Sisukord
Kultuur
Postimees
29.04.2020
Eesti Keskerakond rakendas koroonakriisi kampaaniavankri ette (30) VIDEO ⟩ Peaministril on etteheiteid terviseametile (45) Eesti lühiuudised Minister Arvo Alleri mõtet saata lapsed põllutöödele appi tabas kriitikatulv (52) Riik ja linn on krundianastaja ees jõuetud (10) Eriolukorra juhi korraldused Majandus Naftaturg otsib paaniliselt uusi mahuteid (4) Nordica tahab suvel taas õhku tõusta (4) Majanduse lühiuudised Täielikult veebi kolinud Lasering püsib veel elus Välismaa Venemaa plaanis väidetavalt Praha linnapea tapmist (9) Berliini loomaaed avas uuesti väravad Briti ajakirjanikku süüdistatakse videokõnede pealtkuulamises Välismaa lühiuudised Kaitsekulud tegid mullu hüppe Stoltenberg: teeme õppusi baaside sees ja teistmoodi Jäämandri fossiilkonn lahendas mandrite triivi küsimuse (2) Arvamus Juhtkiri: kaks protsenti ühiskonna tarbeks (7) Aivar Reinap: ebasportlik viga (1) Facebooki faktikontroll on katki (2) Eesti Noorte Vaimse Tervise Liikumise eestvedajad: eludega ei mängita (2) Liis Klaar: halli pead austa (5) Erkki Bahovski: Soome ei kao Kultuur Jutupliiatsi postuumne bluus (3) ERM sillutab teed maalikunsti tuuridele Lugu sellest, kuidas pesunaisest sai miljonär Sport Robin Kool – maailmatipp, kes võistleb miljonite silmapaaride ees ka koroonaviiruse ajal (5) Spordi lühiuudised Tallinn Riik ja linn on krundianastaja ees jõuetud (10) Tartu Kiri: Otsime mäletajaid ja häid vihjeid memoriaali taastamiseks (1) Indrek Niibo: suletud riigipiiride võlts turvatunne (3) Liina Uudelt: suukorviga meeleavaldused (11) Eriolukord lõi õhu puhtamaks ka Emajõelinnas Tartu lühiuudised Volbriöö pidu jääb esimest korda ära Laulu sisse pandud Puhja tuuliku aeg sai otsa Rattaringlus püüab tunnipileti abil taksoga võistlusse asuda Estoveri juustuvabrik hakkab tööle piimaenergial Möödub 330 aastat lõunaeestikeelse kirikukäsiraamatu ilmumisest Meelelahutus Koomiks Sudoku

Möödub 330 aastat lõunaeestikeelse kirikukäsiraamatu ilmumisest

4 min lugemist
«Tarto-Ma Kele Kässi Ramat» on oma puulõigetega esimene siseillustratsioonidega eestikeelne trükis. FOTO: Digar

Liivimaal astus 17. sajandi teisel poolel esile valgustatud ja edumeelne noor haritlaspõlvkond, kelle liikmed olid sünnilt eesti- või liivimaalased ja eesti keele omandanud juba lapsepõlves ammedelt või kirikumõisa teenijarahvalt. Neist suurim eesti keele tundja ja sõnaseadja on kahtlemata Puhja ja Otepää pastor Adrian Virginius (1663–1706), kelle kirikuraamatute eesti keel on ladus, sõnarikas ja rahvapärane, otsekui oleks see ta teine emakeel.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

1683. aastal saabus ta Riiga Liivimaa kindralsuperintendent Johann Fischeri (1633–1705) kutsel, et asuda koostama, tõlkima ja trükki toimetama lõunaeestikeelseid kirikuraamatuid. Peagi ilmusid katekismus (1684), lõuna- (1685) ja põhjaeestikeelne (1690) laulu- ja palveraamat. Virginiuse suurtööna tuli trükist Wastne Testament (1686), mis valmis koostöös tema isa Andreas Virginiusega, kes oli Kambja pastor.

Järgmisena valmis lõunaeestikeelne «Tarto-Ma Kele Kässi Ramat» (1690–1691), milles on Eesti kultuuri- ja raamatuloo seisukohalt tähelepandav eessõna. Trükisel on mitu osa: evangeeliumid ja epistlid, laulu- ja palveraamat ning katekismus, samuti 40 piibliteemalist puulõiget, mis teevad sellest esimese siseillustratsioonidega eestikeelse trükise.

28.04.2020 30.04.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto