Sisukord
Arter
Tänane leht
25.04.2020
Eesti Eesti lühiuudised Covid-19 immuunsusega on asi selgem, kui paistab (14) Lasteaednike palgad on surve all (14) Vanaprouale lubatud puidutööstus osutus prügilaks (3) Kaks meetrit vahet Esimestele talukurkidele on nädalane järjekord (8) Majandus Tõeline valu seisab pankadel veel ees (2) Tallinna Vesi maksab viimase kümne aasta suurima dividendi (1) Välismaa ELi eelarve tõehetk saabub 6. mail Elu Slovakkia-Ukraina piiril: surnud piirivalvuritest moodsa tehnoloogiani Välismaa lühiuudised Korruptiivne ametnik tarnis Rumeeniale miljon vigast maski (4) Arvamus Ülle Harju: tõde ja vale riigimetsas (4) Peastrateeg nii rahus kui ka kriisis Triiki täis tünn Koolikindrali Borodino Lühikese pingi eredaim täht? (1) Juhtkiri: riigi strateegid mõelgu suurelt (29) Sport Spordi lühiuudised Mölamaffia – mees, keda teab iga Eesti rattur Messi vs Ronaldo ⟩ Tiimikaaslased lahkavad, kumb superstaar on kõvem? Henry Lääne kolumn: miks võib spordipaast hea olla? Merendus Laevanduse e-teenindus võib aidata Eesti majandusel kriisist väljuda Merenduse lühiuudised AK Juhan Javoiš: Darwini koll tuleb kapist välja Elusolendi kolm stsenaariumit (16) Elupaikade hävitamine ja elurikkuse kadu loovad täiuslikud tingimused Covid-19 laadi haiguste tekkeks (1) Jelena Skulskaja: suhtumisest vanadusse ja surma (5) Pentti Linkola 07.12.1932 – 05.04.2020 (2) EKI keelekool: kõver liigub allapoole (1) Mihkel Kunnus: inimene ja pisikud ehk naasmine normaalsusesse (5) Digikultuur. Äratuskell uueks tiigrihüppeks* Tagasivaade 20. sajandile läbi fiktsionaalse fotograafi pilgu Valda Raud – tõlkija, kel oli elus õnne Valda Raua eluloo jälil (2) Vikerkaar loeb. Mikael Karvajala rännuaastad Nädala plaat. Kaks debüüti tehnoloogia ja kujutlusvõime teenistuses Aja auk. IKEA reggae ja noakangelane öös Juurikas: Saksamaa oli lukku pandud, füürer karantiinis! Arter Karmen Joller: Jah, mul on vaenajaid, aga ka väga suuri toetajaid (34) Libauudistel on kuldsed ajad (15) Väsimus ja kultuuritus (4) Munadega ei tohi mängida (1) Koroonaaja söögistaarid. Mis need on? (1) Rockstaar. Sõiduproov kõige karismaatilisema mootorrattaga Austria lõbusad rahvarõivad kannavad natsiajaloo taaka (33) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Väsimus ja kultuuritus

2 min lugemist
Raul Ranne   FOTO: Tairo Lutter

Eks olin minagi üks neist lihtsameelsetest, kes siis, kui eriolukord meid kodukontorisse istutas, uskus, et vaat nüüd läheb lugemiseks! Töötan läbi nii vanad klassikud kui ka uued lemmikud

Ainuüksi neid öökapil avatuna vedelevaid suurepäraseid raamatuid, mida olen varasematel kuudel õhinal sirvinud, pisut lugenud ja siis mingil põhjusel unustanud, on mitmeid. Ju see rumal komme püsimatust näitab. Aga nüüd, lõpuks ometi, on aega võtta nad järjest ette ja viia alustatu võiduka lõpuni!

Poolteist kriisikuud hiljem pean nördinult tunnistama, et kõik on täpselt nii nagu enne. Ei ole ma neid raamatuid ikka lõpuni lugenud.

Tuleb välja, et kodukontor kurnab rohkem, kui oleks osanud arvata. Nii vahidki päevad otsa arvutiekraanilt mingeid tekste, toimetad nende kallal ja kirjutad juurdegi. Helistad ja seletad. Õhtul pole mingit erilist tõmmet raamat ette võtta. Veel üks tekst. «Äkki vahetad žanri?» pakub naine. Tõsi ju on, et need nn minu raamatud on ühel või teisel moel tööga seotud. Elulood ja memuaarid, tagasivaated sündmustele, ajalookäsitlused… Äkki tõesti tuleb kasuks võtta pikaks venivate tööpäevade järel mõõdukas sõõm ilukirjandust? Niisiis, Haruki Murakami «Kafka mererannas»! Polegi seda seni lugenud. Tulemus pole paraku kiita. Kaks lehekülge… ja kutu-piilu. Uni ajab raamatu öökapile.

Hästi, proovime muud kultuuri. Rohkelt laekub vihjeid, kuhu ajal, mil kino-, teatri- ja kunstisaalid on lukus, virtuaalselt sammud seada. Valik on mitmekesine. Postimehe kultuuritalituski teeb ses osas väga head tööd. Jagavad silmapaistvate kultuurinimeste soovitusi, mida koduseinte vahele suletud inimesed saaksid ja võiksid vaimu virgutamiseks või lihtsalt ajaviiteks tarbida. Rubriigi nimi on «Väärt kraam». Lugege, uurige! Tõesti vaimukad tekstid, põnevad soovitused. Aga edasi? Kas olen läbi mänginud laua-, mõtte- ja sõnamängud, nagu teeb seda Asko Künnap? Kas olen võtnud aega, et õppida Anu Lambi soovitusel mõnd keelt? Kas olen külastanud virtuaalselt muuseume ja näitusesaale, vaadanud üle võimsad animalood ja dokfilmid, mis netis vabalt saadaval? Kas olen sorinud Jaak Lõhmuse juhiste järgi ERRi raadioarhiivis, et leida ja üle kuulata me tuntud filmimeeste intervjuud? Ei. Ei. Ei. Paraku. Ainus, millega saan siin hoobelda, on see, et olen vähemalt need soovitused läbi lugenud, huvipakkuvamad ootenimekirja või mällu talletanud. Lootuses, et sobivamal hetkel vaatan üle. Tarbin ja naudin kultuuri. Aga seda hetke pole tulnud. Või pole ma osanud võtta. See näikse olevatki põhiprobleem. Ma ei suuda otsustada, tõusta toolilt ja minna mõistlikul ajal n-ö töölt ära. Kasvõi selleks, et anda natukenegi ruumi kultuurile.

Ah soo, muusikaga on olukord siiski pisut parem. Olen otsinud, olen kuulanud ja vahel ka nautinud.

Ja muidugi julgen mainida, et muu kultuuri kängunud tarbimise kõrval on säilinud suhteliselt hea suhe kehakultuuriga. Niipalju ma sel imelikul ajal siiski aega näpistan, et igal õhtul, sagedasti videvikutunnil, teen pikema jooksu- või jalgrattaringi. Ega ei teagi, on see sport või miski teraapiavorm. Olen aru saanud, et ilma selle õhtuse ringita läheksid päeva jooksul kinnisesse ruumi surutud mõttekanalid päris umbe ja pinget täis närvijuhtmed kuumeneksid ohtlikult üle.

Seotud lood
24.04.2020 27.04.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto