Sisukord
Arvamus
Postimees
24.04.2020
Eesti Viiruse väike abiline ehk miks Covid-19 üht laastab ja teist mitte? (8) Eesti lühiuudised Lahendada tuleks halvim võimalik stsenaarium (45) Lisarahast pole pere­arsti­põua leevendajat saanud (1) Kohus saatis päästeametniku tapnud mehe pikaks ajaks vangi (1) Pätsi tahtmisel rajatud Peressaarest on järel kummitusküla (6) Majandus Majanduse lühiuudised Tipprestorani argipäev – kokad saevad ja ettekandjad värvivad (13) Tõenäoliselt ajaloo suurima maksupettuse korraldajad pääsesid arvatust palju kergemalt (2) Välismaa Brittide peataolek jättis riigi ELi ühishangetest kõrvale Poola suurimas rahvuspargis lõõmab tulekahju Isolatsioon suurendab üle ilma lahutuste arvu (1) Välismaa lühiuudised Hubble'i kosmoseteleskoop 30: kuidas hullumeelsest unistusest sai inimkonna üks olulisim teadusinstrument (3) Pandeemia ajal paistavad silma võimekad naisliidrid (3) Arvamus Juhtkiri: piirangute leevendamisega tuleks julgemalt alustada (21) Mart Raudsaar: meie käest vorsti ei saa (41) Ene-Margit Tiit: muutunud lähitulevik (11) Marek Strandberg: maskidesse, rahvas! (29) Andrus Karnau: põhjanoolijad ja raisakotkad (12) Kultuur Tühjuse poeesia 4: Carl-Dag Lige Kultuuri lühiuudised Värske veri: Eesti uute lühifilmide kassett on üks tuumakas tükk Sport Roberts Štelmahers: loomulikult tahtsin Ventspilsi ja VEFi üle mängida! Spordi lühiuudised Drelli nimekas agent: üks NBA klubi on Henrist väga huvitatud, ootame ka teiste tagasisidet Tartu Lillepeenardest paistab maastikukujundaja töö Sirje Toomla: kas olete natuke või palju rase? Mai Põldaas: linnaraamatukogu kriisiõppetunnid Kallaste kooli kaitsjad võtsid appi isegi kanalisatsiooni (2) Tartu volikogu pidas esimest korda videoistungi Tartu lühiuudised Kliinikum taastab järk-järgult plaanilise ravitöö Linnavalitsus võttis Pirogovi eelnõu volikogust tagasi (1) Urmas Klaas: me pole viirust võitnud, aeg on kohaneda REEDENE RÕÕM ⟩ Tuul Sepp eelistab maakeelseid nimesid Meelelahutus Koomiks Sudoku

Mart Raudsaar: meie käest vorsti ei saa

2 min lugemist
Mart Raudsaar FOTO: Mihkel Maripuu

Täna räägin rahast ja sõltumatusest. Olen läbi aegade olnud seisukohal, et ajakirjanduse sõltumatuse parim garant on see, kui suudame enda olemasoluks vajaliku raha ise teenida.

Sellist juttu olen rääkinud peaaegu kümne aasta jooksul Eesti Meedialiidu tegevjuhi töös ning sama juttu olen jätkanud Postimehe peatoimetajana. Samas olen kõnelenud ka võrdsetest võimalustest. Eesti reklaamiturg on pidevalt vähenenud seetõttu, et osa reklaami läheb globaalsetele internetihiidudele. Eesti meediaettevõtted maksavad nendega võrreldes Eesti riigile aga kordades rohkem makse. See on koht, kus riik peaks sekkuma, et tagada turuosaliste võrdne kohtlemine. Selleks on kaks teed: (1) kehtestada internetigigantidele digimaks, (2) teha Eesti meediaettevõtetele mingeid soodustusi.

Kogu see jutt ei ole Eesti kodukootud murumütsikese teema. Samasugused probleemid on näiteks Austraalias, Taanis ja Prantsusmaal. Majanduskriisi põhjustatud reklaamimahtude vähendamine on eriti valusalt tabanud ajakirjandust, kuna me pole kümne aasta tagusest kriisist veel taastunud ning organisatsioonid on õhukeseks viilitud.

Võib mõista, et Ekspress Grupp algatas pöördumised riigi poole, et saada nii- või teistsugusel viisil valitsuse rahalist toetust ajakirjandusele kriisiolukorras. Postimees Grupp on olnud nende ettepanekutega senini solidaarselt kaasas, olenemata ettepanekute iseloomust. Aga ei saa mõista Postimehe süüdistamist Eesti Ekspressi poolt, et ajakirjanduse toetamise nimel on Postimees nõus vähendama valitsuse «kottimist» kriisi ajal, nagu kirjutab Sulev Vedler viimases numbris. See ei ole mõistuspärane jutt. Postimees on küsinud ajalehtede kojukande kriisiaja toetust meedialiidu kaudu koos kõigi teiste lehtedega, sealhulgas Eesti Päevalehe ja Eesti Ekspressiga. Kordan, oleme küsinud koos. Oleme kojukande toetuseks saanud valitsuselt sellel aastal lisaks 450 000 eurot, mis läheb meedialiidu kaudu ajalehtede vahel jagamisele.

Seda rahaeraldust kommenteeris nädalavahetusel Tre-raadios Mart Helme: «… siin on ikkagi vorst vorsti vastu ka natukene. Ma ei hakka nüüd täpselt lugema, mis vorste meie vastu saime, aga me saime. Ja meie vorstid on jämedamad.»

Postimees ei ole Mart Helmele ega ka kellelegi teisele mitte mingit vorsti lubanud.

Küll aga oleme teinud Sulev Vedleri, Mart Helme ja veel mõne isiku jutu valguses olulise otsuse. Postimees ei ühine enam teiste väljaannete taotlustega saada riigilt raha ajakirjandusele eraldi, vaid kasutame ainult üldisi riiklikke meetmeid. Senini on Eesti meediaettevõtted meedialiidu taotluste alusel saanud kaudseid toetusmeetmeid: digitellimuste käibemaksu vähendamine ja lehtede kojukande toetamine maapiirkondades, mis on ajakirjandusliku sõltumatuse vaatevinklist suhteliselt süütud asjad. Kuid laual on jätkuvalt meedialiidu taotlus, et valitsus ostaks Eesti ajakirjandusväljaannetes iga kuu miljoni euro eest reklaame, ning nii aasta lõpuni, kokku kaheksa miljoni euro eest. Postimees ei soovi, et seetõttu satuks kahtluse alla meie ajakirjanduslik sõltumatus. Me ei taha seda raha. Pealegi, raske on paljudel.

Seotud lood
23.04.2020 25.04.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto