Sisukord
Arvamus
Postimees
29.04.2020
Eesti Keskerakond rakendas koroonakriisi kampaaniavankri ette (30) VIDEO ⟩ Peaministril on etteheiteid terviseametile (45) Eesti lühiuudised Minister Arvo Alleri mõtet saata lapsed põllutöödele appi tabas kriitikatulv (52) Riik ja linn on krundianastaja ees jõuetud (10) Eriolukorra juhi korraldused Majandus Naftaturg otsib paaniliselt uusi mahuteid (4) Nordica tahab suvel taas õhku tõusta (4) Majanduse lühiuudised Täielikult veebi kolinud Lasering püsib veel elus Välismaa Venemaa plaanis väidetavalt Praha linnapea tapmist (9) Berliini loomaaed avas uuesti väravad Briti ajakirjanikku süüdistatakse videokõnede pealtkuulamises Välismaa lühiuudised Kaitsekulud tegid mullu hüppe Stoltenberg: teeme õppusi baaside sees ja teistmoodi Jäämandri fossiilkonn lahendas mandrite triivi küsimuse (2) Arvamus Juhtkiri: kaks protsenti ühiskonna tarbeks (7) Aivar Reinap: ebasportlik viga (1) Facebooki faktikontroll on katki (2) Eesti Noorte Vaimse Tervise Liikumise eestvedajad: eludega ei mängita (2) Liis Klaar: halli pead austa (5) Erkki Bahovski: Soome ei kao Kultuur Jutupliiatsi postuumne bluus (3) ERM sillutab teed maalikunsti tuuridele Lugu sellest, kuidas pesunaisest sai miljonär Sport Robin Kool – maailmatipp, kes võistleb miljonite silmapaaride ees ka koroonaviiruse ajal (5) Spordi lühiuudised Tallinn Riik ja linn on krundianastaja ees jõuetud (10) Tartu Kiri: Otsime mäletajaid ja häid vihjeid memoriaali taastamiseks (1) Indrek Niibo: suletud riigipiiride võlts turvatunne (3) Liina Uudelt: suukorviga meeleavaldused (11) Eriolukord lõi õhu puhtamaks ka Emajõelinnas Tartu lühiuudised Volbriöö pidu jääb esimest korda ära Laulu sisse pandud Puhja tuuliku aeg sai otsa Rattaringlus püüab tunnipileti abil taksoga võistlusse asuda Estoveri juustuvabrik hakkab tööle piimaenergial Möödub 330 aastat lõunaeestikeelse kirikukäsiraamatu ilmumisest Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kiri: Otsime mäletajaid ja häid vihjeid memoriaali taastamiseks

1 min lugemist
Esimeses maailmasõjas surma saanud Saksa sõdurite memoriaalansambel Tartus Puiestee tänavas Uus-Jaani kalmistul. FOTO: Tartu linnavalitsus

Tartus Uus-Jaani kalmistul Puiestee tänavas asub esimeses maailmasõjas surma saanud Saksa sõdurite memoriaalansambel.

Sellega mälestatakse sinna 1918. aasta Saksa okupatsiooni ajal maetud 30 Landsturmi ja Landwehri sõjaväelast. Maailmasõja järel asutati Saksamaal Saksa sõjahaudade hooldeliit (Volksbund «Deutsche Kriegsgräberfürsorge e. V»). Ühendus kutsus üles ka teisi organisatsioone võtma enda hoole alla mõnda konkreetset sõjahauda Saksamaal või välismaal. 1922. aastal tegi Braunschweigi tehnikakõrgkooli tudengkonnale vastavasisulise ettepaneku sealne arhitektuuriprofessor ja sõjahaudade hooldeliidu aktivist Daniel Thulesius (1889–1967).

Braunschweigi tudengid otsustasid hakata koguma raha just Uus-Jaani kalmistu sõjahaudade väärikaks kaunistamiseks. 1920. aastate Saksamaa keeruliste majandusolude tõttu võttis rahakogumine aastaid aega. Memoriaalansambel siin puhkava kolmekümne Saksa soldati mälestuseks rajati 1930. ja 1931. aasta suvel ning pühitseti pidulikult 11. septembril 1932. Esialgu kuulusid professor Thulesiuse kavandatud ansambli juurde ka maetud sõdurite hauatähised, kuhu oli raiutud nimi ja surmakuupäev. Need tähised on nüüdseks kadunud, ent alles on kivist laotud heas korras madal sein koos mälestustekstiga.

Tartu linnavalitsuse eestvõttel on ajaloolane Ken Ird otsinud ja leidnud üht-teist selle memoriaali tekkimise ning sinna maetute kohta, kuid teadaoleva materjali toel on siiski keeruline leida ja taastada kõikide sinna maetud sõdurite nimesid ja lugusid. Iga kild Tartu loos on aga tähtis ning ka see memoriaal hoiab üht mälestust maailma ja siinsest loost. Püüame kild-killu haaval seda lugu kokku panna ja leida ka tuge memoriaali kordategemiseks.

Kutsun tartlasi ja Tartu ajaloost huvitatuid andma vihjeid memoriaali ajaloo ja detailide kohta. Oleme väga huvitatud maetud sõdurite nimedest, aga ka memoriaali kavandamisest, ehitamisest ja memoriaali eest kadunud kivide saatusest.

Infot võib edastada meiliaadressil indrek.mustimets@tartulv.ee või telefonil 506 3076.

Seotud lood
28.04.2020 30.04.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto