Sisukord
Arvamus
Postimees
24.04.2020
Eesti Viiruse väike abiline ehk miks Covid-19 üht laastab ja teist mitte? (8) Eesti lühiuudised Lahendada tuleks halvim võimalik stsenaarium (45) Lisarahast pole pere­arsti­põua leevendajat saanud (1) Kohus saatis päästeametniku tapnud mehe pikaks ajaks vangi (1) Pätsi tahtmisel rajatud Peressaarest on järel kummitusküla (6) Majandus Majanduse lühiuudised Tipprestorani argipäev – kokad saevad ja ettekandjad värvivad (13) Tõenäoliselt ajaloo suurima maksupettuse korraldajad pääsesid arvatust palju kergemalt (2) Välismaa Brittide peataolek jättis riigi ELi ühishangetest kõrvale Poola suurimas rahvuspargis lõõmab tulekahju Isolatsioon suurendab üle ilma lahutuste arvu (1) Välismaa lühiuudised Hubble'i kosmoseteleskoop 30: kuidas hullumeelsest unistusest sai inimkonna üks olulisim teadusinstrument (3) Pandeemia ajal paistavad silma võimekad naisliidrid (3) Arvamus Juhtkiri: piirangute leevendamisega tuleks julgemalt alustada (21) Mart Raudsaar: meie käest vorsti ei saa (41) Ene-Margit Tiit: muutunud lähitulevik (11) Marek Strandberg: maskidesse, rahvas! (29) Andrus Karnau: põhjanoolijad ja raisakotkad (12) Kultuur Tühjuse poeesia 4: Carl-Dag Lige Kultuuri lühiuudised Värske veri: Eesti uute lühifilmide kassett on üks tuumakas tükk Sport Roberts Štelmahers: loomulikult tahtsin Ventspilsi ja VEFi üle mängida! Spordi lühiuudised Drelli nimekas agent: üks NBA klubi on Henrist väga huvitatud, ootame ka teiste tagasisidet Tartu Lillepeenardest paistab maastikukujundaja töö Sirje Toomla: kas olete natuke või palju rase? Mai Põldaas: linnaraamatukogu kriisiõppetunnid Kallaste kooli kaitsjad võtsid appi isegi kanalisatsiooni (2) Tartu volikogu pidas esimest korda videoistungi Tartu lühiuudised Kliinikum taastab järk-järgult plaanilise ravitöö Linnavalitsus võttis Pirogovi eelnõu volikogust tagasi (1) Urmas Klaas: me pole viirust võitnud, aeg on kohaneda REEDENE RÕÕM ⟩ Tuul Sepp eelistab maakeelseid nimesid Meelelahutus Koomiks Sudoku

Marek Strandberg: maskidesse, rahvas!

3 min lugemist
Marek Strandberg. FOTO: Erakogu

Kas meil on vaja profi- või rahvamaske, kirjutab materjaliteadlane Marek Strandberg.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Kaitsevahendid peavad äärmuslikes oludes olema ülihead ja toimima laitmatult. Selleks on standardid ja nende kontroll. Igati arusaadav. Arst ei saa minna suure viirusekogusega palatisse või operatsioonisaali, pelk sall näo ees.

Võib näha, et maailma materjalitööstus ei ole olnud valmis selleks, et ühekordseid kaitsemaske kasutaks miljardid inimesed. Rehkendus näitab, et arstide jaoks möödapääsmatult vajalikku kaitsetaset igale inimesele ei ole ega tule. Tõde on aga ka selles, et seda polegi vaja. Hea, kui see on võimalik, aga nakkuse levimise probleem tuleb selgelt kaheks jagada.

On professionaalne kaitse möödapääsmatuks olukorraks ja on sotsiaalse turvalisuse jaoks vajalik solidaarne kaitse. Professionaalne turvalisus on näiteks kollased skafandrid üliohtlike ainetega kokkupuutumiseks laborites, see on üks professionaalse kaitse äärmus. Aga samasse klassi käivad ka vaid murdosa ohtlikest osakestest läbi laskvad superrespiraatorid.

Igapäevaelu taastumiseks pole nii kanget kraami vaja. Enamgi veel – müüt, et igapäiseks kasutuseks paslikud kaitsevahendid peavad olema sama vinged kui viiruspilve sukeldunud tohtreil, on see, mis hoiab jätkuvalt meist eemal otsuse, et maskid ja näokatted kohustuslikuks muuta. Kuidas sa ikka muudad, kui standardile vastavaid pole müügilgi (seda on olnud kosta ministrite suust)? Aga millisele standardile? Seda standarditki ju pole!

23.04.2020 25.04.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto