tolli mind mõjutanud on Aja auk: Meil ei ole teile ühtegi uudist Juurikas: Kohtunik Di viimane juurdlus Trad.Attack! pressis staadioni muusikasse Arter Suurettevõtja Ain Hanschmidt: «Kriisiajale on paraku iseloomulik, et lagedale ilmuvad šaakalid, raisakotkad ja teised põhjanoolijad.» (13) Lasnamäe korterist LA muusikataevasse Elisabet Reinsalu ja teiste enneolematu elu Esta Tatrik: Hiina juuksenõel Virtuaalne veiniõhtu algajale ehk kuidas end kogemata üksinda purju juua (2) Tervitusi Narva-Jõesuu brutaalseimast köögist: Franzia ülemkokk Indrek Kõverik sõidutab oma puhvetipakikesi ka Tartusse ja Tallinnasse Range Rover saab 50-aastaseks. Ajaloost selgub nii mõndagi üllatavat Maailma moehitt number üks, mille igaüks saab kodus ise välja võluda Rohkem, kui ühele inimesele vaja. Sõiduproov LR Range Roveriga (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Tiit Pruuli: noor Mart Laar ja noor Jakob Hurt

5 min lugemist
  • Nii nagu noor Hurt, oli ka noor Mart Laar tegus paljudes valdkondades
  • Mart Laar on oma aadetes ja tegudes kündnud sama vagu kui Hurt
  • Laar ja Hurt peavad mõlemad ajalugu rahvusluse oluliseks nurgakiviks
Mart Laar FOTO: Ain Protsin

Võimekaid ja säravaid inimesi on igal ajal palju, kuid vaid üksikud kerkivad sündmuste voolus rahvahulkade ette ja saavad võimaluse jätta oma isiklik jälg ajaloo kulgemisse. Paralleelidest Mart Laari ja Jakob Hurda tegudes ja aadetes kirjutab Laari 60. sünnipäeva puhul tema noorusaja nõunik Tiit Pruuli.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Edgar Savisaart on võrreldud Konstantin Pätsiga, Toomas Hendrik Ilvest Jaan Tõnissoniga. Millise tegelasega Eesti ajaloost võiks sobida kõrvuti seisma Mart Laar, kes peab 22. aprillil oma 60. sünnipäeva?

Hiljuti ilmutas ajaloolane Mart Laar raamatu meie posti­papast – «Johann Voldemar Jannsen. Elu ja töö». Selle raamatu laiem kontekst, mis kannab samas ka kirjutaja ja portreteeritava vahelist isiklikku mõõdet, on Laari mõtisklused, kuidas hinnata ühe poliitiku rolli ajaloos, kuidas teda mõista ilma hukka mõistmata. Mis on jäänud Jannsenist domineerima, kas nooruse torm ja tung või vanaduse isepäine konservatiivsus? Jannsen ei kadunud ühiskondlikust vaateväljast pikaks ajaks mitte ainult oma insuldihaiguse pärast. Olid mingid põhjused, miks ka punavõimul oli teda XX sajandi keskel kerge ära kaotada, vastuolulise tegelasena näidata. Ennast ilmeksimatuks pidava vanamehe virin, laveerimine ja kokkuleplus olid need tunnussõnad, mis paljudele vanast Jannsenist meelde jäid. Laar on teinud tänuväärse töö Jannseni inimliku palge mõistmiseks ja pesemisekski. Aga seda viimast pole tal olnud põhjust teha oma ärkamisajast pärit lemmiktegelase, Jakob Hurda puhul, kelle tunnussõnadeks läbi aegade on olnud aatelisus ja rahvuslus.

17.04.2020 20.04.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto