Sisukord
Maa Elu
Tänane leht
23.04.2020
Eesti Andme­analüütik soovitab: laske Eesti lahti! (62) Eesti lühiuudised Trammiga sadamasse kolme aasta pärast Iglusaunade ehitaja teeb nüüd iglukontoreid Austrias leiti Eesti veokijuht surnuna Majandus Uuring ⟩ Eriolukord muudab käitumismustreid Kütuseettevõtja: diislikütuse liitrihinnast kaob kuuendik Majanduse lühiuudised Kaubanduskeskused tehakse lahti samm-sammult Netflix lubab, et uued filmid otsa ei saa Välismaa KOHALIK VAADE ⟩ ELi nadi eneseupitamine kasvatas toetust Italexitile (18) Välismaa lühiuudised Sloveenia peaminister jäljendab Trumpi ja Orbánit Ratast ootab uus ELi kolleegide virtuaalvaidlus Maast möödub täna hiiglaslik kivikamakas (6) Põhja-Korea liidri kadumist varjutab saladuseloor (1) Arvamus Juhtkiri: külmkapp ja kuivanud kohuke (1) Herman Kelomees: vali Ametnike Partei! (10) Eesti uus tuleproov maailmapoliitikas (1) Aivar Kokk: kiire internet maale (4) Martin Kukk: Saaremaa õppetunnid (4) Andres Sutt: viis ettevõtete aitamise reeglit (11) CIVICO Europa: võitluses Covid-19 vastu autokraatiasse langedes mürgitab Ungari Euroopa ideaale (16) Kultuur INTERVJUU ⟩ Indrek Kasela: elame imelisel ajal! (6) POSTIMEHE ARVUSTUS ⟩ ERRi uus portaal Jupiter: särav, üksikute plekkidega Michael Jordan, 90ndate Bulls ja ajad, mis ei naase Sport NBAsse pürgival Henri Drellil on mõne klubiga juttu olnud Maa Elu Kanapidamisel on kõige tähtsam röövloomakindel kanala Ürask sunnib metsaomanikku otsustama – kas hoida või raiuda (1) Aiamajast saab kodukontor, puhkenurk või külalistuba Puitmajade eksport kukkus järsult Tasuta tööle? Jah, soovijaid on Maaturismi ettevõtja: aprilli müüsin väga ilusti välja Põlatud haavapuu on nüüd tänuväärt abiline paberitööstuses Ilmajutt: kas lähiajal on oodata öökülma? Naerist tasub kasvatada Spetsialistid soovitavad parimaid köögiviljasorte Kitsepiim trügib visalt lehmapiima kõrvale Tartu Purjutamisega liialdajad peavad varsti peatäit välja magama vanglas Helir-Valdor Seeder: põllumehi ei saa jätta kriisi meelevalda (4) Karl Pütsepp: kriisist aitab meid üle vaid hoolivus Üha rohkem peresid vahetab sooja koolilõuna toidupaki vastu Tartu volikogu peab kriisiaja esimese istungi Tartu lühiuudised Vanemuise tänava ümberehitus edeneb jõudsalt Jõgeval tegi nädalaga koroonatesti ligi kaheksakümmend inimest Pehme talv lõi soodsad olud apla nälkja võidukäiguks Nelja seina vahele surutud noored igatsevad tavalist elu ja teisi inimesi (3) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Spetsialistid soovitavad parimaid köögiviljasorte

2 min lugemist
Ainuüksi porgandiseemnete valik võib algajal peenrarajajal silme eest kirjuks võtta. FOTO: Elmo Riig

Praegu käib usin seemnevarumine ja peenarde tegemine. Sellesse põnevasse tegevusse on tänavu haaratud ka paljud uustulnukad, kel pole veel aimugi, mida eelistada tasub. Maa Elu uuris rikkaliku köögiviljakasvatamise kogemusega spetsialistide käest, milliseid porgandi-, herne-, salati- ja kurgisorte nad kasvatada soovitavad.

Ingrid Bender

Eesti Taime­kasvatuse Instituudi teadur

Porgand. Väga nõutud sort on ‘Jõgeva nantes’, väga magus ja mahlane. Kasvatan ka ise seda.

Hernes. Minu lemmiksort on ‘Virges’, varane, magus ja saagikas. Maitse poolest meeldib kõige rohkem keskvarane sort ‘Aamisepp’ ja keskvalmiv ‘Looming’. Sordil ‘Aamisepp’ ilus suur kaun ja suur tera. Kõik kolm sorti on väga nõutud.

Salat. Kõige enam meeldivad mulle jääsalatid, sageli olen kasvatanud sorti ‘Great Lakes’.

Kurk. Meeldivad siledaviljalised sordid, mida saab avamaal kasvatada, salatiteks teha ja hapendada. Sageli kasvatan sorti ‘Dirigent’ F1. Tänavu proovin ka sorti ‘Alpaca’ F1.

Tiina Paasik

aiaraamatute autor

Minu lemmikud on uued sordid.

Porgand. ‘Maestro’ F1-Nantes tüüpi, säilib hästi, juurvilja pikkus 18–20 cm.

Kurk. Avamaal ‘Alex’ F1, isetolmlev, viljaliha tihe, mõruainevaba, hapendamiseks ja marineerimiseks. Kasvuhoones ‘Saladin’ F1, isetolmlev, saagikas ja haiguskindel.

Hernes. ‘Avalo’, varajane sort.

Salat. ‘Frillice’ sobib kasvatamiseks peenral, anumas ja kasvuhoones. Selle lehed on krõmpsuvad ja mahlased. Valmib 45–60 päevaga.

Reet Luht

OÜ Kopra Sahver perenaine

Porgandi­sortidest varajaseks saagiks külvasime ‘Amsterdam 2’. Ilus pikk ja mahlane varajane porgand, säilib päris pikalt ka sügisel.

Säilitusporgandina külvame sorti ‘Naval’ – magus ja mahlane, säilib hästi.

Kasvatame ka värvilisi porgandeid ‘Purple Haze’, lilla, oranži sisuga. ‘Mello Yello’ – kollane, ‘White Satin’ – valge, ‘Rubyprince’ – roosa. Lisaks varajaseks kimbuporgandiks ‘Sugar Snac’.

Kurk ikka vana hea ‘Adam’ ja ‘Alex’, mis on alati saagikad, samuti ‘Profi’, ‘Dolomit’ ja ‘Dirigent’.

Pikkadest kurkidest ikka ‘Saladin’ ja sel aastal proovime ka ‘Superstari’.

Hernest läheb prooviks maha ‘Norli’, see on suhkruhernes, mida on hea süüa koos kaunaga.

Head sordid veel ‘Avola’ ja ‘Valma’, mis valmivad varakult. Hilisematest ‘Aamisepp’: kõrge ja suhteliselt hiline, aga ilusad pikad kaunad. Herne peaks külvama varakult, et saada ilma ussita kaunad, või siis külvata suve lõpus mõni varajasem sort, et jõuaks valmida.

Salatiteks ikka ‘Frillice’, mida saab pikalt lehe kaupa süüa, mõnus krõmps ja sobib nii võileiva peale kui peenematesse salatitesse.

Kindlasti võiks olla peenral ka rukola, vürtsika salati armastajatele, samuti põldkännak ehk lambasalat, kerge pähklimaitsega. Paksoi on küll pikema kasvuajaga, aga annab pikalt mõnusalt mahlakaid lehti ja jämedamaid varsi saab kasutada panniroogades.

Seotud lood
22.04.2020 24.04.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto