N, 2.02.2023

Robin Kool – maailmatipp, kes võistleb miljonite silmapaaride ees ka koroonaviiruse ajal

Karl-Joosep Küngas
Robin Kool – maailmatipp, kes võistleb miljonite silmapaaride ees ka koroonaviiruse ajal
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 5
Robin Kool Aasia lahtiste meistrivõistluste võidutrofeega.
Robin Kool Aasia lahtiste meistrivõistluste võidutrofeega. Foto: HLTV.org

Praegu on suurem osa tippspordist täielikult pausil ja alles planeeritakse võistluste taasalustamist. Siiski leidub üks Eesti sportlane, kes päevast päeva oma oskusi rohkearvulise publiku ees näitab. Ta ei jookse staadionil ringe ega viska palli, vaid istub suurema osa päevast arvuti ees, mängides üht maailma populaarseimat arvutimängu «Counter-Strike: Global Offensive» ehk lühendatult «CS:GO». Tegemist on Jõgevalt pärit Robin Kooliga, kes juba aastaid hullutab fänne üle kogu ilma.

Tema teekond e-spordi tähtede poole pole aga olnud lihtne. Nii nagu paljudel teistel aladel on ka e-spordis Eestist tulles üsna keeruline silma paista ja kuhugi jõuda. Selleks tuleb olla eriti andekas, lisaks peab olema rohkelt õnne. 17-aastase Kooli liitumine 2017. aastal «CS:GO» suurklubi Mouse­sportsiga oli üsna haruldane. Enamasti tuleb tippseltskonda jõudmiseks end mõnes väiksemas võistkonnas näidata, kuid Koolile tehti varakult pakkumine, millest polnud võimalik loobuda.

Nüüd, kolm aastat hiljem, on nime Ropz all võistlev Kool kerkinud kümne maailma parima «CS:GO» mängija hulka ja oma võistkonna vaieldamatuks liidriks. Niisugust teekonda ei osanud ta isegi ennustada. «Täiesti ootamatu, kui nüüd tagasi vaadata. E-sport on noorte seas üldiselt väga populaarne ja tõusev trend. Jälgisin juba lapsena mitmeid mängijaid, kellega nüüd konkureerin. See on vapustav tunne,» mõtiskles Kool.

«Esialgu mängisin oma lõbuks, kuid nüüd on see muutunud minu tööks. Meeskonnana on meil päevakava, mille järgi tegutseme. Mulle see sobib, sest olen pikalt järginud mõtteviisi, et raske töö kannab kunagi vilja. Konkurents on küll väga tihe, kuid see motiveeribki edasi pürgima.»

Edu nõuab ohvreid

Kool on küll kerkinud oma spordiala vägevate hulka, kuid edul on ka hind. Noormehel jäi gümnaasium pooleli ja seda hoolimata asjaolust, et ta pürgis kuldmedali poole. 2018. aastal nimetati Kool Jõgevamaa gümnaasiumi kõige selgema minapildiga õpilaseks. Mõni kuu hiljem jäi koolitee mõneks ajaks katki.

«Ropz»

Robin Kool (20)

Sünnilinn: Jõgeva

Saavutused:

2019. aasta maailma edetabeli 10. koht

ESL Pro liiga kümnenda hooaja võit

Aasia lahtiste meistrivõitluste tiitel

Inteli suure slämmi turniiri võit New Yorgist

«Võib kõlada absurdsena, aga nii see oli. Esimesel profihooajal 2017/18 püüdsin mõlemal rindel täiskohaga vaeva näha. Kõik muutus stressirohkeks ja alateadvuses tundsin, et vähemalt mõneks ajaks pole mul koolist tuleviku raames kasu. Füüsiline ja vaimne koormus oli tohutu, sest reisimist üle maakera tuli nõnda palju,» selgitas Kool.

«Muidugi saanuks ka distantsilt õppetööd jätkata, kuid tundsin, et enda realiseerimiseks pean praegusele valikule täielikult keskenduma. Soovin tänada oma õpetajaid ja direktorit, kes selle võimalikuks ja üsna valutuks tegid. Usun, et suudan tänu sellele otsusele maitsta «CS:GO» areenidel veel aastaid profileiba. Ma pole mõelnud, millal võiks kooliga jätkata.»

Summad, mida uneski ei näinud

E-spordis liigub üsna palju raha ja nõnda on ka Kooli taskusse maandunud kopsakas summa. 20-aastane sportlane on kolme aastaga teeninud hinnanguliselt pool miljonit eurot. Arvud näivad uskumatuna, kuid suur osa sellest on tulnud alles viimase poole aastaga saavutatud edu järel. Enne seda oldi pikalt keerulises olukorras, meeskonna sisekliima polnud kiita.

«CS:GO» võistkond koosneb viiest mängijast ja ühtäkki loobus Kooli kodutiim kolme mehe teenetest. «Muudatused olid ainult aja küsimus ja pigem hinnati, kes tuleb minema saata. Pärast edukat 2018. aastat tammusime pikalt ühe koha peal ja tekkisid ka motivatsiooniprobleemid. Mouse­sports otsustas eelmisel aastal kolme mängijaga lepingud lõpetada ja tõi meeskonda värsket verd.»

«CS:GO»

«Counter-Strike: Global Offensive»

Loodud: 21. augustil 2012

Mänguplatvormid: Windows, OS X, Linux, Xbox 360 ja Playstation 3

Žanr: viieliikmeliste võistkondadega tulistamismäng

Aktiivseid mängijaid: 1,3 miljonit

Mousesports asub praegu maailma edetabelis teisel positsioonil. Kool usub, et edu on toonud kõikide mängijate eneseusu ja -kindluse kasv. Lisaks on meeskonnal nüüd selge mängujuht, kes jagab teistele juhtnööre. Eestlasest mängija sõnul tuli kogemuse ja andekuse vahel leida sobiv tasakaal. Samuti õige kapten, kes tunnetab hästi mängutempot ja taktikalisi käike.

Siiski, pool miljonit lihtsalt arvutiga mängimise eest tundub ulmeline. Kool kinnitab, et edukad teenivad sel alal tõepoolest üsna hästi. «Olen kuulnud palju jutte, kuidas meie kogukonnas raha liigub, ja seetõttu selgitan ausalt, kuidas asjad käivad. E-spordi meeskonnad, nagu ka näiteks korvpallitiimid, maksavad mängijatele palka. Sportlaste vahel jaotatakse ka turniiridelt tulev auhinnafond. Mõned klubid võtavad sellest üksikud protsente, kuid peamiselt tuleb neile raha ikkagi sponsoritelt ja investoritelt. Klubi peab ainult mängijate eest hoolitsema, sest kõik transpordi- ja elamiskulud võistluste ajal maksab kinni korraldaja.»

Robin Kool koos oma praeguste meeskonnakaaslastega. FOTO: Hltv.org
Robin Kool koos oma praeguste meeskonnakaaslastega. FOTO: Hltv.org Foto: Hltv.org

Võimas abipersonal ja rahvusvaheline meeskond

Kui nn tavasportlased peavad olema füüsiliselt äärmiselt heas vormis, ei pääse sellest ka e-sportlased. See pole nende alal küll kõige olulisem, kuid käib soovituste alla. Mitte midagi ei pea ise leiutama hakkama, sest soovi korral leitakse kohe ka vastav treener. Just niivõrd suures organisatsioonis teeb tegusid Kool.

«Meil aitavad tippu jõuda analüütikud, spordipsühholoogid, toitumisspetsialistid ja personaaltreenerid. See nimekiri võib ka edasi minna, sest kõik on vajaduspõhine. Kõik see tagab, et tähtsatel hetkedel ei jääks millestki puudu. Võib-olla just mõni harjutus, mis jäi tegemata, toonuks meile turniirivõidu. Palju sõltub, kui heas vaimses vormis ollakse, ja seda kogu tiimiga.»

Olen kuulnud palju jutte, kuidas meie kogukonnas raha liigub, ja seetõttu selgitan ausalt, kuidas asjad käivad.

E-sportlane Robin Kool

Kooli meeskonnale on eriti oluline, et iga detail oleks ideaalselt paigas, sest tegemist on rahvusvahelise tiimiga. Viieliikmeline kooslus tuleb Taanist, Türgist, Hollandist, Slovakkiast ja Eestist. See teeb omavahelise suhtlemise paljude konkurentidega võrreldes keerulisemaks. «CS:GO» maastikul domineerivad enamasti ühest rahvusest mängijatest kokku pandud tiimid.

Ent igas riigis pole võrdselt võimalusi ja seetõttu pole Kool kunagi Eesti meeskonnas mänginud. Ta toob paralleele korv- ja jalgpalliga: suurtes võistkondades nagu Madridi Realis või Manchester Unitedis on koos rahvusvaheline seltskond, kuid ühise eesmärgi nimel võideldes ei tohiks omavaheline kommunikatsioon segama hakata. «Muidugi on emakeelt kõnelevatel meeskondadel eelis, sest kiire infovahetus on meie alal ülimalt tähtis. Meil on selle kompenseerimiseks erinevad koodnimetused, mis tagavad info kiire edastamise,» selgitas Kool, kes suhtleb kaaslastega inglise keeles.

Kõik pole nii ilus, kui võiks olla

Iga tippsportlane ihkab tulla maailmameistriks või saada omal alal parimaks. «CS:GOs» peetakse kõige olulisemaks Majori tiitlit. Tavaliselt toimub aasta jooksul sääraseid suurturniire üks või kaks tükki. Mousesportsil ja Koolil on see autasu veel puudu, kuid üllataval kombel eesti mees seda ülearu ei väärtusta. «Loomulikult on Major-turniir, mida sooviks võita, kuid aegamisi on see oma tähendust kaotanud. Meie valdkonnas peetakse liiga palju turniire ja see kujutab endast väga suurt probleemi. Aasta jooksul toimub kümneid suuremaid võistlusi, mis on peaaegu sama olulised nagu Major.

Selle üle kurdavad ka fännid, kellel pole varsti enam huvi meie tegemisi jälgida. Üks suur turniir saab läbi, kuid pole õigupoolest vahet, mis seal juhtus, sest järgmisel nädalal toimub juba uus. Sellest lähtuvalt sooviksin endale lihtsalt kestvat karjääri, ja küll need turniirivõidud ka sinna sisse jäävad,» lõpetas Kool enesekindlalt.

«​Counter-Strike: Global Offensive» ehk «CS:GO»

Internetipõhine meeskondlik esimese isiku tulistamismäng. Ühes mängus osaleb kaks meeskonda – terroristid ja eriüksuslased –, kelle eesmärk on võita vajalik arv ringe.

Võitmiseks tuleb kas vastane elimineerida või täita mängukaardi lisaülesanne. Lisaülesandeks on terroristidel määratud kohas pommi õhkimine ja sellest lähtudes tuleb eriüksuslastel kas vältida pommi paigaldamist või see piiratud aja jooksul kahjutuks teha.

Enamasti mängitakse seda mängu sõpradega lihtsalt hobina ja ajaviiteks. Veel mõni aasta tagasi tegeles ka Robin Kool sellega üksnes huvist. «Lihtsalt mängimisest ma enam lõbu ei tunne, eriti võrreldes ajaga, kui sõpradega lihtsalt videomänge mängisime. Nüüd naudin võistlushimu ja viimseni lihvitud taktikalisi käike,» ütles ta.

Märksõnad
Tagasi üles