Sisukord
Maa Elu
Tänane leht
23.04.2020
Eesti Andme­analüütik soovitab: laske Eesti lahti! (62) Eesti lühiuudised Trammiga sadamasse kolme aasta pärast Iglusaunade ehitaja teeb nüüd iglukontoreid Austrias leiti Eesti veokijuht surnuna Majandus Uuring ⟩ Eriolukord muudab käitumismustreid Kütuseettevõtja: diislikütuse liitrihinnast kaob kuuendik Majanduse lühiuudised Kaubanduskeskused tehakse lahti samm-sammult Netflix lubab, et uued filmid otsa ei saa Välismaa KOHALIK VAADE ⟩ ELi nadi eneseupitamine kasvatas toetust Italexitile (18) Välismaa lühiuudised Sloveenia peaminister jäljendab Trumpi ja Orbánit Ratast ootab uus ELi kolleegide virtuaalvaidlus Maast möödub täna hiiglaslik kivikamakas (6) Põhja-Korea liidri kadumist varjutab saladuseloor (1) Arvamus Juhtkiri: külmkapp ja kuivanud kohuke (1) Herman Kelomees: vali Ametnike Partei! (10) Eesti uus tuleproov maailmapoliitikas (1) Aivar Kokk: kiire internet maale (4) Martin Kukk: Saaremaa õppetunnid (4) Andres Sutt: viis ettevõtete aitamise reeglit (11) CIVICO Europa: võitluses Covid-19 vastu autokraatiasse langedes mürgitab Ungari Euroopa ideaale (16) Kultuur INTERVJUU ⟩ Indrek Kasela: elame imelisel ajal! (6) POSTIMEHE ARVUSTUS ⟩ ERRi uus portaal Jupiter: särav, üksikute plekkidega Michael Jordan, 90ndate Bulls ja ajad, mis ei naase Sport NBAsse pürgival Henri Drellil on mõne klubiga juttu olnud Maa Elu Kanapidamisel on kõige tähtsam röövloomakindel kanala Ürask sunnib metsaomanikku otsustama – kas hoida või raiuda (1) Aiamajast saab kodukontor, puhkenurk või külalistuba Puitmajade eksport kukkus järsult Tasuta tööle? Jah, soovijaid on Maaturismi ettevõtja: aprilli müüsin väga ilusti välja Põlatud haavapuu on nüüd tänuväärt abiline paberitööstuses Ilmajutt: kas lähiajal on oodata öökülma? Naerist tasub kasvatada Spetsialistid soovitavad parimaid köögiviljasorte Kitsepiim trügib visalt lehmapiima kõrvale Tartu Purjutamisega liialdajad peavad varsti peatäit välja magama vanglas Helir-Valdor Seeder: põllumehi ei saa jätta kriisi meelevalda (4) Karl Pütsepp: kriisist aitab meid üle vaid hoolivus Üha rohkem peresid vahetab sooja koolilõuna toidupaki vastu Tartu volikogu peab kriisiaja esimese istungi Tartu lühiuudised Vanemuise tänava ümberehitus edeneb jõudsalt Jõgeval tegi nädalaga koroonatesti ligi kaheksakümmend inimest Pehme talv lõi soodsad olud apla nälkja võidukäiguks Nelja seina vahele surutud noored igatsevad tavalist elu ja teisi inimesi (3) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kitsepiim trügib visalt lehmapiima kõrvale

3 min lugemist
Andri-Peedo kitsedel on rohkelt ruumi liikumiseks ning alati võimalus väljas käia. FOTO: Tiit Efert

Kitsi on Eesti territooriumil peetud karjakasvatamise algusest peale. Enamasti on kodumajapidamistes piirdutud paari-kolme kitsega, lüpstud on käsitsi ja saadud toorpiima jõi oma pere ära.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Kuna nõukogude ajal polnud Eesti ühismajanditel kitsekasvatussaaduste realiseerimise riiklikku plaani, ei peetud ka kitsi. Pärast kolhoosikorra murenemist ja Eesti taasiseseisvumist on huvi kitsi pidada märgatavalt suurenenud.

Nüüdseks on tekkinud mõned suuremad kitsefarmid. Nõmme Kimalasõ külas asuv Andri-Peedo talu nimetab ennast Põhja-Euroopa moodsaimaks kitsetaluks, kus kasvavad tüüringi tõugu piimakitsed. Tüüringi kits on aretatud toggenburgi tõust ja selle tunnused on pruun karv ja valge näomask. Tüüringi kitsed on vastupidavad, taluvad hästi Eesti talve, on hea tervise ja rohke piimaanniga ning tunduvalt rahulikumad ja sõbralikumad kui segatõugu või tõuta kitsed. Nad on hea sigivusega, tavaliselt sünnivad kaksikud, kolmikudki pole haruldased.

Mingid loomad peavad ju olema

Andri-Peedo talus tegutseb noor pere, peremees Kermo Rannamäe ja perenaine Linda Pajo. Pärnumaalt Tihemetsast pärit Kermo hoiab laudatehnika korras. Linda on üdini linnalaps, sündinud Tartus, põhikooli ja keskkooli lõpetas Pärnus. Tal on diplomid Tartu Ülikooli majandusteaduskonnast ja Eesti Maaülikoolist põllu­majandusettevõtte majandamise erialalt. Linda hoiab silma peal talu raamatupidamisel ja finantsidel ning piimatoodete ja juustu valmistamine on täiesti tema õlgadel.

Andri-Peedo sünnilugu algas Linda vanematest. Pärnus elanud Ainil ja Rutil tekkis 1990. aastatel soov osta suvekodu, kus on ilus maastik, mets ja veekogu lähedal. Otsingutega jõuti 235 kilomeetri kaugusele Eesti kagunurka Misso alevi külje alla, Haanja kuplite ja järvede juurde.

2000. aastatel otsustasid Ain ja Rutt suvekodu päriskoduks muuta. Ruti vanemad olid siitkandist pärit ja Rutt oskab Võru keelt. Kui pere juba maal elas, võeti kitsed, sest kuidas maal ilma loomadeta elada. Algatuseks võeti kuus segaverelist kitse.

22.04.2020 24.04.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto