Sisukord
Arvamus
Tänane leht
20.04.2020
Eesti Eesti lühiuudised Eesti kolmas Covid-19-sünnitaja: mul oli tohutu hirm lapse pärast (3) Tartu Raatuse ühiselamu tudengid jagati kolme tsooni vahel (1) «Miks ootame pikisilmi võõrtöölisi?» (101) Rebane hirmuvalitseb lambakarja ja selle perenaist (7) Haruldane leid peatas maantee õgvendamise Majandus Lihatööstur: hakkliha müük tegi ulmelisi tulemusi (6) Majanduse lühiuudised Tallink avalikustas laenupakkumise tingimused Järsult langenud Hiina majanduse tulevik on segane (3) Välismaa Johnsoni tegevusetus võis saada saatuslikuks (4) USA ja Venemaa blokeerivad kriisiaegset relvarahu (3) PiS püüab hoida Dudat võimul kõigi vahenditega Tüli justiitsreformi üle on lõhestanud Poola kohtunikkonna PÕHJALA VAADE ⟩ Mainekriisiga võitleval Rootsil on Soomelt õppida (6) Arvamus Juhtkiri: uued normid uues maailmas (1) Aimar Altosaar: ilma usuta ei saa (16) Anneli Kaasa: kultuur ja viirus (1) Raul-Allan Kiivet: tegelik tegevuskava (8) Heiki Lill: odava kauba hind (1) Andi Hektor: Meenuta - Newton 1665 (4) Kultuur Henrik Kalmeti suur õhtu: virtuaalne komöödia kriisi ajal Sport Kerr Kriisa siirdub USA ühte paremasse korvpalliülikooli (1) EAL tahab WRC tiimidega rallit Tartu Suure ristmiku ja tunnelite ehitus piirab liiklust pea kaks aastat Irja Alakivi: masenduse ja uhkusega Tartu parkidest (3) Raatuse nakatunud tudengite ühispöördumine: mingit pidu pole olnud (34) Algab uue tee ehitamine kondimootori jõul liikujatele Tartu lühiuudised Tabivere vabatahtlikel voolab kaitseriietuses põrandat pestes higi ojadena Teadlased uurivad välja epideemia ulatuse Eestis (9) Tartu Do tähistas oma aastapäeva peota Eesti lugejate ette tulid üheskoos noor ja vana Goethe Meelelahutus Koomiks Sudoku

Andi Hektor: Meenuta - Newton 1665

2 min lugemist
  • Kriisi ajal tuleb teha panus tulevikumajanduse arendamisele
  • Võtmetähtsusega on innovatsioon, teadus- ja arendustöö
  • Paraku tundub valitsuse töös tagatoamängude hõngu
Andi Hektor FOTO: Erakogu FOTO: Erakogu

Kas tsivilisatsioon on pärast koroonakriisi teistsugune? Vaadates ajalukku, siis mitte eriti. Siiski, kriisid loovad võimalused, et viia tähtsaid muudatusi ellu kiiremini ja otsustavamalt. Kriisiaeg on parim külviaeg, mille vilju noppida headel aegadel.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Viimased nädalad on toonud valitsusest üksjagu segadusse ajavad majandussõnumeid. On selge, et valitsus peab antud olukorras toetama ettevõtteid ja ennekõike neid, keda on piirangud kõige rohkem kahjustunud. Avaliku raha hulk on piiratud, tuleb teha karme valikuid. See on aga ka praeguse valitsuse suur võimalus – toetada jõulisemalt neid majandusvaldkondi ja ettevõtete tegevusi, mida näeme osana oma tulevikumajandusest. Täpselt nii, nagu tegi Soome, toetades lama ajal oma tarka tööstust, ettevõtete innovatsiooni ning haridust ja teadust. Just sel ajal sai suure kiirenduse Nokia ja paljud teised Soome tööstuse targad lipulaevad. Siis loodi ka Soome riiklik biotehnoloogia instituut, mille pikaaegne direktor oli meie tuntud teadlane Mart Saarma.

Võibolla teen valitsusele liiga, aga kas peale huupi rapsimise on neil olemas majanduslik süvaprogramm? Võibolla pole mu kõrv piisavalt terav, aga pole kordagi suutnud tabada nende kriisisõnumites sõnu «innovatsioon», «arendus», «teadus», «haridus». Enne kriisi kuulsin neid sõnu peaministri suust päris tihti. Aga kas need olid tõesti vaid kõnekaunistused, mis hädaolukorras on peast pühitud? Ilmekas näide on Keskerakonna viimane reklaamiäpardus: kas sellel on sõna «haridus», «teadus», «tark majandus»? Ei näe. Ja see teeb mind väga kurvaks. Teine koalitsioonierakond – nimetame seda tinglikult Rahvaliit 2.0 – asus keset kriisi välja vahetama täitsa hästi toimetanud ministrit, ainukest, kelle suust viimastel nädalatel kuulsin sõna «innovatsioon».

18.04.2020 21.04.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto