Sisukord
Arvamus
Tänane leht
22.04.2020
Eesti Mart Laar: Eestil on kriisis Euroopa ees eelis (22) Eelmise nädala palgahüvitisest läks lõviosa restoranidele (2) Tekkinud on töökohapõhised koroonakolded, enim Tallinnas (1) Eesti lühiuudised NULLPUNKT ⟩ Rakvere spaahotelli juht: riskigrupp olgu kodus, las teised elavad (27) Karu käis kooli mesilas praktikal (7) Eesti ehitajad jäid Norras töö ja palgata (1) Majandus Tanklad ei hakka tankimise eest peale maksma (20) Graafik ⟩ Seda ei osatud näha ka halvimas unenäos (4) Majanduse lühiuudised Välismaa Saksa tabloidi kahjunõue ajas Hiina ladvikul närvi mustaks (5) Välismaa lühiuudised Erapooletus on osa Austria DNAst Arvamus Juhtkiri: Maa aastal maast leitud nafta (5) Tõnis Oja: turg tahab Tallinki diili solkida (7) Ülo Pikkov: Vajame digikultuuri arenduskeskust Hendrik Puhkim: kriisi ei pea raiskama (1) Isamaa: perede tugilaen aitab kriisi ületada (14) Teadus tuleb panna ühiskonna teenistusse (6) Kultuur Sibyl Vane: Meil on oma publikuga väga vedanud Sport Drell lisas end NBA drafti Spordi lühiuudised WRC-tiimid võivad küll Eestisse jõuda, kuid rallisõber neid suure tõenäosusega ei näeks Jalgpalliliit taotleb meistriliiga klubidele treeningute alustamiseks eriluba Kliima Maa päev 50 on päriselt ka teistmoodi (1) Tartu Fotod ⟩ Raudtee ääres võsas põrkuvad autojuhtide ja looduse huvid (1) Grete Sarap: Koolivaheaeg eriolukorras: õnn või õnnetus? (1) Erkki Bahovski: feodalismi jooni kriisiaja Eestis Vahur Kollom: paneme kõrged riigiametnikud dieedile Tartus lahutati abielu kahe naise vahel Tartu lühiuudised Lenin istus, seisis ja lahkuski, nagu anekdoodis ennustatud (8) Vladimir Uljanov kasutas punast terrorit võimul püsimiseks (3) Ebajumala vend elas üle aasta Tartus Meelelahutus Koomiks Sudoku

Tõnis Oja: turg tahab Tallinki diili solkida

2 min lugemist
  • Infortrar ja Baltic Cruises koos kontrollivad 61 protsenti Tallinki aktsiaist
  • LHV pakutud laen ei võimaldaks seetõttu Tallinki reaalset ülevõtmist
  • Tallink on häiritud, et LHV tuli riigilt üliodava raha saamist segama
Tõnis Oja FOTO: LIIS TREIMANN/PM/SCANPIX BALTICS

Tallinki reaktsioon LHV Panga, pensionifondide ja erakapitalifirma Novalpina Capital kuni 200 miljoni euro suuruse laenu pakkumisele oli uskumatult terav ning muuhulgas hakati süüdistama, et LHV tahab Tallinki üle võtta.

Laupäeval avalikustas Tallink LHV pakkumise koos oma tõlgendustega, märkides, et pärast optsioonivõimaluse kasutamist kasvaks pakkujate osakaal 34,2 protsendini, aga Tallinki suuromanike, investeerimisfirma Infortar osalus kahaneks 26,2 protsendini.

Infortarile kuulub praegu 39,2 protsenti laevafirma aktsiatest, Infortari enamikaktsionäridele Enn Pandile, Ain Hanschmidtile ja Kalev Järvelillele kokku veel 2,6 protsenti, seega on kolme suuromaniku kontrolli all tegelikult 41,8 protsenti aktsiatest.

Suuruselt teine ja neljas aktsionär on Londonis asuvad firmad, Baltic Cruises Holding ja Baltic Cruises Investments, kellele kuulub kokku 21,6 protsenti. Avalikkus ei tea, kes nende ettevõtete taga on. Küll aga teavad Tallinki omanikud, sest nad on koostööd teinud.

PÄEVA KOMM

Infortar ja Baltic Cuises on lähedased ja koos kontrollivad nad tegelikult 61 protsenti Tallinki aktsiatest.

7

Nimelt müüs Infortar 2012. aasta detsembris Baltic Cruisesele suure hulga aktsiaid. Lisaks leppisid nad toona Tallinki nõukogude liikmetega kokku, et järgneva nelja kuu jooksul võib üle 0,1 protsendi Tallinki aktsiatest osta vaid Baltic Cruises, mitte aga teised suuromanikud. Siit võib järeldada, et Infortar ja Baltic Cuises on lähedased ja koos kontrollivad nad tegelikult 61 protsenti Tallinki aktsiatest.

Vaatame nüüd teist poolt. Infortari järel suuruselt teiseks kohalikuks aktsionäriks on LHV pensionifondid, kellele kuulub kokku napilt üle ühe protsendi.

Saan aru, et Tallinkile annaksid laenu kolm osapoolt: LHV pank, pensionifondid ja erakapitalifond. LHV panga omanikud on Rain Lõhmus ja veel üle 9500 peamiselt kohaliku väikeaktsionäri. LHV Varahalduse omanik on küll LHV, aga raha, mida nad käsutavad, on pensinikogujate raha, mis on läbipaistev. Kolmandaks on Londoni erakapitalifirma, kellel on omad omanikud ja investorid. Väike osalus on Novalpinas ka LHV pensionifondidel.

Tundub, et konflikti põhjuseks ongi see, et Tallink loodab saada riigilt poole- kuni üheprotsendilist laenu, mille tingimusi pole küll veel teada. Aga eks teeb ikka viha küll, kui turg tuleb riigilt üliodava raha saamist solkima.

Artikli autoril on LHV aktsiaid ja pensionifondi L osakuid.

Seotud lood
21.04.2020 23.04.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto