Sisukord
Arvamus
Tänane leht
22.04.2020
Eesti Mart Laar: Eestil on kriisis Euroopa ees eelis (22) Eelmise nädala palgahüvitisest läks lõviosa restoranidele (2) Tekkinud on töökohapõhised koroonakolded, enim Tallinnas (1) Eesti lühiuudised NULLPUNKT ⟩ Rakvere spaahotelli juht: riskigrupp olgu kodus, las teised elavad (27) Karu käis kooli mesilas praktikal (7) Eesti ehitajad jäid Norras töö ja palgata (1) Majandus Tanklad ei hakka tankimise eest peale maksma (20) Graafik ⟩ Seda ei osatud näha ka halvimas unenäos (4) Majanduse lühiuudised Välismaa Saksa tabloidi kahjunõue ajas Hiina ladvikul närvi mustaks (5) Välismaa lühiuudised Erapooletus on osa Austria DNAst Arvamus Juhtkiri: Maa aastal maast leitud nafta (5) Tõnis Oja: turg tahab Tallinki diili solkida (7) Ülo Pikkov: Vajame digikultuuri arenduskeskust Hendrik Puhkim: kriisi ei pea raiskama (1) Isamaa: perede tugilaen aitab kriisi ületada (14) Teadus tuleb panna ühiskonna teenistusse (6) Kultuur Sibyl Vane: Meil on oma publikuga väga vedanud Sport Drell lisas end NBA drafti Spordi lühiuudised WRC-tiimid võivad küll Eestisse jõuda, kuid rallisõber neid suure tõenäosusega ei näeks Jalgpalliliit taotleb meistriliiga klubidele treeningute alustamiseks eriluba Kliima Maa päev 50 on päriselt ka teistmoodi (1) Tartu Fotod ⟩ Raudtee ääres võsas põrkuvad autojuhtide ja looduse huvid (1) Grete Sarap: Koolivaheaeg eriolukorras: õnn või õnnetus? (1) Erkki Bahovski: feodalismi jooni kriisiaja Eestis Vahur Kollom: paneme kõrged riigiametnikud dieedile Tartus lahutati abielu kahe naise vahel Tartu lühiuudised Lenin istus, seisis ja lahkuski, nagu anekdoodis ennustatud (8) Vladimir Uljanov kasutas punast terrorit võimul püsimiseks (3) Ebajumala vend elas üle aasta Tartus Meelelahutus Koomiks Sudoku

Erkki Bahovski: feodalismi jooni kriisiaja Eestis

2 min lugemist
Erkki Bahovski FOTO: TPM

Pikka aega oli Eestis riigiks riigis Tallinn. Oma meedia, oma politsei ja oma poega. Nüüd on Tallinn hakanud koomale tõmbama: kinni pandi Tallinna TV ja linnapood, mupo on küll alles. Ent loodus tühja kohta ei salli, riigikesed oma seadustega tõstavad pead koroonakriisi ajal. Nii on hoolimata valitsuse kehtestatud eriolukorrast kohalikud omavalitsused vastu võtnud hulga keelde, mis lähevad eriolukorrast veelgi kaugemale. Selles ritta saab panna ka Tartu linna otsuse keelata alkoholi tarbimine Pirogovi platsil. Linn toob oma määruses ära vajaduse tagada avalik kord.

Pirogovi plats pole lauluväljak. Kui lähtuda 2+2 reeglist, siis tekib küsimus, kui palju neid potentsiaalseid purjutajaid sinna mahub. Ehk siis suure tõenäosusega rikuksid alkoholipruukijad reegleid niikuinii.

Igasuguste keeldudega on see häda, et nende jõuspidamist peab keegi jälgima ja nendest üleastumist peab keegi karistama. Seega tõdemus, et igasuguste keeldudega käib kaasas sanktsioonimehhanism. Miks seda Tartu linnale praeguses koroonakriisis vaja on, jääb suuresti mõistatuseks. Kui välja arvata poliitilised kaalutlused, aga sellest lõpupoole.

Tartu ei ole oma keeldudega muidugi üksi. Vähemalt Haljala, Jõelähtme ja Noarootsi vald on piiranud sissesõitu, mis pole olnud meeltmööda justiitsministeeriumile. Taas tekib küsimus, kas 2+2 reegel ei kehti, et need vallad peavad kehtestama lisapiirangud. On samas selge, et massiliste korrarikkumiste korral jääb politsei jõuetuks. Kui tulevad soojad ilmad ja viirus leebub, tekib ilmselt paljudel tunne, et nüüd juba võib vabalt liikuda. Sestap tuleb rõhuda ka inimeste enda vastutusele.

Kriisiolukorras on alati parem, kui kriisimeetmeid juhitakse tsentraalselt.

Üldiselt paistab aga tegemist olevat olukorraga, mida saab nimetada feodalismiks või täpsemalt feodaalseks killustumuseks. Feodaalne killustumus tähendas teatavasti nõrka keskvõimu – kui üldse – ja vürstiriikide oma seadusi.

Polekski imestada, kui riigikeste meetmed läheksid veelgi kaugemale ega piirduks üksnes keelumärkide paigaldamisega. Tartlased peaksid ju mäletama, et 1992. aastal kehtis nn Tartu raha. Suvemuhulasena mäletan ma hästi, kuidas umbes samal ajal võisid Saaremaal ja Muhus osta alkoholi kohapealt vaid kohalikud. Säärased piirangud hoiaksid külalised kindlalt veelgi kaugemal kui keelumärgid.

Kriisiolukorras on alati parem, kui kriisimeetmeid juhitakse tsentraalselt. Sest keskusse tulevad kokku andmed üle terve riigi ja vajaduse korral võib ressursse ühest kohast teise suunata. Omavalitsuste isetegevus sellele süsteemile küll kaasa ei aita. Kuid poliitiline moment on siin oluline – lisaks tavalisele võimuvõitlusele (meenutagem, et Tartus on võimul Toompeale opositsioonilised erakonnad) tulevad järgmisel aastal ka kohaliku omavalitsuse valimised. Ja loomulikult mäletavad valijad, mida nii Toompea kui ka kohalikud poliitikud koroonakriisis tegid. Mõistagi nende poliitikute endi abiga.

Seotud lood
21.04.2020 23.04.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto