Sisukord
Arvamus
Tänane leht
27.04.2020
Eesti Eesti lühiuudised Toidukorvis tunneb kriisi mõju lähikuudel (19) Koroonaviirus leiti ühe pere 18 liikmel (1) Kevadtorm toimub väiksemas mahus Protestiistujad streikisid karmide piirangute vastu Video Kuressaare haiglast ⟩ Must ala. Adrenaliini abil Covid-19 haigeid põetamas (3) Pealetükkivad loomasõbrad ohustavad hobuseid Maxima püüab pidurdada Tartu Lidli ehitust (4) Majandus Töötukassa meepoti ümber on tekkinud nahaalsed petuskeemid (1) Jaapani vanglatest saavad tasapisi hooldekodud Majanduse lühiuudised Välismaa Välismaa lühiuudised Kriisist aitab välja ulatuslikum testimine Balkani romadele on pandeemia esimene ilming nälg (4) PÕHJALA VAADE ⟩ Gröönimaal teravneb USA, Hiina ja Venemaa vastasseis (3) Arvamus Juhtkiri: 2 + 2 = vabadus (22) Jaano Martin Ots: Paabeli viirus (2) Andreas Kaju: pandeemia geopoliitika (8) Eestimaa Looduse Fondi ekspert: Eesti kliimapoliitika on ebaõnnestumas (1) Maarja Vaino: ehk ei tulegi kevad, vaid hoopis midagi muud? (53) Jürgen Ligi: Eesti kroonitõve kulg (82) Kultuur Tühjuse poeesia 5: Eero Epner (1) Kultuuri lühiuudised Iisraeli seriaalis neutraliseeritakse taas võluvat Hamasi (2) Sport Kuidas Chicago Bulls viimaseks tantsuks kokku saadi Tartu Karulauk tuleb turule jutu järgi Lätimaalt Eimar Veldre: abipolitseinikud – eraisikud või võimuesindajad? Einike Pilli: kriisiaja kristlikke märkamisi Linn puhastab laevade paremaks sildumiseks Emajõe põhja Maxima püüab pidurdada Tartu Lidli ehitust (2) Tartu lühiuudised Bigbank Tartu tuleb järgmisel hooajal väljakule uue treeneri ja koosseisuga Mustvee vallavanem pidas ses ametis vastu vaid aasta Asfalditehas kerkis ilma loata, nüüd käib tagantjärele seadustamine Tartu ilmub kodus istuva Euroopa ette luules ja pildis (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Jaano Martin Ots: Paabeli viirus

2 min lugemist
Jaano Martin Ots. FOTO: Urmas Luik

Surfan majandusrubriigi päevatoimetajana mööda saabuvat uudisvoogu. See on sogane, täis keeriseid, neelukohti ja vastandlikke hoovuseid. Sekka ohtlikku prügi ja tahtlikku reostust, selget põhivoolu ega kindlakujulist lainet ei ole.

Õllesõbrad usuvad, et summer tuleb sügisel. Prepperid soovitavad kodumõdu pruulida ja kartulikeldreid kaevata. Bändid kavandavad suvelõputuuri, IT-inimesed veenavad investeerima virtuaalnaudingu vidinatesse. Finantsanalüütik meelitab, et laenake ruttu ja ostke maju ning kortereid, pärast enam selle hinnaga ei saa. Varavahendaja soovitab, et kel vaja kinnisvara müüa, tehku kiiresti, paari kuu pärast ei anta enam pooltki seda hinda.

Peapankurid ütlevad, et viie-kuueprotsendine leebe langus annab uueks tõusuks hoogu. Töösturid tuunivad treipinke langevarjude õmblemiseks, ees ootavat enneolematu vabalangus. Reisikonsultant hõiskab, et sõltumatute uuringute järgi on juuliks õhk puhas, ja julgustab augustisse puhkusereise planeerima. Lennumasinate remondimehed kurdavad, et pärast kuuajalist maas parkimist on lennukitel pidurid roostes ja mootorites linnupesad. Piloodid pealegi lendamise kah ära unustanud.

Mulle hakkab tunduma, et kord on see kõik juba olnud. Õigupoolest võikski selle viiruse luulelisemalt nimetada Paabeli viiruseks.

2

Meedikutest, poliitikutest, internetiekspertidest ja muudest suunamudijatest rääkimata. Halloo, kas me ikka räägime samast maailmast? Mulle hakkab tunduma, et kord on see kõik juba olnud. Õigupoolest võikski selle viiruse luulelisemalt nimetada Paabeli viiruseks.

Keeletrikk, mis inimkonnale tookord olevat mängitud, ajanud torniehitajate omavahelised arusaamad nii sassi, et ehitis jäi pooleli. Miks mulle tundub, et igavesele majanduskasvule rajatud globaalmajandus hakkas ka juba nii kõrgele kerkima, et selle kokku kukutamiseks piisas ainult kergest köhatusest? Või on see siiski ohtlik taud? Ilmselge, et ainult globaalsete torniehitajate abiga suutis see köhatus nii kiiresti nii mitu tiiru ümber ilma teha.

Ma ei tea, mis saanuks, kui Paabeli torn oleks valmis ehitatud. Küll aga on teadlased veenvalt näidanud, mis juhtub, kui piiratud ressursi tingimustes pürgida lõppematu majanduskasvu poole. Sama tornivärk, saate ju aru. Kus on pooleli jäänud Paabeli torni varemed, pole teada. Tõenäoliselt taastus ümbruskonna laastatud loodus üsna varsti pärast ehitajate hordide laialivalgumist.

Seotud lood
25.04.2020 28.04.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto