Marek Strandberg: maskidesse, rahvas!

Marek Strandberg. FOTO: Erakogu

Kas meil on vaja profi- või rahvamaske, kirjutab materjaliteadlane Marek Strandberg.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Kaitsevahendid peavad äärmuslikes oludes olema ülihead ja toimima laitmatult. Selleks on standardid ja nende kontroll. Igati arusaadav. Arst ei saa minna suure viirusekogusega palatisse või operatsioonisaali, pelk sall näo ees.

Võib näha, et maailma materjalitööstus ei ole olnud valmis selleks, et ühekordseid kaitsemaske kasutaks miljardid inimesed. Rehkendus näitab, et arstide jaoks möödapääsmatult vajalikku kaitsetaset igale inimesele ei ole ega tule. Tõde on aga ka selles, et seda polegi vaja. Hea, kui see on võimalik, aga nakkuse levimise probleem tuleb selgelt kaheks jagada.

On professionaalne kaitse möödapääsmatuks olukorraks ja on sotsiaalse turvalisuse jaoks vajalik solidaarne kaitse. Professionaalne turvalisus on näiteks kollased skafandrid üliohtlike ainetega kokkupuutumiseks laborites, see on üks professionaalse kaitse äärmus. Aga samasse klassi käivad ka vaid murdosa ohtlikest osakestest läbi laskvad superrespiraatorid.

Igapäevaelu taastumiseks pole nii kanget kraami vaja. Enamgi veel – müüt, et igapäiseks kasutuseks paslikud kaitsevahendid peavad olema sama vinged kui viiruspilve sukeldunud tohtreil, on see, mis hoiab jätkuvalt meist eemal otsuse, et maskid ja näokatted kohustuslikuks muuta. Kuidas sa ikka muudad, kui standardile vastavaid pole müügilgi (seda on olnud kosta ministrite suust)? Aga millisele standardile? Seda standarditki ju pole!

23.04.2020 25.04.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto