Sisukord
Tartu Postimees
Tänane leht
22.04.2020
Eesti Mart Laar: Eestil on kriisis Euroopa ees eelis (22) Eelmise nädala palgahüvitisest läks lõviosa restoranidele (2) Tekkinud on töökohapõhised koroonakolded, enim Tallinnas (1) Eesti lühiuudised NULLPUNKT ⟩ Rakvere spaahotelli juht: riskigrupp olgu kodus, las teised elavad (27) Karu käis kooli mesilas praktikal (7) Eesti ehitajad jäid Norras töö ja palgata (1) Majandus Tanklad ei hakka tankimise eest peale maksma (20) Graafik ⟩ Seda ei osatud näha ka halvimas unenäos (4) Majanduse lühiuudised Välismaa Saksa tabloidi kahjunõue ajas Hiina ladvikul närvi mustaks (5) Välismaa lühiuudised Erapooletus on osa Austria DNAst Arvamus Juhtkiri: Maa aastal maast leitud nafta (5) Tõnis Oja: turg tahab Tallinki diili solkida (7) Ülo Pikkov: Vajame digikultuuri arenduskeskust Hendrik Puhkim: kriisi ei pea raiskama (1) Isamaa: perede tugilaen aitab kriisi ületada (14) Teadus tuleb panna ühiskonna teenistusse (6) Kultuur Sibyl Vane: Meil on oma publikuga väga vedanud Sport Drell lisas end NBA drafti Spordi lühiuudised WRC-tiimid võivad küll Eestisse jõuda, kuid rallisõber neid suure tõenäosusega ei näeks Jalgpalliliit taotleb meistriliiga klubidele treeningute alustamiseks eriluba Kliima Maa päev 50 on päriselt ka teistmoodi (1) Tartu Fotod ⟩ Raudtee ääres võsas põrkuvad autojuhtide ja looduse huvid (1) Grete Sarap: Koolivaheaeg eriolukorras: õnn või õnnetus? (1) Erkki Bahovski: feodalismi jooni kriisiaja Eestis Vahur Kollom: paneme kõrged riigiametnikud dieedile Tartus lahutati abielu kahe naise vahel Tartu lühiuudised Lenin istus, seisis ja lahkuski, nagu anekdoodis ennustatud (8) Vladimir Uljanov kasutas punast terrorit võimul püsimiseks (3) Ebajumala vend elas üle aasta Tartus Meelelahutus Koomiks Sudoku

Vladimir Uljanov kasutas punast terrorit võimul püsimiseks

4 min lugemist
Ajaloolane Andres Adamson. FOTO: Hetk videoloengust

Leninist on ilmunud aegade jooksul maailmas mustmiljon artiklit ja raamatut, millest osa on tulnud ka eesti lugejate ette. Üldiselt on need ikka tõlked või refereeringud, sest otseselt Lenini biograafe eestlaste seas ei leidu. Nõukogude ajal ilmunud tõlked ülistasid suurt juhti, seevastu nüüdsed on kriitilised. Küsimustele Leninist vastab ajaloolane Andres Adamson.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Vladimir Uljanovit on nimetatud viimasel kolmel aastakümnel sagedasti terroristiks ja fanaatikuks. Kui täpselt kirjeldavad tema tegevust need sõnad teie arvates?

Need nimetused on Lenini kohta igati õiglased. Tegemist oligi inimajaloo ühe kohutavaima hirmuvalitsejaga, kes õigustas terrorit teel võimule ja kasutas hiljem punast terrorit võimul püsimiseks.

21.04.2020 23.04.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto