Sisukord
AK
Tänane leht
25.04.2020
Eesti Eesti lühiuudised Covid-19 immuunsusega on asi selgem, kui paistab (14) Lasteaednike palgad on surve all (14) Vanaprouale lubatud puidutööstus osutus prügilaks (3) Kaks meetrit vahet Esimestele talukurkidele on nädalane järjekord (8) Majandus Tõeline valu seisab pankadel veel ees (2) Tallinna Vesi maksab viimase kümne aasta suurima dividendi (1) Välismaa ELi eelarve tõehetk saabub 6. mail Elu Slovakkia-Ukraina piiril: surnud piirivalvuritest moodsa tehnoloogiani Välismaa lühiuudised Korruptiivne ametnik tarnis Rumeeniale miljon vigast maski (4) Arvamus Ülle Harju: tõde ja vale riigimetsas (4) Peastrateeg nii rahus kui ka kriisis Triiki täis tünn Koolikindrali Borodino Lühikese pingi eredaim täht? (1) Juhtkiri: riigi strateegid mõelgu suurelt (29) Sport Spordi lühiuudised Mölamaffia – mees, keda teab iga Eesti rattur Messi vs Ronaldo ⟩ Tiimikaaslased lahkavad, kumb superstaar on kõvem? Henry Lääne kolumn: miks võib spordipaast hea olla? Merendus Laevanduse e-teenindus võib aidata Eesti majandusel kriisist väljuda Merenduse lühiuudised AK Juhan Javoiš: Darwini koll tuleb kapist välja Elusolendi kolm stsenaariumit (16) Elupaikade hävitamine ja elurikkuse kadu loovad täiuslikud tingimused Covid-19 laadi haiguste tekkeks (1) Jelena Skulskaja: suhtumisest vanadusse ja surma (5) Pentti Linkola 07.12.1932 – 05.04.2020 (2) EKI keelekool: kõver liigub allapoole (1) Mihkel Kunnus: inimene ja pisikud ehk naasmine normaalsusesse (5) Digikultuur. Äratuskell uueks tiigrihüppeks* Tagasivaade 20. sajandile läbi fiktsionaalse fotograafi pilgu Valda Raud – tõlkija, kel oli elus õnne Valda Raua eluloo jälil (2) Vikerkaar loeb. Mikael Karvajala rännuaastad Nädala plaat. Kaks debüüti tehnoloogia ja kujutlusvõime teenistuses Aja auk. IKEA reggae ja noakangelane öös Juurikas: Saksamaa oli lukku pandud, füürer karantiinis! Arter Karmen Joller: Jah, mul on vaenajaid, aga ka väga suuri toetajaid (34) Libauudistel on kuldsed ajad (15) Väsimus ja kultuuritus (4) Munadega ei tohi mängida (1) Koroonaaja söögistaarid. Mis need on? (1) Rockstaar. Sõiduproov kõige karismaatilisema mootorrattaga Austria lõbusad rahvarõivad kannavad natsiajaloo taaka (33) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Digikultuur. Äratuskell uueks tiigrihüppeks*

4 min lugemist
Laps arvutiga. FOTO: Arvo Meeks

Interneti kasutamine on Eesti laste igapäevaelu lahutamatu osa: 2018. aastal kasutas internetti vähemalt ühest seadmest iga päev koguni 97% projekti EU Kids Online raames küsitletud 9–17-aastastest. Seejuures käis 86% vastanutest internetis peaaegu iga päev või sagedamini mobiil- või nutitelefoni abil. Olgugi et 2018. aasta uuringus ei ilmnenud Eesti laste seas märkimisväärset kihistumist internetile ligipääsus ja nutiseadmete kättesaadavuses, näitavad praeguse pandeemiaaja kogemused muud. Kunagi tiigrihüppe tuules ja vaimus soetatud laua- ja sülearvutid on paljudes leibkondades nüüd välja vahetatud moodsamate ja väiksemate nutiseadmete vastu. Telefonid võimaldavad küll kõigil internetis surfata, sõpradega suhelda või Youtube’ist suunamudijaid jälgida, kuid koroonakriis paljastas tavaolukorras varjatuks jäänud ebavõrdsuse digiõppe võimalustes.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Enamgi veel, praegusel kriisiajal koju koondunud töö- ja koolielu aitab uues valguses mõtestada 2018. aasta suve hakul kogutud andmeid, millest nähtus, et iga päev kasutas laua- või sülearvutit 41% ja tahvelarvutit üksnes 16% 9–16-aastastest. Nende näitajate poolest jäi Eesti veidi allapoole Euroopa keskmistest (vastavalt 43% ja 22%). Veel enam, Eesti kuulus nende riikide hulka, kus lõhe arvuti ja telefoni abil internetti kasutavate laste osakaalus oli suurim, ulatudes ligikaudu 40 protsendini telefonitsi surfajate kasuks. Tõsisemat netitööd võimaldavate arvutite vähesus või puudumine paljudes kodudes, isegi üliõpilaste hulgas, ilmnes kriisi ajal kiiret lahendust vajava probleemina.

24.04.2020 27.04.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto