Sisukord
AK
Tänane leht
25.04.2020
Eesti Eesti lühiuudised Covid-19 immuunsusega on asi selgem, kui paistab (14) Lasteaednike palgad on surve all (14) Vanaprouale lubatud puidutööstus osutus prügilaks (3) Kaks meetrit vahet Esimestele talukurkidele on nädalane järjekord (8) Majandus Tõeline valu seisab pankadel veel ees (2) Tallinna Vesi maksab viimase kümne aasta suurima dividendi (1) Välismaa ELi eelarve tõehetk saabub 6. mail Elu Slovakkia-Ukraina piiril: surnud piirivalvuritest moodsa tehnoloogiani Välismaa lühiuudised Korruptiivne ametnik tarnis Rumeeniale miljon vigast maski (4) Arvamus Ülle Harju: tõde ja vale riigimetsas (4) Peastrateeg nii rahus kui ka kriisis Triiki täis tünn Koolikindrali Borodino Lühikese pingi eredaim täht? (1) Juhtkiri: riigi strateegid mõelgu suurelt (29) Sport Spordi lühiuudised Mölamaffia – mees, keda teab iga Eesti rattur Messi vs Ronaldo ⟩ Tiimikaaslased lahkavad, kumb superstaar on kõvem? Henry Lääne kolumn: miks võib spordipaast hea olla? Merendus Laevanduse e-teenindus võib aidata Eesti majandusel kriisist väljuda Merenduse lühiuudised AK Juhan Javoiš: Darwini koll tuleb kapist välja Elusolendi kolm stsenaariumit (16) Elupaikade hävitamine ja elurikkuse kadu loovad täiuslikud tingimused Covid-19 laadi haiguste tekkeks (1) Jelena Skulskaja: suhtumisest vanadusse ja surma (5) Pentti Linkola 07.12.1932 – 05.04.2020 (2) EKI keelekool: kõver liigub allapoole (1) Mihkel Kunnus: inimene ja pisikud ehk naasmine normaalsusesse (5) Digikultuur. Äratuskell uueks tiigrihüppeks* Tagasivaade 20. sajandile läbi fiktsionaalse fotograafi pilgu Valda Raud – tõlkija, kel oli elus õnne Valda Raua eluloo jälil (2) Vikerkaar loeb. Mikael Karvajala rännuaastad Nädala plaat. Kaks debüüti tehnoloogia ja kujutlusvõime teenistuses Aja auk. IKEA reggae ja noakangelane öös Juurikas: Saksamaa oli lukku pandud, füürer karantiinis! Arter Karmen Joller: Jah, mul on vaenajaid, aga ka väga suuri toetajaid (34) Libauudistel on kuldsed ajad (15) Väsimus ja kultuuritus (4) Munadega ei tohi mängida (1) Koroonaaja söögistaarid. Mis need on? (1) Rockstaar. Sõiduproov kõige karismaatilisema mootorrattaga Austria lõbusad rahvarõivad kannavad natsiajaloo taaka (33) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Valda Raua eluloo jälil

5 min lugemist
«Valda Raud. Üks elu» FOTO: ERM

See on üks teistmoodi raamat. Asjata on püüda saada ülevaadet sisukorra järgi – seda pole. Õnneks on osal lehekülgedel aastaarvud – ajatelg on olemas. Siis on kellelegi meeldinud suurte tähtedega pealkirjad – näiteks suvalises kohas: «POEEDI PROUA» (lk 78, kontekst lk 100) – seda siis alates 1. septembrist 1963, aga abiellumisest (1941) sinnamaani polnudki poeedi proua?

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Valda tutvumisest Mart Rauaga kurdan taga Jaak Urmeti intervjuud Valdaga, kus see ja Valda sõja-aastad on palju paremini esil (Jaak Urmet, «Vintpüss kõrval», 2015, lk 90–97). Selle intervjuu (ja teisedki tervenisti) oleks võinud saatetekstina ära trükkida.

Pean Postimehe lugejatele tunnistama, et jätsin korra lugemise pooleli. Palusin mulle kopeerida kõik intervjuud Valda Rauaga, sellega püüdsin saada ülevaadet mulle kaugeks jäänud proosamaailmas tegutsenud tõlkijast. Aitüma bibliograafia lisamise eest raamatusse! Ühesõnaga – võtsin Ela Tomsoni eessõnast ammutatavate teadmiste juurde järelaitamistunde.

Madis Jürgeni intervjuukatked J. D. Salingerist Eesti Ekspressist (5.02.2010) on koostaja silmis armu leidnud (hinnang päevikus lk 332, 333). Teine Madis Jürgeni pisut lustakas intervjuu samas Ekspressis (21.11.1999) on tähelepanuta jäänud.

Tütar Anu Raua armas «Minu ema» olekski võinud raamatu avada. Täiesti ülearused ja mõtteid mujale viivad on alguses kaks kirjakatket Debora Vaarandiga. Piisav oleks olnud jätta kirjad oma õigele kohale raamatus. Raamatu koostaja ees- ja järelsõna ülesanne võiks ikka olla laotada tulevasele lugejale ette isiksus (Valda Raud), teda avava (selle raamatu) teksti areen: allikate valiku ja kärpimiste põhimõtted, tegelaskond – mitte nii, et Valda kirjas Mardile ilmub äkki keegi Stanley Forman, vaid et lugeja teaks ja oskaks teda oodata.

Pealegi polegi meil natuke põhjalikumat Valda Raua käsitlust viimase kolmekümne aasta jooksul ilmunud. Kohati tundub, et koostajale ja kommenteerijale käib rikkaliku ja kirjandusüldsusele tundmatu materjali valik üle jõu – hüplikke, kuid äärmiselt huvitavaid tekstilõike saadab ilus komplekt pilte.

24.04.2020 27.04.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto