Sisukord
Arter
Tänane leht
25.04.2020
Eesti Eesti lühiuudised Covid-19 immuunsusega on asi selgem, kui paistab (14) Lasteaednike palgad on surve all (14) Vanaprouale lubatud puidutööstus osutus prügilaks (3) Kaks meetrit vahet Esimestele talukurkidele on nädalane järjekord (8) Majandus Tõeline valu seisab pankadel veel ees (2) Tallinna Vesi maksab viimase kümne aasta suurima dividendi (1) Välismaa ELi eelarve tõehetk saabub 6. mail Elu Slovakkia-Ukraina piiril: surnud piirivalvuritest moodsa tehnoloogiani Välismaa lühiuudised Korruptiivne ametnik tarnis Rumeeniale miljon vigast maski (4) Arvamus Ülle Harju: tõde ja vale riigimetsas (4) Peastrateeg nii rahus kui ka kriisis Triiki täis tünn Koolikindrali Borodino Lühikese pingi eredaim täht? (1) Juhtkiri: riigi strateegid mõelgu suurelt (29) Sport Spordi lühiuudised Mölamaffia – mees, keda teab iga Eesti rattur Messi vs Ronaldo ⟩ Tiimikaaslased lahkavad, kumb superstaar on kõvem? Henry Lääne kolumn: miks võib spordipaast hea olla? Merendus Laevanduse e-teenindus võib aidata Eesti majandusel kriisist väljuda Merenduse lühiuudised AK Juhan Javoiš: Darwini koll tuleb kapist välja Elusolendi kolm stsenaariumit (16) Elupaikade hävitamine ja elurikkuse kadu loovad täiuslikud tingimused Covid-19 laadi haiguste tekkeks (1) Jelena Skulskaja: suhtumisest vanadusse ja surma (5) Pentti Linkola 07.12.1932 – 05.04.2020 (2) EKI keelekool: kõver liigub allapoole (1) Mihkel Kunnus: inimene ja pisikud ehk naasmine normaalsusesse (5) Digikultuur. Äratuskell uueks tiigrihüppeks* Tagasivaade 20. sajandile läbi fiktsionaalse fotograafi pilgu Valda Raud – tõlkija, kel oli elus õnne Valda Raua eluloo jälil (2) Vikerkaar loeb. Mikael Karvajala rännuaastad Nädala plaat. Kaks debüüti tehnoloogia ja kujutlusvõime teenistuses Aja auk. IKEA reggae ja noakangelane öös Juurikas: Saksamaa oli lukku pandud, füürer karantiinis! Arter Karmen Joller: Jah, mul on vaenajaid, aga ka väga suuri toetajaid (34) Libauudistel on kuldsed ajad (15) Väsimus ja kultuuritus (4) Munadega ei tohi mängida (1) Koroonaaja söögistaarid. Mis need on? (1) Rockstaar. Sõiduproov kõige karismaatilisema mootorrattaga Austria lõbusad rahvarõivad kannavad natsiajaloo taaka (33) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Austria lõbusad rahvarõivad kannavad natsiajaloo taaka

4 min lugemist
  • Rahvariidekleit sai tänapäevase väljanägemise natside korraldusel.
  • Austria annekteerimise järel keelati rahvarõivaste kandmine juutidel.
  • Kaua kandsid rahvarõivaid vaid parempoolsed poliitikud, nüüd on see muutumas.
  • Eelkõige noored tahavad rahvarõivaste vabanemist poliitilisest taagast.
Eri pikkuses seelikuosaga rahvarõivakleite Dirndl’eid kandvad naised. Austrias käib tuline vaidlus selle üle, kas rahvarõivaid tohib valmistada vaid traditsioonilisi lõikeid aluseks võttes või ka moodsamalt ning lõbusamalt. FOTO: Ralph Peters/imago images/Scanpix

Ilmselt pole maailmas teist riiki, kus rahvarõivaste kandmine nii palju poleemikat põhjustaks, kui Austria. Natsiajaloo tõttu tuleb austerlastel, kes rahvarõivad selga tõmbavad, arvestada kõrvaltvaatajate kiirete järeldustega nende kandja poliitiliste eelistuste kohta.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Rahvarõivaste kultuur Austrias on hoopis midagi muud kui Balti riikides või Põhjamaades, rääkis Arterile Austria etnoloog ja mitme raamatu autor Elsbeth Wallnöfer.

«Rahvarõivaste kandmine ei ole Austrias lihtsalt midagi ilusat, vaid hoopis poliitilist, seejuures peamiselt rahvuspoliitilist,» selgitas ta.

24.04.2020 27.04.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto