Sisukord
Arvamus
Tänane leht
25.04.2020
Eesti Eesti lühiuudised Covid-19 immuunsusega on asi selgem, kui paistab (14) Lasteaednike palgad on surve all (14) Vanaprouale lubatud puidutööstus osutus prügilaks (3) Kaks meetrit vahet Esimestele talukurkidele on nädalane järjekord (8) Majandus Tõeline valu seisab pankadel veel ees (2) Tallinna Vesi maksab viimase kümne aasta suurima dividendi (1) Välismaa ELi eelarve tõehetk saabub 6. mail Elu Slovakkia-Ukraina piiril: surnud piirivalvuritest moodsa tehnoloogiani Välismaa lühiuudised Korruptiivne ametnik tarnis Rumeeniale miljon vigast maski (4) Arvamus Ülle Harju: tõde ja vale riigimetsas (4) Peastrateeg nii rahus kui ka kriisis Triiki täis tünn Koolikindrali Borodino Lühikese pingi eredaim täht? (1) Juhtkiri: riigi strateegid mõelgu suurelt (29) Sport Spordi lühiuudised Mölamaffia – mees, keda teab iga Eesti rattur Messi vs Ronaldo ⟩ Tiimikaaslased lahkavad, kumb superstaar on kõvem? Henry Lääne kolumn: miks võib spordipaast hea olla? Merendus Laevanduse e-teenindus võib aidata Eesti majandusel kriisist väljuda Merenduse lühiuudised AK Juhan Javoiš: Darwini koll tuleb kapist välja Elusolendi kolm stsenaariumit (16) Elupaikade hävitamine ja elurikkuse kadu loovad täiuslikud tingimused Covid-19 laadi haiguste tekkeks (1) Jelena Skulskaja: suhtumisest vanadusse ja surma (5) Pentti Linkola 07.12.1932 – 05.04.2020 (2) EKI keelekool: kõver liigub allapoole (1) Mihkel Kunnus: inimene ja pisikud ehk naasmine normaalsusesse (5) Digikultuur. Äratuskell uueks tiigrihüppeks* Tagasivaade 20. sajandile läbi fiktsionaalse fotograafi pilgu Valda Raud – tõlkija, kel oli elus õnne Valda Raua eluloo jälil (2) Vikerkaar loeb. Mikael Karvajala rännuaastad Nädala plaat. Kaks debüüti tehnoloogia ja kujutlusvõime teenistuses Aja auk. IKEA reggae ja noakangelane öös Juurikas: Saksamaa oli lukku pandud, füürer karantiinis! Arter Karmen Joller: Jah, mul on vaenajaid, aga ka väga suuri toetajaid (34) Libauudistel on kuldsed ajad (15) Väsimus ja kultuuritus (4) Munadega ei tohi mängida (1) Koroonaaja söögistaarid. Mis need on? (1) Rockstaar. Sõiduproov kõige karismaatilisema mootorrattaga Austria lõbusad rahvarõivad kannavad natsiajaloo taaka (33) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Ülle Harju: tõde ja vale riigimetsas

2 min lugemist
Ülle Harju FOTO: Mihkel Maripuu

Nii esinduslikku seltskonda, kui sel nädalal hindas Põlvamaal Koorastes järvekaldal tehtavat üraskitõrjet, trehvab ühte metsatukka harva. Peale looduskaitsjate ja metsaülema kõrge poliitfiguur, metsamajandamisekspert, linnuteadlane, külameestest kõnelemata.

Mis neid kõiki metsa tõmbas? Tõrjutav kuuse-kooreürask mändi ei söö. Tee või tina. Aga looduskaitsjad lõid lärmi, et RMK raiub lindude pesitsusajal puhkemetsas üraskitõrje sildi all mände. Pilt ilmus ka Postimehes. Mänd mis mänd. Vaielda ei saa? Saab, ja kuidas veel.

«Tormimurtud toored kuused on kuuse-kooreüraskile sobiv asustusmaterjal. Sellistes kohtades tuleb teha raiet ja mõistlik on raiuda ka murtud-kahjustatud männid,» selgitas metsaülem.

Kõlab loogiliselt. «Need tuleks vastutusele võtta, kes sotsiaalmeedias vale abil vaenu külvavad,» leidis poliitfiguur. Kõlab õiglaselt.

Oma silm on kuningas: metsas oli näha neli saejälgedega kändu, kõrval lamamas sirged terved männid. Torm?

Et tõde teada saada, peab ise metsa minema, oskama infot hankida ja analüüsida. Aga tõde on alati olemas.

4

Metsamajandamisekspert märkas neist kahe puhul, et mändidele olid langetatud kuused selga: langev kuusk jäi männi võrasse kinni ja tuli kuuse kättesaamiseks ka maha võtta. Ta juhtis tähelepanu sellelegi, et kasvavaid kuuski oli traktoriga vigaseks sõidetud – need võtab lähiajal juurepess koos üraskiga.

Lisaks pole metsa jäetud püsti seisvaid kuivi puid, kuhu saaks pesa teha laanerähn. Viimane suudab keskkonnaagentuuri andmeil nahka panna üraskeid ja nende vastseid aastaga 670 000. «Kokkuvõttes väga kehv metsatöö,» nentis ekspert.

RMK plaanis selle järveäärse metsa maha võtta, aga kogukonna vastuseisu tõttu pole seda seni teinud. Aga RMK planeerimiskavas seisab, et 20 aasta pärast ei peaks nn puhkemetsades enam kasvama üle saja-aastaseid puid. Selle metsa keskmine vanus on 158.

Vahejuhtum Põlvamaal illustreerib hästi praegust «metsasõda». Et tõde teada saada, peab ise metsa minema, oskama infot hankida ja analüüsida. Aga tõde on alati olemas. Nagu seegi, et Jumal ei loo raieküpset metsa hetkega juurde, palvetagu poliitikud palju tahavad. Ida-Virumaal tööta jäänud kaevuritele pakub valitsus tööd õlitehase ehitusel, kas 59 000 metsanduses-puidutööstuses töötajale on peatselt plaanis anda tööd võsalõikusel?

Seotud lood
24.04.2020 27.04.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto