N, 2.02.2023

Laulu sisse pandud Puhja tuuliku aeg sai otsa

Eili Arula
, ajakirjanik
Laulu sisse pandud Puhja tuuliku aeg sai otsa
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Puhja tuuliku 17 meetri pikkuste labadega tiivik lebas eile maas. Enamik selle tükke utiliseeritakse.
Puhja tuuliku 17 meetri pikkuste labadega tiivik lebas eile maas. Enamik selle tükke utiliseeritakse. Foto: Margus Ansu

Folkansambli Puuluup kuulsaks lauldud Puhja tuulik jääbki nüüd elama vaid laulus, sest eile monteerisid töömehed seal üle kümne aasta uhkes üksinduses kõrgunud tuuliku lahti. Tuuliku omanik, turbatootmisega tegelev OÜ Peat Mill soovib aasta jooksul paigaldada sinna uue ja suurema tuuliku, kuid selleks on tarvis kaitseministeeriumi luba.

Peat Milli juht Indrek Pappel selgitas, et 13 aastat vana tuulegeneraator oli amortiseerunud ning seda parandada polnud enam majanduslikult mõttekas.

«Tegelikult juba kaks kuud see enam elektrit ei tootnud,» märkis Pappel.

Endine Puhja vallavanem, praegune Elva vallavolikogu liige Vahur Jaakma lootis, et ehk ei lähe kuulus maamärk päriselt utiliseerimisele. Paraku möönis Peat Milli juht, et enamik tuulikust läheb vanarauaks, vaid mõne detaili saab edasi müüa.

Lootus ministeeriumil

Puhjale omaseks saanud maamärki turbafirma päriselt ära kaotada ei taha, kuid tulevikule mõeldes on ettevõttel tarvis püsti panna vähemalt kolmandiku võrra suurem tuulegeneraator. «Üks asi on meie soov, teine asi see, kuidas meil õnnestub load saada,» ütles Pappel, kes loodab, et kaitseministeerium ei suhtu üksikute tuulegeneraatorite püstitamisse nii karmilt kui tuuleparkide rajamisse.

Ideaalis võiks uus tuulik Puhja kohal tolmu keerutada juba selle aasta lõpus.

Ideaalis võiks uus tuulik Puhja kohal kõrguda ehk, nagu laulus öeldakse, tolmu keerutada juba selle aasta lõpus.

Uue tuuliku täpseid parameetreid ei osanud Pappel põgusas telefonivestluses loetleda, kuid ta märkis, et selle võimsus võiks olla ligi 2,3 megavatti. «Jämeda arvutuse kohaselt maksab megavatine tuulegeneraator miljon eurot, seega meie uue generaatori maksumus võiks olla võimsuse järgi 2,3 miljonit eurot,» sõnas Pappel.

Enamiku tuuliku toodetud energiast müüb ettevõte elektrivõrku tagasi. Ka vana, nüüd juba osadeks lammutatud tuulik täitis turbatootmise elektrivajaduse ning jätkus veel elektrivõrku tagasi müümiseks. «Eks Eesti suund ole rohelise energia poole ning soovime sellesse oma panuse anda,» ütles Pappel.

Puhja tuulik oli Eestis üks esimesi üksikuid tuulegeneraatoreid. Selle lasi Puhja külje alla põllule paigaldada Peat Milli eelkäija AS Sangla Turvas 2007. aastal. 550-kilovatise võimsusega generaatoril oli 54-meetrine valge torn. Selle otsas oli kolm 17-meetrise labaga tiivikut.

Mis liigub, see kulub

Eesti esimene suur, 30-meetrise torni ja 22-meetrise läbimõõduga tiivikuga 150-kilovatine tuulegeneraator hakkas Hiiumaal Tahkuna neeme tipus pöörlema 1997. aastal. Paraku on ka see oma aja ära elanud.

Eesti tuuleenergia assotsiatsiooni andmeil oli koos Puhja tuulikuga Eestis kokku 139 tuulegeneraatorit. Suuremad tuulepargid on Narvas ja Paldiskis, kummaski tiirutab 18 tuulikut.

Kolmteist aastat tagasi Puhjas püsti pandud tuulegeneraator oli Eestis üks esimesi üksikuid elektrit tootvaid tuulikuid
Kolmteist aastat tagasi Puhjas püsti pandud tuulegeneraator oli Eestis üks esimesi üksikuid elektrit tootvaid tuulikuid Foto: Margus Ansu
Märksõnad
Tagasi üles