Sisukord
Kultuur
Postimees
27.04.2020
Eesti Eesti lühiuudised Toidukorvis tunneb kriisi mõju lähikuudel (19) Koroonaviirus leiti ühe pere 18 liikmel (1) Kevadtorm toimub väiksemas mahus Protestiistujad streikisid karmide piirangute vastu Video Kuressaare haiglast ⟩ Must ala. Adrenaliini abil Covid-19 haigeid põetamas (3) Pealetükkivad loomasõbrad ohustavad hobuseid Maxima püüab pidurdada Tartu Lidli ehitust (4) Majandus Töötukassa meepoti ümber on tekkinud nahaalsed petuskeemid (1) Jaapani vanglatest saavad tasapisi hooldekodud Majanduse lühiuudised Välismaa Välismaa lühiuudised Kriisist aitab välja ulatuslikum testimine Balkani romadele on pandeemia esimene ilming nälg (4) PÕHJALA VAADE ⟩ Gröönimaal teravneb USA, Hiina ja Venemaa vastasseis (3) Arvamus Juhtkiri: 2 + 2 = vabadus (22) Jaano Martin Ots: Paabeli viirus (2) Andreas Kaju: pandeemia geopoliitika (8) Eestimaa Looduse Fondi ekspert: Eesti kliimapoliitika on ebaõnnestumas (1) Maarja Vaino: ehk ei tulegi kevad, vaid hoopis midagi muud? (53) Jürgen Ligi: Eesti kroonitõve kulg (82) Kultuur Tühjuse poeesia 5: Eero Epner (1) Kultuuri lühiuudised Iisraeli seriaalis neutraliseeritakse taas võluvat Hamasi (2) Sport Kuidas Chicago Bulls viimaseks tantsuks kokku saadi Tartu Karulauk tuleb turule jutu järgi Lätimaalt Eimar Veldre: abipolitseinikud – eraisikud või võimuesindajad? Einike Pilli: kriisiaja kristlikke märkamisi Linn puhastab laevade paremaks sildumiseks Emajõe põhja Maxima püüab pidurdada Tartu Lidli ehitust (2) Tartu lühiuudised Bigbank Tartu tuleb järgmisel hooajal väljakule uue treeneri ja koosseisuga Mustvee vallavanem pidas ses ametis vastu vaid aasta Asfalditehas kerkis ilma loata, nüüd käib tagantjärele seadustamine Tartu ilmub kodus istuva Euroopa ette luules ja pildis (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kultuuri lühiuudised

2 min lugemist
Mihkel Ilusa installatsioon «Ära roni!» Tallinna Kunstihoone virtuaalnäitusel koos avatud infoväljade ja viipekeelegiidiga. FOTO: Kuvatõmmis

New York Times tõstis Eestit esile

New York Times hindas oma põhjalikus veebinäituste platvormide ülevaates Tallinna Kunstihoone lahenduse üheks parimatest. Väljaande ajakirjanik toob välja, et kunstihoone loodud veebiplatvormi puhul on tegemist kõige targema lahendusega, millega kunsti koroonakriisi ajal inimesteni tuua.

New York Times kirjutab Tallinna Kunstihoone lahenduse kohta: «Selle asemel, et pakkuda kahtlaselt «interaktiivseid» 360-kraadiseid vaateid, on Tallinna Kunstihoone loonud kõrgresolutsiooniga video ekskursioonid, mis on filmitud konkreetsetelt positsioonidelt, mille sees kasutaja saab ühtlasi klikata ükskõik millise objekti peale või kaamera liikumise pausile panna ning lähedalt vaadelda igat skulptuuri või maali.»

Lisaks Tallinna Kunstihoone veebikeskkonnale on New York Timesi ülevaates mainitud muu hulgas ka suur Google kunstide ja kultuuri platvorm, Washingtoni rahvusgalerii ja Metropolitani kunstimuuseumi veebilehed ning mitmed teised kunstivaatamise platvormid üle kogu maailma.

Tallinna Kunstihoone veebinäituse lahenduse mõtles välja kunstihoone juht Taaniel Raudsepp, ideed lihvisid ja panid päriselt elama Elen Lotman (videorežii), Ivar Taim (operaator), Sven Raju (kood ja kujundus), Madis Tüür (videoproduktsioon). Lisaks on ennastsalgavat tööd teinud kunstihoone meeskond, sealhulgas Rahel Aerin Eslas, Sirli Oot ja Siim Preiman.

Keskkonna arendamine ja näitustega sisustamine on Raudsepa sõnu maksma läinud väiksema viiekohalise summa. «Idee tekkis 2019. aasta algul ja praktilisi samme oleme astunud sügisest. Kokkuhoiu on andnud väike ja väga võimekas meeskond ning asjaolu, et tänaseks on kunstihoone näitusematerjalid (audiogiid, tekstid jmt) kõik viidud digitaalsesse, veebipõhisesse süsteemi.»

Näituste vaatamiseks tuleb minna Tallinna Kunstihoone kodulehele, näitused on tasuta. kultuur.postimees.ee

Juko-Mart Kõlar FOTO: Tartu Ülikool

Kultuuriakadeemia uus direktor on Juko-Mart Kõlar

Tartu ülikooli senat valis kahe kandidaadi seast Viljandi kultuuriakadeemia uueks direktoriks Juko-Mart Kõlari (36).

Viljandi kultuuriakadeemia senise töötajana on ta väga hästi kursis kooli positsiooni ja probleemidega. Kõlar soovib uue direktorina arendada kultuuriakadeemia keskseid teemasid: pärimuskultuuri, loomeettevõtlust ning koostööd Viljandimaa asutuste ja inimestega.

Kandidaatide hindamise komisjoni esimees, Tartu ülikooli humanitaarteaduste ja kunstide valdkonna dekaan ning keskaja professor Anti Selart ütles, et kuigi Juko-Mart Kõlari akadeemiline karjäär pole väga pikk, on tal suur kogemus kultuurimajanduse valdkonna juhtimises ja uuendusmeelne vaade, mida saab rakendada ühiskonna ees seisvate ülesannete täitmisel.

Juko-Mart Kõlar on lõpetanud 2006. aastal Eesti humanitaarinstituudis sotsioloogia eriala. 2009. aastal kaitses ta Helsingi kunstiülikooli Sibeliuse akadeemias magistrikraadi kultuurikorralduses ja 2019. aastal Estonian Business Schoolis doktorikraadi juhtimisteadustes.

Kõlar oli aastatel 2014–2019 Eesti riikliku sümfooniaorkestri ja filharmoonia kammerkoori nõukogu esimees, aastatel 2013–2019 kultuuriministeeriumi muusikanõunik ja kultuuriekspordi nõunik. Tal on praktiline kogemus loomeettevõtjana muusikatööstuse valdkonnas. Kõlar asub ametisse 1. septembril praeguse direktori Iñaki Sandovali asemel. kultuur.postimees.ee

Seotud lood
25.04.2020 28.04.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto