Sisukord
AK
Tänane leht
25.04.2020
Eesti Eesti lühiuudised Covid-19 immuunsusega on asi selgem, kui paistab (14) Lasteaednike palgad on surve all (14) Vanaprouale lubatud puidutööstus osutus prügilaks (3) Kaks meetrit vahet Esimestele talukurkidele on nädalane järjekord (8) Majandus Tõeline valu seisab pankadel veel ees (2) Tallinna Vesi maksab viimase kümne aasta suurima dividendi (1) Välismaa ELi eelarve tõehetk saabub 6. mail Elu Slovakkia-Ukraina piiril: surnud piirivalvuritest moodsa tehnoloogiani Välismaa lühiuudised Korruptiivne ametnik tarnis Rumeeniale miljon vigast maski (4) Arvamus Ülle Harju: tõde ja vale riigimetsas (4) Peastrateeg nii rahus kui ka kriisis Triiki täis tünn Koolikindrali Borodino Lühikese pingi eredaim täht? (1) Juhtkiri: riigi strateegid mõelgu suurelt (29) Sport Spordi lühiuudised Mölamaffia – mees, keda teab iga Eesti rattur Messi vs Ronaldo ⟩ Tiimikaaslased lahkavad, kumb superstaar on kõvem? Henry Lääne kolumn: miks võib spordipaast hea olla? Merendus Laevanduse e-teenindus võib aidata Eesti majandusel kriisist väljuda Merenduse lühiuudised AK Juhan Javoiš: Darwini koll tuleb kapist välja Elusolendi kolm stsenaariumit (16) Elupaikade hävitamine ja elurikkuse kadu loovad täiuslikud tingimused Covid-19 laadi haiguste tekkeks (1) Jelena Skulskaja: suhtumisest vanadusse ja surma (5) Pentti Linkola 07.12.1932 – 05.04.2020 (2) EKI keelekool: kõver liigub allapoole (1) Mihkel Kunnus: inimene ja pisikud ehk naasmine normaalsusesse (5) Digikultuur. Äratuskell uueks tiigrihüppeks* Tagasivaade 20. sajandile läbi fiktsionaalse fotograafi pilgu Valda Raud – tõlkija, kel oli elus õnne Valda Raua eluloo jälil (2) Vikerkaar loeb. Mikael Karvajala rännuaastad Nädala plaat. Kaks debüüti tehnoloogia ja kujutlusvõime teenistuses Aja auk. IKEA reggae ja noakangelane öös Juurikas: Saksamaa oli lukku pandud, füürer karantiinis! Arter Karmen Joller: Jah, mul on vaenajaid, aga ka väga suuri toetajaid (34) Libauudistel on kuldsed ajad (15) Väsimus ja kultuuritus (4) Munadega ei tohi mängida (1) Koroonaaja söögistaarid. Mis need on? (1) Rockstaar. Sõiduproov kõige karismaatilisema mootorrattaga Austria lõbusad rahvarõivad kannavad natsiajaloo taaka (33) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Pentti Linkola 07.12.1932 – 05.04.2020

5 min lugemist
Pentti Linkola 1932–2020 FOTO: Wikimedia Commons

Aprilli alguses suri Soome radikaalne ökofilosoof Pentti Linkola, hinnatud ja kardetud, austatud, armastatud ja võõristatud suur soomlane, elu sügavalt mõistev ja hindav biotsentrist ning üks väheseid äärmuslikke keskkonnakaitsjaid, kelle eluviis oli sõnadega kooskõlas.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Linkola oli varem korduvalt rääkinud, et oleks hea, kui mõni tõhus taud inimpopulatsioonis korraliku harvenduse teeks. Alles märtsi lõpupäevadel käis Hämeen Sanomate reporter Linkolat intervjueerimas ja uuris, kas Covid-19 võiks olla selline tõbi. Kuid tuntud teisitimõtleja ei olnud koroonaviirusest kuigi vaimustunud – ta arvas, et parimal juhul annab see elule Maal natuke lisaaega ja siis, kui epideemia möödas, läheb kõik taas vanaviisi edasi. Ei, Linkola ei sattunud epideemia ohvriks, 87. eluaasta on kustumiseks täitsa loomulik iga.

Kõige selle kõrval, mida Linkola on julgenud öelda, on taudiihalus soome keeli väljendudes vaid «pieni paha». Pentti Linkola on kiitnud nii terroriste kui ka maailma verisemaid diktaatoreid ja muud säärast. Oma 1989. aastal ilmunud ja Andreas Baaderile ning Ulrike Meinhofile pühendatud esseekogumikus «Juhatus 1990-ndate mõtlemisse» (eesti keeles ilmunud 1997. aastal Priit-Kalev Partsi tõlkes – toim). kirjutas ta maailma päästmise kohta metafoorselt: «Mida teha, kui saja reisijaga laev järsku ümber läheb ja päästepaate pole rohkem kui üks? Kui päästepaat saab täis, üritavad need, kes elu vihkavad, sellesse üha rohkem inimesi mahutada, ajades paadi põhja. Need, kes elu armastavad ja sellest lugu peavad, haaravad kirve ja raiuvad küljest parda külge klammerduvad üleliigsed käed.»

24.04.2020 27.04.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto