Sisukord
Arvamus
Tänane leht
23.04.2020
Eesti Andme­analüütik soovitab: laske Eesti lahti! (62) Eesti lühiuudised Trammiga sadamasse kolme aasta pärast Iglusaunade ehitaja teeb nüüd iglukontoreid Austrias leiti Eesti veokijuht surnuna Majandus Uuring ⟩ Eriolukord muudab käitumismustreid Kütuseettevõtja: diislikütuse liitrihinnast kaob kuuendik Majanduse lühiuudised Kaubanduskeskused tehakse lahti samm-sammult Netflix lubab, et uued filmid otsa ei saa Välismaa KOHALIK VAADE ⟩ ELi nadi eneseupitamine kasvatas toetust Italexitile (18) Välismaa lühiuudised Sloveenia peaminister jäljendab Trumpi ja Orbánit Ratast ootab uus ELi kolleegide virtuaalvaidlus Maast möödub täna hiiglaslik kivikamakas (6) Põhja-Korea liidri kadumist varjutab saladuseloor (1) Arvamus Juhtkiri: külmkapp ja kuivanud kohuke (1) Herman Kelomees: vali Ametnike Partei! (10) Eesti uus tuleproov maailmapoliitikas (1) Aivar Kokk: kiire internet maale (4) Martin Kukk: Saaremaa õppetunnid (4) Andres Sutt: viis ettevõtete aitamise reeglit (11) CIVICO Europa: võitluses Covid-19 vastu autokraatiasse langedes mürgitab Ungari Euroopa ideaale (16) Kultuur INTERVJUU ⟩ Indrek Kasela: elame imelisel ajal! (6) POSTIMEHE ARVUSTUS ⟩ ERRi uus portaal Jupiter: särav, üksikute plekkidega Michael Jordan, 90ndate Bulls ja ajad, mis ei naase Sport NBAsse pürgival Henri Drellil on mõne klubiga juttu olnud Maa Elu Kanapidamisel on kõige tähtsam röövloomakindel kanala Ürask sunnib metsaomanikku otsustama – kas hoida või raiuda (1) Aiamajast saab kodukontor, puhkenurk või külalistuba Puitmajade eksport kukkus järsult Tasuta tööle? Jah, soovijaid on Maaturismi ettevõtja: aprilli müüsin väga ilusti välja Põlatud haavapuu on nüüd tänuväärt abiline paberitööstuses Ilmajutt: kas lähiajal on oodata öökülma? Naerist tasub kasvatada Spetsialistid soovitavad parimaid köögiviljasorte Kitsepiim trügib visalt lehmapiima kõrvale Tartu Purjutamisega liialdajad peavad varsti peatäit välja magama vanglas Helir-Valdor Seeder: põllumehi ei saa jätta kriisi meelevalda (4) Karl Pütsepp: kriisist aitab meid üle vaid hoolivus Üha rohkem peresid vahetab sooja koolilõuna toidupaki vastu Tartu volikogu peab kriisiaja esimese istungi Tartu lühiuudised Vanemuise tänava ümberehitus edeneb jõudsalt Jõgeval tegi nädalaga koroonatesti ligi kaheksakümmend inimest Pehme talv lõi soodsad olud apla nälkja võidukäiguks Nelja seina vahele surutud noored igatsevad tavalist elu ja teisi inimesi (3) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Eesti uus tuleproov maailmapoliitikas

4 min lugemist
Politoloog Kristi Raik. FOTO: Mihkel Maripuu

Eesti ees seisab ÜRO Julgeolekunõukogu ohjamine koroonakriisi pingetes, kirjutab RKK Eesti Välispoliitika Instituudi direktor Kristi Raik.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Eesti on selle aasta algusest olnud ÜRO Julgeolekunõukogu mittealaline liige ning mais seisab ees esimene julgeolekunõukogu eesistumine, mida aga varjutab koroonakriis.

Covid-19 pandeemia on värske näide sellest, et Teise maailmasõja järel loodud maailmakorra kõrgeim organ ÜRO Julgeolekunõukogu ei ole suuteline käivitama rahvusvahelist koostööd globaalse kriisi lahendamiseks. Veel 2014. aastal võttis USA juhtrolli Lääne-Aafrikas puhkenud Ebola epideemia leviku peatamisel. Nüüd on USA oma liidrirollist lahti öelnud ja reageerib Hiina vastutustundetule tegevusele sammudega, mis ei aita kuidagi kaasa pandeemia leevendamisele, nagu rahastuse peatamine ÜRO alla kuuluvale maailma terviseorganisatsioonile.

Eesti püüdis märtsis saada toetust julgeolekunõukogu ühisavaldusele, kus kutsuti üles rahvusvahelisele koostööle võitluses viiruse vastu ja hoiatati, et pandeemia võib kujuneda ohuks rahule ja julgeolekule. Lõuna-Aafrika ja Hiina tõkestasid Eesti algatuse, väites, et tegemist ei olnud sedalaadi ohuga. USA on omakorda teinud peaaegu võimatuks ühisavalduste vastuvõtmise, nõudes, et koroonat nimetataks nendes «Wuhani viiruseks». Kui Hiina on tegelnud oma saatuslike vigade kinnimätsimisega, on USA välispoliitika keskendunud võitlusele Hiina vastu, mitte võitlusele viiruse vastu. See näitab, et kuigi maailm seisab silmitsi ühise vaenlase ehk tapva viirusega, on suurriikide konkurents saanud takistuseks rahvusvahelisele koostööle selle vaenlase võitmiseks.

22.04.2020 24.04.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto