Sisukord
Arvamus
Tänane leht
22.04.2020
Eesti Mart Laar: Eestil on kriisis Euroopa ees eelis (22) Eelmise nädala palgahüvitisest läks lõviosa restoranidele (2) Tekkinud on töökohapõhised koroonakolded, enim Tallinnas (1) Eesti lühiuudised NULLPUNKT ⟩ Rakvere spaahotelli juht: riskigrupp olgu kodus, las teised elavad (27) Karu käis kooli mesilas praktikal (7) Eesti ehitajad jäid Norras töö ja palgata (1) Majandus Tanklad ei hakka tankimise eest peale maksma (20) Graafik ⟩ Seda ei osatud näha ka halvimas unenäos (4) Majanduse lühiuudised Välismaa Saksa tabloidi kahjunõue ajas Hiina ladvikul närvi mustaks (5) Välismaa lühiuudised Erapooletus on osa Austria DNAst Arvamus Juhtkiri: Maa aastal maast leitud nafta (5) Tõnis Oja: turg tahab Tallinki diili solkida (7) Ülo Pikkov: Vajame digikultuuri arenduskeskust Hendrik Puhkim: kriisi ei pea raiskama (1) Isamaa: perede tugilaen aitab kriisi ületada (14) Teadus tuleb panna ühiskonna teenistusse (6) Kultuur Sibyl Vane: Meil on oma publikuga väga vedanud Sport Drell lisas end NBA drafti Spordi lühiuudised WRC-tiimid võivad küll Eestisse jõuda, kuid rallisõber neid suure tõenäosusega ei näeks Jalgpalliliit taotleb meistriliiga klubidele treeningute alustamiseks eriluba Kliima Maa päev 50 on päriselt ka teistmoodi (1) Tartu Fotod ⟩ Raudtee ääres võsas põrkuvad autojuhtide ja looduse huvid (1) Grete Sarap: Koolivaheaeg eriolukorras: õnn või õnnetus? (1) Erkki Bahovski: feodalismi jooni kriisiaja Eestis Vahur Kollom: paneme kõrged riigiametnikud dieedile Tartus lahutati abielu kahe naise vahel Tartu lühiuudised Lenin istus, seisis ja lahkuski, nagu anekdoodis ennustatud (8) Vladimir Uljanov kasutas punast terrorit võimul püsimiseks (3) Ebajumala vend elas üle aasta Tartus Meelelahutus Koomiks Sudoku

Vahur Kollom: paneme kõrged riigiametnikud dieedile

1 min lugemist
Vahur Kollom FOTO: Sille Annuk

Kõrgemate riigiteenistujate palgatõus on kriisi ajal nagu külm dušš kõikidele Eesti inimestele. Äratas, ehmatas ja riivas õiglustunnet. Isegi kõrgelt mäelt kostvad vabandused ei muutnud otsuse mõju kuidagi paremaks. Halvemat ajastust palgatõusuks olnuks raske leida. Palgatõusu tagasipööramine on aga palju kõvem pähkel, mis nõuaks riigimehelikkust.

Mis siis tegelikult juhtus? Aprilli alguses tõusis ametipalk presidendil, riigikogu liikmetel, ministritel, kohtunikel, riigikontrolöril, peaprokuröril, riigisekretäril, Eesti Panga presidendil ja paljudel teistel. Näiteks riigikogu liikme palk on nüüdsest 4330 eurot. Riigikogulame võib veel taotleda kulutuste hüvitamist kuni 1299 eurot kalendrikuus (kuni 30 protsenti ametipalgast). Need legendaarsed kuluhüvitised, mida kasutatakse usinasti autode üürimiseks ja eks majoneesiostu lugusidki peaks rahvas hästi mäletama.

Kui erasektor kannatab tugevate kärbete all, ei ole moraalselt õige ega õiglane maksumaksja raha raisata erakondade ja poliitikute ülalpidamisele. Riigikogu ja valitsus peavad käituma ettevõtjaga solidaarselt. Riigi kulude kokkuhoiuks ei ole õige kärpida nende inimeste palkasid, kus riik kohtub reaalselt inimestega – päästeamet, politsei, meditsiinitöötajad, õpetajad. Samuti nende palkasid, kelle sissetulek on niigi väike.

Paneme kõrged riigiametnikud dieedile. Riigikogu peab vähendama kõrgemate riigiteenijate, ka riigikogu ja valitsuse liikmete ametipalka. Vabandusi pole mõtet otsida, puhtalt poliitilise tahte küsimus. Kellegi peale pole mõtet ka näpuga näidata, sest nende muudatuste tegemine puudutab ühiselt nii koalitsiooni kui ka opositsiooni. Seadusandja võimuses on muuta reeglid ühiskonna jaoks õiglasemaks. Vähendada ametipalka ja kaotada riigikogu liikmete kuluhüvitised – see tõstab riigikogu autoriteeti.

Samamoodi on vaja vähendada erakondade rahastamist. Esimeses kvartalis eraldas riik erakondadele ligi 1,3 miljonit eurot, läinud aastal kokku 5,4 miljonit eurot. Peaministripartei hiljutine sotsiaalmeediareklaam võimaldab teha järeldusi, kas maksumaksja raha kasutakse ikka nii, nagu peab.

Seotud lood
21.04.2020 23.04.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto