Sisukord
Arvamus
Tänane leht
20.04.2020
Eesti Eesti lühiuudised Eesti kolmas Covid-19-sünnitaja: mul oli tohutu hirm lapse pärast (3) Tartu Raatuse ühiselamu tudengid jagati kolme tsooni vahel (1) «Miks ootame pikisilmi võõrtöölisi?» (101) Rebane hirmuvalitseb lambakarja ja selle perenaist (7) Haruldane leid peatas maantee õgvendamise Majandus Lihatööstur: hakkliha müük tegi ulmelisi tulemusi (6) Majanduse lühiuudised Tallink avalikustas laenupakkumise tingimused Järsult langenud Hiina majanduse tulevik on segane (3) Välismaa Johnsoni tegevusetus võis saada saatuslikuks (4) USA ja Venemaa blokeerivad kriisiaegset relvarahu (3) PiS püüab hoida Dudat võimul kõigi vahenditega Tüli justiitsreformi üle on lõhestanud Poola kohtunikkonna PÕHJALA VAADE ⟩ Mainekriisiga võitleval Rootsil on Soomelt õppida (6) Arvamus Juhtkiri: uued normid uues maailmas (1) Aimar Altosaar: ilma usuta ei saa (16) Anneli Kaasa: kultuur ja viirus (1) Raul-Allan Kiivet: tegelik tegevuskava (8) Heiki Lill: odava kauba hind (1) Andi Hektor: Meenuta - Newton 1665 (4) Kultuur Henrik Kalmeti suur õhtu: virtuaalne komöödia kriisi ajal Sport Kerr Kriisa siirdub USA ühte paremasse korvpalliülikooli (1) EAL tahab WRC tiimidega rallit Tartu Suure ristmiku ja tunnelite ehitus piirab liiklust pea kaks aastat Irja Alakivi: masenduse ja uhkusega Tartu parkidest (3) Raatuse nakatunud tudengite ühispöördumine: mingit pidu pole olnud (34) Algab uue tee ehitamine kondimootori jõul liikujatele Tartu lühiuudised Tabivere vabatahtlikel voolab kaitseriietuses põrandat pestes higi ojadena Teadlased uurivad välja epideemia ulatuse Eestis (9) Tartu Do tähistas oma aastapäeva peota Eesti lugejate ette tulid üheskoos noor ja vana Goethe Meelelahutus Koomiks Sudoku

Anneli Kaasa: kultuur ja viirus

5 min lugemist
  • Individualistlikes kultuurides kantakse kaitsemakski enda nakatumise vältimiseks
  • Kollektivistlikes kultuurides kantakse kaitsemaski, et vältida teiste nakatamist
  • Piirkonnad, kus on ajalooliselt palju nakkushaigusi, on kollektivistlikumad
Individualistlikes kultuurides on raske piirata liikumisvabadust. Pildil meeleavaldus viirusest tingitud liikumispiirangute vastu San Diegos Californias 18. aprillil 2020. FOTO: ARIANA DREHSLER/AFP

Kuidas eri paigus Covid-19 levikuga toime tullakse, sõltub suuresti kohalikust kultuuritaustast, väärtustest ja hoiakutest, kirjutab Tartu Ülikooli majandusteaduslike sotsiaal- ja kultuuriuuringute professor Anneli Kaasa.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Covid-19 levikul ja selle tõkestamisel on väga suur roll inimeste käitumisel: kui palju nad liiguvad ringi ja kohtuvad üksteisega, kas nad pesevad käsi ja kannavad kaitsemaske, kuivõrd nad alluvad valitsuse antud soovitustele või täidavad kehtestatud reegleid jne. Mis määrab inimese käitumise? Väga üldistatult võib öelda, et ühelt poolt tema iseloom ja teiselt poolt teda ümbritsev keskkond. Just ümbritseva kultuurikeskkonna mõju on see, mis aitab selgitada erinevusi riikide ja piirkondade vahel.

Kultuuri võib lahti seletada kui väärtuste, tõekspidamiste ja hoiakute mustri, mis eristab ühte gruppi teisest, olgu selleks siis riik, piirkond, rahvus vms. Kultuuri on kujundanud muuhulgas kohalik looduskeskkond, kliima, keel, riigipiirid, religioon, poliitilised ideoloogiad jne. Olles välja kujunenud sajandite jooksul, on kultuur küllaltki püsiv: kampaaniatega seda ei muuda.

18.04.2020 21.04.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto