Sisukord
Arvamus
Tänane leht
23.04.2020
Eesti Andme­analüütik soovitab: laske Eesti lahti! (62) Eesti lühiuudised Trammiga sadamasse kolme aasta pärast Iglusaunade ehitaja teeb nüüd iglukontoreid Austrias leiti Eesti veokijuht surnuna Majandus Uuring ⟩ Eriolukord muudab käitumismustreid Kütuseettevõtja: diislikütuse liitrihinnast kaob kuuendik Majanduse lühiuudised Kaubanduskeskused tehakse lahti samm-sammult Netflix lubab, et uued filmid otsa ei saa Välismaa KOHALIK VAADE ⟩ ELi nadi eneseupitamine kasvatas toetust Italexitile (18) Välismaa lühiuudised Sloveenia peaminister jäljendab Trumpi ja Orbánit Ratast ootab uus ELi kolleegide virtuaalvaidlus Maast möödub täna hiiglaslik kivikamakas (6) Põhja-Korea liidri kadumist varjutab saladuseloor (1) Arvamus Juhtkiri: külmkapp ja kuivanud kohuke (1) Herman Kelomees: vali Ametnike Partei! (10) Eesti uus tuleproov maailmapoliitikas (1) Aivar Kokk: kiire internet maale (4) Martin Kukk: Saaremaa õppetunnid (4) Andres Sutt: viis ettevõtete aitamise reeglit (11) CIVICO Europa: võitluses Covid-19 vastu autokraatiasse langedes mürgitab Ungari Euroopa ideaale (16) Kultuur INTERVJUU ⟩ Indrek Kasela: elame imelisel ajal! (6) POSTIMEHE ARVUSTUS ⟩ ERRi uus portaal Jupiter: särav, üksikute plekkidega Michael Jordan, 90ndate Bulls ja ajad, mis ei naase Sport NBAsse pürgival Henri Drellil on mõne klubiga juttu olnud Maa Elu Kanapidamisel on kõige tähtsam röövloomakindel kanala Ürask sunnib metsaomanikku otsustama – kas hoida või raiuda (1) Aiamajast saab kodukontor, puhkenurk või külalistuba Puitmajade eksport kukkus järsult Tasuta tööle? Jah, soovijaid on Maaturismi ettevõtja: aprilli müüsin väga ilusti välja Põlatud haavapuu on nüüd tänuväärt abiline paberitööstuses Ilmajutt: kas lähiajal on oodata öökülma? Naerist tasub kasvatada Spetsialistid soovitavad parimaid köögiviljasorte Kitsepiim trügib visalt lehmapiima kõrvale Tartu Purjutamisega liialdajad peavad varsti peatäit välja magama vanglas Helir-Valdor Seeder: põllumehi ei saa jätta kriisi meelevalda (4) Karl Pütsepp: kriisist aitab meid üle vaid hoolivus Üha rohkem peresid vahetab sooja koolilõuna toidupaki vastu Tartu volikogu peab kriisiaja esimese istungi Tartu lühiuudised Vanemuise tänava ümberehitus edeneb jõudsalt Jõgeval tegi nädalaga koroonatesti ligi kaheksakümmend inimest Pehme talv lõi soodsad olud apla nälkja võidukäiguks Nelja seina vahele surutud noored igatsevad tavalist elu ja teisi inimesi (3) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Martin Kukk: Saaremaa õppetunnid

2 min lugemist
AS Südamekodud juht Martin Kukk. FOTO: Mihkel Maripuu

Saaremaa kriisiolukord jätab meile õppetunni, et vaktsiini kättesaadavaks muutudes peaksid eelisjärjekorras kaitstud saama riskirühmade inimesed, kirjutab Südamekodu hooldekodude juhatuse liige Martin Kukk.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Saaremaad tabanud koroonaviiruspuhang on haigestunute ja elanike suhtarvu arvestades pälvinud tähelepanu ka mujal maailmas. Väidetavalt on Saaremaa maailmas viirusest enim haaratud paik. Kuidas selline asi juhtuda sai, on kergelt tuvastatav lihtsa aegrea abil.

4. ja 5. märtsi võrkpallikohtumine sadade pealtvaatajate ees, 7. märtsi suur Mullifestival, 8. märtsil käisid inimesed ilmselt naistepäeva puhul rohkem külas ja ettevõtted korraldasid koosolemisi. Kui 11. märtsil tuvastatakse Saaremaal kaks esimest kohapeal nakatunut, on see vaid eelmäng sellele, mis järgneb.

Viirus tungis ka hooldekodudesse, jõudes seega suurima riskirühmani ehk kaasnevate haigustega eakateni. Kuressaare haigla õenduse ja hoolduse osakonnast, kus viirus samuti levis, võttis ka Saaremaa Südamekodu vahetult enne karantiini enda juurde elanikke. See on üks tõenäolisemaid allikaid, kust hooldekodusse viirus sai, sest enamikul sealt saabunud elanikel see tuvastati.

Tagantjärele tarkusena on selge, et Saaremaa puhul sörkisid eriolukorra piirangud sündmuste käigul sabas, jäädes nädal või kaks hiljaks. Samuti oli nii riigi kui ka erasektori isikukaitsevahendite reserv sellise ohu tarbeks selgelt ebapiisav ja töötavat kiirhankimise süsteemi ei olnud.

Õppetunnid nendest traagilistest päevadest peame tulevikku kaasa võtma, et järgmisel korral olla paremini valmis.

22.04.2020 24.04.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto