Sisukord
Maa Elu
Tänane leht
23.04.2020
Eesti Andme­analüütik soovitab: laske Eesti lahti! (62) Eesti lühiuudised Trammiga sadamasse kolme aasta pärast Iglusaunade ehitaja teeb nüüd iglukontoreid Austrias leiti Eesti veokijuht surnuna Majandus Uuring ⟩ Eriolukord muudab käitumismustreid Kütuseettevõtja: diislikütuse liitrihinnast kaob kuuendik Majanduse lühiuudised Kaubanduskeskused tehakse lahti samm-sammult Netflix lubab, et uued filmid otsa ei saa Välismaa KOHALIK VAADE ⟩ ELi nadi eneseupitamine kasvatas toetust Italexitile (18) Välismaa lühiuudised Sloveenia peaminister jäljendab Trumpi ja Orbánit Ratast ootab uus ELi kolleegide virtuaalvaidlus Maast möödub täna hiiglaslik kivikamakas (6) Põhja-Korea liidri kadumist varjutab saladuseloor (1) Arvamus Juhtkiri: külmkapp ja kuivanud kohuke (1) Herman Kelomees: vali Ametnike Partei! (10) Eesti uus tuleproov maailmapoliitikas (1) Aivar Kokk: kiire internet maale (4) Martin Kukk: Saaremaa õppetunnid (4) Andres Sutt: viis ettevõtete aitamise reeglit (11) CIVICO Europa: võitluses Covid-19 vastu autokraatiasse langedes mürgitab Ungari Euroopa ideaale (16) Kultuur INTERVJUU ⟩ Indrek Kasela: elame imelisel ajal! (6) POSTIMEHE ARVUSTUS ⟩ ERRi uus portaal Jupiter: särav, üksikute plekkidega Michael Jordan, 90ndate Bulls ja ajad, mis ei naase Sport NBAsse pürgival Henri Drellil on mõne klubiga juttu olnud Maa Elu Kanapidamisel on kõige tähtsam röövloomakindel kanala Ürask sunnib metsaomanikku otsustama – kas hoida või raiuda (1) Aiamajast saab kodukontor, puhkenurk või külalistuba Puitmajade eksport kukkus järsult Tasuta tööle? Jah, soovijaid on Maaturismi ettevõtja: aprilli müüsin väga ilusti välja Põlatud haavapuu on nüüd tänuväärt abiline paberitööstuses Ilmajutt: kas lähiajal on oodata öökülma? Naerist tasub kasvatada Spetsialistid soovitavad parimaid köögiviljasorte Kitsepiim trügib visalt lehmapiima kõrvale Tartu Purjutamisega liialdajad peavad varsti peatäit välja magama vanglas Helir-Valdor Seeder: põllumehi ei saa jätta kriisi meelevalda (4) Karl Pütsepp: kriisist aitab meid üle vaid hoolivus Üha rohkem peresid vahetab sooja koolilõuna toidupaki vastu Tartu volikogu peab kriisiaja esimese istungi Tartu lühiuudised Vanemuise tänava ümberehitus edeneb jõudsalt Jõgeval tegi nädalaga koroonatesti ligi kaheksakümmend inimest Pehme talv lõi soodsad olud apla nälkja võidukäiguks Nelja seina vahele surutud noored igatsevad tavalist elu ja teisi inimesi (3) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Puitmajade eksport kukkus järsult

2 min lugemist
Kui aiamajade eksport on sel kevadel kõvasti kukkunud, siis olude sunnil koduseks jäänud eestlased on oma lastele usinasti mängumaju tellima hakanud. FOTO: Palmako

Eesti puitmajatootjate toodangust läheb suur osa ekspordiks, kui kevadel on tavapäraselt hoo sisse saanud aiamajade eksport, siis praegu on nende sihtriikides Kesk- ja Lääne-Euroopas kaubandus pausil ja siinsed ettevõtted sunnitud oma tootmist oluliselt vähendama.

Eesti üks suurimaid valmismajade tootjaid Palmako valmistab tavapäraselt aastas üle 55 000 puitmaja, lisaks palju muudki. Nagu paljudel teistel Eesti puidutööstusee läheb Palmako toodangust üle 95 protsendi ekspordiks. Kuigi reisimiseks on praegu piirid kinni, saaks kaubavahetus toimida küll, paraku on sihtkohtades kauplemiskohad suletud.

„Isegi kui meie koduturu maht mitmekordistuks, siis kokkuvõttes on meie toodete müügivõimalused järsult kukkunud,” tõdes Palmako turundusjuht Ingrid Lamp. Nii ongi eksporditurgudelt tulevate tellimuste vähenemise tõttu ettevõte sunnitud tootmist ja inimeste tööaega eelseisvateks kuudeks märkimisväärselt vähendama.

„Õnneks on aga turge, sealhulgas Eesti, kus pole ehituspoode ja aianduskeskuseid kinni pandud, ning tuleb tõdeda, et laste mängumajad ja mänguväljakud müüvad tõepoolest hästi,” rääkis Lamp.

Tavapäraselt aastas umbes 50 000 aiamaja tootva ASi Lasita Maja müügijuht Maria Roop tõdes samuti, et seis on keeruline. „Väga paljud kliendid teevad eeltööd, uurivad majade ja lahenduste kohta, et pärast eriolukorda ostma hakata, kuid on ka kliente, kes näevad praegu võimalust osta ja hakata kohe aeda sisustama,” rääkis Roop.

Saunamaju ehitava OÜ Raba Saunamajad juht Mario Raja rääkis, et olukord pole roosiline. „Minu soovunelm oli, et kodus olema sunnitud inimesed hakkavad oma olemist hästi mõnusaks tegema ja käiksid kasvõi mitu korda nädalas saunas. Aga päriselus see paraku nii ei ole,” rääkis ta. „Sotsiaalmeedias praegu levivad saunamajade reklaamid vihjavad, et kõigil on raske. Kui järjekord ukse taga, poleks aega reklaami teha.”

Et raskel ajal siiski tööd jaguks, on Raja suunitlust pisut muutnud. Kuna inimesed on hakanud ostma palju ehitusmaterjali ja tahavad ise ehitada, siis on nemad hakanud iseehitajatele tegema jooniseid. „Proovime õppida ujuma selles olukorras, mis meil praegu on,” sõnas ta.

Lasita Maja lähetab oma toodangut üle maailma, suurem osa jõuab Euroopasse, põhiliselt Saksamaale ja Prantsusmaale. Kaugemad paigad on aga Ameerika Ühendriigid, Austraalia, Korea ja Uus-Meremaa.

Palmako ekspordib üle 95 protsendi toodangust, peamiselt Euroopasse – Saksamaale, Prantsusmaale, Suurbritanniasse, Norra, Rootsi. Lisaks Itaaliasse, Hispaaniasse, Belgiasse, Taani, üle ookeani Ameerika Ühendriikidesse ja Uus-Meremaalegi.

Igal turul on omad kombed ja tavad, millega tuleb tootjal arvestada. „Näiteks prantslased eelistavad ilma tavapärase põrandata maju, kasutades põrandaks kohalikku looduslikku kivi, sakslastel peavad maja aknad avanema sissepoole, samal ajal kui britid tunnistavad vaid väljapoole avanevaid pakettklaasiga aknaid,” kirjeldas Lamp.

Roop rääkis, et lõunapoolsetes riikides soovitakse tihtilugu ilma põrandata aiamaju, kuna seal laotakse aiamajadele alla tänavakividest kiviparkett. Kui vaja aiamaja välja vahetada, siis sobib sama alus enamasti ka järgmisele majale.

„Hinnatakse lükanduksi, valgusküllasust, kuid hoitakse väga kinni ka traditsioonilisest aiamajast,” kirjeldas Roop. „Inglismaa kliimas on kindlasti tarvis paksemat seinamaterjali ning pakettklaaside ja tihenditega lahendusi, kuid sealsed seadused piiravad aiamajade kõrgust – 2,5 meetrit. Skandinaavia maad hindavad traditsioone, kuid tõusvas joones lähevad hinda erilised lahendused, samuti 70 mm ja 92 mm seinapaksusega suvemajad, millel on hea lumekoormustaluvus. Skandinaavias hinnatakse väga praktilisust.”

Seotud lood
22.04.2020 24.04.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto