Sisukord
AK
Tänane leht
25.04.2020
Eesti Eesti lühiuudised Covid-19 immuunsusega on asi selgem, kui paistab (14) Lasteaednike palgad on surve all (14) Vanaprouale lubatud puidutööstus osutus prügilaks (3) Kaks meetrit vahet Esimestele talukurkidele on nädalane järjekord (8) Majandus Tõeline valu seisab pankadel veel ees (2) Tallinna Vesi maksab viimase kümne aasta suurima dividendi (1) Välismaa ELi eelarve tõehetk saabub 6. mail Elu Slovakkia-Ukraina piiril: surnud piirivalvuritest moodsa tehnoloogiani Välismaa lühiuudised Korruptiivne ametnik tarnis Rumeeniale miljon vigast maski (4) Arvamus Ülle Harju: tõde ja vale riigimetsas (4) Peastrateeg nii rahus kui ka kriisis Triiki täis tünn Koolikindrali Borodino Lühikese pingi eredaim täht? (1) Juhtkiri: riigi strateegid mõelgu suurelt (29) Sport Spordi lühiuudised Mölamaffia – mees, keda teab iga Eesti rattur Messi vs Ronaldo ⟩ Tiimikaaslased lahkavad, kumb superstaar on kõvem? Henry Lääne kolumn: miks võib spordipaast hea olla? Merendus Laevanduse e-teenindus võib aidata Eesti majandusel kriisist väljuda Merenduse lühiuudised AK Juhan Javoiš: Darwini koll tuleb kapist välja Elusolendi kolm stsenaariumit (16) Elupaikade hävitamine ja elurikkuse kadu loovad täiuslikud tingimused Covid-19 laadi haiguste tekkeks (1) Jelena Skulskaja: suhtumisest vanadusse ja surma (5) Pentti Linkola 07.12.1932 – 05.04.2020 (2) EKI keelekool: kõver liigub allapoole (1) Mihkel Kunnus: inimene ja pisikud ehk naasmine normaalsusesse (5) Digikultuur. Äratuskell uueks tiigrihüppeks* Tagasivaade 20. sajandile läbi fiktsionaalse fotograafi pilgu Valda Raud – tõlkija, kel oli elus õnne Valda Raua eluloo jälil (2) Vikerkaar loeb. Mikael Karvajala rännuaastad Nädala plaat. Kaks debüüti tehnoloogia ja kujutlusvõime teenistuses Aja auk. IKEA reggae ja noakangelane öös Juurikas: Saksamaa oli lukku pandud, füürer karantiinis! Arter Karmen Joller: Jah, mul on vaenajaid, aga ka väga suuri toetajaid (34) Libauudistel on kuldsed ajad (15) Väsimus ja kultuuritus (4) Munadega ei tohi mängida (1) Koroonaaja söögistaarid. Mis need on? (1) Rockstaar. Sõiduproov kõige karismaatilisema mootorrattaga Austria lõbusad rahvarõivad kannavad natsiajaloo taaka (33) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhan Javoiš: Darwini koll tuleb kapist välja Elusolendi kolm stsenaariumit

9 min lugemist
  • Evolutsiooniteooria kipub meie jaoks olema pelgalt üks lugu koolitunnis
  • Mikroobid ei lase ühelgi liigil püsivalt liiga arvukaks saada
  • Meie suurim väljakutse on meie eneste evolutsiooniline suitsidaalsus
Juhan Javoiš FOTO: Erakogu

Praegust koroonakriisi tasuks kasutada inimliigi evolutsioonilise olemuse paremaks mõistmiseks, sest praegune olukord on kõigest nõrk hoiatus ning ei päästa meid evolutsioonilise suitsidaalsuse teelt, kirjutab Tartu Ülikooli bioloog Juhan Javoiš.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Mitte et koroonakriis oleks naljakas, aga paratamatult meenub üks vana anekdoot. Mis on vahet pessimistil, optimistil ja oportunistil? Pessimist ei julge nina toast välja pista, sest kardab hunti. Optimist keeldub hunti nägemast ka siis, kui too on juba hammastega sääres kinni. Oportunist palub hundi aga lahkesti tuppa ning ilmub järgmisel päeval seltskonda hundinahkses kasukas.

Kuivõrd hunti eirata pole enam võimalik, panen ette minna oportunisti teed: koroonakriisi tasub ära kasutada, et (lõpuks ometi) märgata meid ümbritsevat füüsikalist tegelikkust. See märkamine on meile paraku märksa elulisem kui hingamisaparaadid.

24.04.2020 27.04.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto