Sisukord
Arter
Tänane leht
25.04.2020
Eesti Eesti lühiuudised Covid-19 immuunsusega on asi selgem, kui paistab (14) Lasteaednike palgad on surve all (14) Vanaprouale lubatud puidutööstus osutus prügilaks (3) Kaks meetrit vahet Esimestele talukurkidele on nädalane järjekord (8) Majandus Tõeline valu seisab pankadel veel ees (2) Tallinna Vesi maksab viimase kümne aasta suurima dividendi (1) Välismaa ELi eelarve tõehetk saabub 6. mail Elu Slovakkia-Ukraina piiril: surnud piirivalvuritest moodsa tehnoloogiani Välismaa lühiuudised Korruptiivne ametnik tarnis Rumeeniale miljon vigast maski (4) Arvamus Ülle Harju: tõde ja vale riigimetsas (4) Peastrateeg nii rahus kui ka kriisis Triiki täis tünn Koolikindrali Borodino Lühikese pingi eredaim täht? (1) Juhtkiri: riigi strateegid mõelgu suurelt (29) Sport Spordi lühiuudised Mölamaffia – mees, keda teab iga Eesti rattur Messi vs Ronaldo ⟩ Tiimikaaslased lahkavad, kumb superstaar on kõvem? Henry Lääne kolumn: miks võib spordipaast hea olla? Merendus Laevanduse e-teenindus võib aidata Eesti majandusel kriisist väljuda Merenduse lühiuudised AK Juhan Javoiš: Darwini koll tuleb kapist välja Elusolendi kolm stsenaariumit (16) Elupaikade hävitamine ja elurikkuse kadu loovad täiuslikud tingimused Covid-19 laadi haiguste tekkeks (1) Jelena Skulskaja: suhtumisest vanadusse ja surma (5) Pentti Linkola 07.12.1932 – 05.04.2020 (2) EKI keelekool: kõver liigub allapoole (1) Mihkel Kunnus: inimene ja pisikud ehk naasmine normaalsusesse (5) Digikultuur. Äratuskell uueks tiigrihüppeks* Tagasivaade 20. sajandile läbi fiktsionaalse fotograafi pilgu Valda Raud – tõlkija, kel oli elus õnne Valda Raua eluloo jälil (2) Vikerkaar loeb. Mikael Karvajala rännuaastad Nädala plaat. Kaks debüüti tehnoloogia ja kujutlusvõime teenistuses Aja auk. IKEA reggae ja noakangelane öös Juurikas: Saksamaa oli lukku pandud, füürer karantiinis! Arter Karmen Joller: Jah, mul on vaenajaid, aga ka väga suuri toetajaid (34) Libauudistel on kuldsed ajad (15) Väsimus ja kultuuritus (4) Munadega ei tohi mängida (1) Koroonaaja söögistaarid. Mis need on? (1) Rockstaar. Sõiduproov kõige karismaatilisema mootorrattaga Austria lõbusad rahvarõivad kannavad natsiajaloo taaka (33) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Munadega ei tohi mängida

5 min lugemist
Veereb: Rieka Hõrn ja Aare Hõrn Obinitsas Taarka tarõ õuel mune veeretamas FOTO: Villu Päärt

Mismoodi möödus Setumaal tänavu aasta suurim püha – lihavõtted –, kui kokkusaamised polnud lubatud ja hulk harjumuspäraseid traditsioone tuli kõrvale jätta?

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Väravast avaneb pilk hoovi. Tühi ja vaikne. Ma olen siin enne olnud. Siis oli kõik teisiti.

Selles õues peaks olema mitusada inimest, eelmisel aastal loendati neid pealt kolmesaja. Nad peaksid olema rõõmsad. Neil peaksid olema taskus kirevavärvilised keedumunad – värvitud sibulakoorte, sinilillede, lõngajuppidega. Igaühel vähemalt kolm. Kokku ligi tuhat muna.

Neid ei ole. Ei mune ega inimesi.

See on Obinitsa seto seltsimaja, Taarka tarõ. Siin hoovis peaks toimuma Setomaa lihavõttepühade suurim munaveeretamine. Traditsioon, mis on kestnud üle aegade ja viimastel kümnenditel saanud uut hoogu, põhjuseks asjaolu, et kui kunagi oli munaveeretamine vaid meeste pärusmaa, siis eelmise sajandi lõpukümnenditel võeti kampa ka naised ja lapsed.

Toonased lapsed on nüüd ise lapsevanemad, nii on lihavõttepüha munaveeretamistraditsioon aina laienenud.

Võtame näiteks Nedsaja küla.

Toomas Valk, karmoškamängija, kes on paljudel aastatel valitud Setomaa parimaks pillimeheks. Kui valik pole parajasti temale langenud, on parima pillimehe tiitli saanud Toomase naine Meel. Toomas Valk mängib Nedsaja külabändis. Kõik bändi mängud on eriolukorra tõttu tühistatud. Maikuu mängude tühistamine alles käib.

Valk elab Nedsajal 2007. aastast ning veeretas ka sellel lihavõttel värvitud mune oma koduõues koos lastega.

Taud mõjub. Ta käib iga päev metsas lastega jalutamas, kohtab külainimesi. Aga suuri kogunemisi ei ole.

Seto munaveeretamistraditsioon meenutab hasartmängu.

«Esimene ring on sisselaskmisvoor – järjekorras laseb igaüks ühte taskusse ühe muna ja teise taskusse teise muna,» selgitab Valk.

24.04.2020 27.04.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto