Sisukord
Kliima
Tänane leht
22.04.2020
Eesti Mart Laar: Eestil on kriisis Euroopa ees eelis (22) Eelmise nädala palgahüvitisest läks lõviosa restoranidele (2) Tekkinud on töökohapõhised koroonakolded, enim Tallinnas (1) Eesti lühiuudised NULLPUNKT ⟩ Rakvere spaahotelli juht: riskigrupp olgu kodus, las teised elavad (27) Karu käis kooli mesilas praktikal (7) Eesti ehitajad jäid Norras töö ja palgata (1) Majandus Tanklad ei hakka tankimise eest peale maksma (20) Graafik ⟩ Seda ei osatud näha ka halvimas unenäos (4) Majanduse lühiuudised Välismaa Saksa tabloidi kahjunõue ajas Hiina ladvikul närvi mustaks (5) Välismaa lühiuudised Erapooletus on osa Austria DNAst Arvamus Juhtkiri: Maa aastal maast leitud nafta (5) Tõnis Oja: turg tahab Tallinki diili solkida (7) Ülo Pikkov: Vajame digikultuuri arenduskeskust Hendrik Puhkim: kriisi ei pea raiskama (1) Isamaa: perede tugilaen aitab kriisi ületada (14) Teadus tuleb panna ühiskonna teenistusse (6) Kultuur Sibyl Vane: Meil on oma publikuga väga vedanud Sport Drell lisas end NBA drafti Spordi lühiuudised WRC-tiimid võivad küll Eestisse jõuda, kuid rallisõber neid suure tõenäosusega ei näeks Jalgpalliliit taotleb meistriliiga klubidele treeningute alustamiseks eriluba Kliima Maa päev 50 on päriselt ka teistmoodi (1) Tartu Fotod ⟩ Raudtee ääres võsas põrkuvad autojuhtide ja looduse huvid (1) Grete Sarap: Koolivaheaeg eriolukorras: õnn või õnnetus? (1) Erkki Bahovski: feodalismi jooni kriisiaja Eestis Vahur Kollom: paneme kõrged riigiametnikud dieedile Tartus lahutati abielu kahe naise vahel Tartu lühiuudised Lenin istus, seisis ja lahkuski, nagu anekdoodis ennustatud (8) Vladimir Uljanov kasutas punast terrorit võimul püsimiseks (3) Ebajumala vend elas üle aasta Tartus Meelelahutus Koomiks Sudoku

Maa päev 50 on päriselt ka teistmoodi

5 min lugemist
Sinine klaaskuul ehk vaade Maale kosmosest Apollo 17 pardalt. FOTO: NASA

Poolsajandi juubelit tähistav Maa päev tuleb seekord ajal, mil inimkonna tekitatud keskkonnamõju on tegelikult ajalooliselt väike. Kui läheb hästi, siis võivad koroonakriisist väljumise meetmed ka keskkonnakriisi lahendamisele kaasa aidata.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Selle aasta Maa päev, kõigi keskkonnaprotestide isa, sisaldab endas mitut paradoksi. Omal ajal USAst alguse saanud liikumine on innustanud läbi aegade mitmeid keskkonnaliikumisi ning kahtlemata võib selle jälgi näha ka vahetult enne koroonakriisi üle maailma inimeste tähelepanu köitnud kliimaprotestides. Selle aasta Maa päev pidi nii keskkonnakriisi jätkuva süvenemise kui ka suure juubeli tõttu tulema uhkem kui tavaliselt: plaanis olid suured koristusaktsioonid, kogunemised parkides ja ülikoolides.

Koroonakriisiga kaasnevate liikumispiirangute tõttu peab suurem jagu neist aga kas ära jääma või internetti kolima. Korraldataks veebikoosolekuid ja -töötubasid, oma rolli täidab ka sotsiaalmeedia.

Lisaks korralduslikele erinevustele on selle aasta Maa päev teistmoodi ka seetõttu, et erinevalt kõigist varasematest on seekordse ajal inimkonna tekitatud keskkonnasurve märgatavalt väiksem ja küünikud võiksid suisa öelda, et koroonakriisi tagajärjel on esimest korda midagi tõepoolest teistmoodi (vt kõrvallugu).

21.04.2020 23.04.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto