Covid-19 immuunsusega on asi selgem, kui paistab

Senised näited n-ö tervete taashaigestumisest viitavad pigem sellele, et inimene polnud ikkagi terveks saanud. FOTO: Artur Kuus

Teadlased julgevad juba praegu välja öelda, et üldjuhul muutub uue koroonaviiruse läbipõdenu immuunseks ja võimalik, et nii võib jääda aastateks. Erandeid leidub muidugi alati.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Ajakirjandusest on läbi jooksnud põgusad, kuid muret tekitavad infokillud sellest, kuidas kuskil Hiinas või Lõuna-Koreas on tervenenud inimesed uuesti koroonaviiruse saanud.

«Kuna me ei tea veel, kas Covid-19 järel tekib immuunsus ja kui kaua see kestab, ei tasu siiski teadlikult viirust ise otsima minna,» ütles möödunud nädalal perearst Karmen Joller sotsiaalmeediakirjutises, mille noppis üles kogu ajakirjandus.

Ministrid Mart ja Martin Helme osutasid oma raadiosaates, et uue viirusega on segased lood. «Me ei tea, kuidas see viirus käitub. Kui aktiivselt ja kiiresti ta muteerub. Kui püsivalt tekib karjaimmuunsus,» ütles Mart Helme. «Tegelikult ei teki,» lisas seepeale Martin Helme. «Kui meil oleks karjaimmuunsus gripi vastu – gripp käib ju igal aastal. See karjaimmuunsus ei tööta ja põhjus, miks ta ei tööta, on see, et gripp muteerub väga kiiresti. Mis on vahe koroonaviirusel ja gripil? Laias laastus rohkem kui kümnekordse suremuse vahe,» selgitas Martin Helme.

«Viiruseid on olnud ja tuleb veel. See viirus ei ole teab mis erinev,» ütleb Tartu Ülikooli biomeditsiini osakonna juhataja, üks Eesti tipp-immunolooge Pärt Peterson. Võttes arvesse kõiki teadmisi viirustemaailmast, saab Peterson öelda: reeglina tekib Covid-19 läbipõdenutel immuunsus. «Olen kindel, et tekib tugev immuunvastus, mis kestab vähemalt kaks-kolm aastat. Usun, et kauemgi,» lisab ta. See tähendab, et inimene, kes on terveks tunnistatud ning kellel on veres vastavad antikehad, ei nakatu enam ise ega ka levita Covid-19 põhjustavat viirust. Ta võiks paranemise järel elada sisuliselt niisamuti nagu enne haigestumist? «Jah, muidugi,» ütleb Peterson.

24.04.2020 27.04.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto