Sisukord
Arvamus
Postimees
20.04.2020
Eesti Eesti lühiuudised Eesti kolmas Covid-19-sünnitaja: mul oli tohutu hirm lapse pärast (3) Tartu Raatuse ühiselamu tudengid jagati kolme tsooni vahel (1) «Miks ootame pikisilmi võõrtöölisi?» (101) Rebane hirmuvalitseb lambakarja ja selle perenaist (7) Haruldane leid peatas maantee õgvendamise Majandus Lihatööstur: hakkliha müük tegi ulmelisi tulemusi (6) Majanduse lühiuudised Tallink avalikustas laenupakkumise tingimused Järsult langenud Hiina majanduse tulevik on segane (3) Välismaa Johnsoni tegevusetus võis saada saatuslikuks (4) USA ja Venemaa blokeerivad kriisiaegset relvarahu (3) PiS püüab hoida Dudat võimul kõigi vahenditega Tüli justiitsreformi üle on lõhestanud Poola kohtunikkonna PÕHJALA VAADE ⟩ Mainekriisiga võitleval Rootsil on Soomelt õppida (6) Arvamus Juhtkiri: uued normid uues maailmas (1) Aimar Altosaar: ilma usuta ei saa (16) Anneli Kaasa: kultuur ja viirus (1) Raul-Allan Kiivet: tegelik tegevuskava (8) Heiki Lill: odava kauba hind (1) Andi Hektor: Meenuta - Newton 1665 (4) Kultuur Henrik Kalmeti suur õhtu: virtuaalne komöödia kriisi ajal Sport Kerr Kriisa siirdub USA ühte paremasse korvpalliülikooli (1) EAL tahab WRC tiimidega rallit Tartu Suure ristmiku ja tunnelite ehitus piirab liiklust pea kaks aastat Irja Alakivi: masenduse ja uhkusega Tartu parkidest (3) Raatuse nakatunud tudengite ühispöördumine: mingit pidu pole olnud (34) Algab uue tee ehitamine kondimootori jõul liikujatele Tartu lühiuudised Tabivere vabatahtlikel voolab kaitseriietuses põrandat pestes higi ojadena Teadlased uurivad välja epideemia ulatuse Eestis (9) Tartu Do tähistas oma aastapäeva peota Eesti lugejate ette tulid üheskoos noor ja vana Goethe Meelelahutus Koomiks Sudoku

Aimar Altosaar: ilma usuta ei saa

2 min lugemist
  • Vastastikune usaldus paneb ühiskonna ladusamalt toimima
  • Usk ühisesse jumalasse aitab inimestel ühiselt tegutseda
  • Usk paremasse tulevikku annab tegutsemismotiivi
Meie Eesti toimetaja Aimar Altosaar. FOTO: Eero Vabamägi FOTO: Eero Vabamägi

Me pole keegi viirust näinud, kuid teame, et see teeb meid haigeks ning võib olla eluohtlik. Teame, sest usume teadlasi ja tohtreid. Aatomite olemasolu usume samuti, sest seda kinnitavad füüsikud ja õpetatakse koolides. Suurem osa teadmistest meid ümbritseva maailma kohta põhineb heal usul teiste inimeste kogetusse, uurimistulemustesse ja ütlustesse.

Usk hoiab meid koos. Kui jagame samu kujutlusi ja teadmisi maailmast ning seletame maailma enam-vähem ühte moodi, usaldame oma kogukonna- või rahvuskaaslasi, jääb aega ja energiat üle oma elu elamiseks ja isiklike eesmärkide püüdlemiseks. Muidu peaks ju kogu aeg kõike teiste käest kuuldut ja loetut üle kontrollima ning millekski muuks ei jätkukski aega.

Religioonid kujunesid välja kohalike uskumuste asemele, kui tekkisid suured inimeste ühendused, impeeriumid ja kaasaegsed rahvusriigid. Usk ühistesse jumalatesse aitas inimestel omavahel kokku leppida ja ühiselt tegutseda ning toetas elu igavikulist perspektiivi, mida me igaüks väga vajame.

PÄEVA KOMM

Uskumine ideaali, lootus paremale tulevikule on ürginimlikud omadused, meie pürgimuste ja tegutsemise motivaator.

Tänapäeval pole nendes inimühiskonna põhialustes midagi muutunud – see püsib usul, et ümbritsev materiaalne maailm on mõõdetav ja seletatav ning loodusteadlased ja tehnoloogid oskavad meid selles aidata. Ka tänapäeval vajavad inimesed usku, et teisedki liigikaaslased on usaldusväärsed, tajuvad samamoodi maailma ja püüdlevad isikliku õnne poole. Ühtesid aitab selles mõni üleilmne religioon, teisi kohalik usund või mõni moodne õpetus. On neid, kes väidavad, et ei usu üldse mitte kedagi ega midagi, kuid tuleks imestada selliste indiviidide vapruse üle, kui nad kohtuvad tänaval käies või maanteel autoga sõites teistega!

Uskumine ideaali, lootus paremale tulevikule on ürginimlikud omadused, meie pürgimuste ja tegutsemise motivaator. Üleilmne viiruse pandeemia annab meile suure õppetunni. Kui vallandunud majanduskriis kujuneb pidevaks seisundiks, siis on meil inimestena valida: kas jätkata vana, individualistlikku, kõiki ressursse arutult raiskavat majandusmudelit või leiutada uus, efektiivsem ja paremat elukvaliteeti loov inimkonna kooseksisteerimise viis. Inimese senine arengulugu on näidanud, et kõik on võimalik, sest me usume.

Seotud lood
18.04.2020 21.04.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto