N, 2.02.2023

Riik ja linn on krundianastaja ees jõuetud

Uwe Gnadenteich
, reporter
Riik ja linn on krundianastaja ees jõuetud
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 10
Seda, kes ja mis alusel Veskilise tänava riigimaal elab ja toimetab, ei tea ei riigi- ega linnaametnikud. Kui mõne sealse askeldaja käest aru pärida, siis nood olevat seal vaid abiks ega teadvat omandi­suhetest midagi.
Seda, kes ja mis alusel Veskilise tänava riigimaal elab ja toimetab, ei tea ei riigi- ega linnaametnikud. Kui mõne sealse askeldaja käest aru pärida, siis nood olevat seal vaid abiks ega teadvat omandi­suhetest midagi. Foto: Tairo Lutter
  • Igati korralik majapidamine, ainult et asub Haaberstis võõral maal.
  • Riik paneb krundi peagi koos kõige sealolevaga oksjonile.
  • Isehakanud maakasutajast vabanemine jääb uue omaniku mureks.

Kõlab uskumatult, aga Tallinnas võib täiesti karistamatult võtta enda valdusse enam kui 1500 ruutmeetri suuruse riigimaa tüki hinnatud elurajoonis, ehitada sinna maja ning kasutada maad oma äranägemise järgi ilma kellelegi midagi maksmata või ühtegi dokumenti vormistamata.

Niisugune krunt asub Haabersti linnaosas Veskimetsas. Autoga sinna ligi ei pääse, krundi kasutaja pöörab autoga Tuuliku teelt kergliiklusteele ja sõidab mööda seda sadakond meetrit kuni oma väravani.

Tõsi küll, kergliiklustee rajati sinna alles mõne aasta eest. Varem oli seal endise raudteetammi asemele jäänud võssa kasvanud kruusatee, kuhu korralikul inimesel asja ei olnud. Selle kõrvale, kõrgepingeliini alla olid ümberkaudsed inimesed rajanud peenraid ja kasvuhooneid. Aja jooksul läks aga asi käest ära. Sinna hakati prügi tooma ja kodutud lagastasid kõik ära.

Ainus ligipääs ebaseaduslikule majapidamisele on kergliiklusteelt, mida mööda maakasutaja autoga sõidab.
Ainus ligipääs ebaseaduslikule majapidamisele on kergliiklusteelt, mida mööda maakasutaja autoga sõidab. Foto: Tairo Lutter

Siis laskis linnaosavalitsus putkad ja prahi buldooseriga kokku lükata ja minema vedada. Alles jäid vaid paar toekamat majakest neid ümbritsevate aedadega. Neist on praeguseks alles jäänud kõigest üks, mis on saanud endale isegi aadressi, Veskilise 4.

Tegemist on riigi omandis oleva sihtotstarbeta maaga, millel toimuvaga linnaosavalitsus rahul ei ole.

Tegutseja isik teadmata

«Keegi on sinna püstitanud mingeid ehitisi. Kas maakasutaja tegeleb seal autode parandamise või millegi muu taolisega, sellest ei saagi täpselt aru, ta on sinna ehitanud mingi estakaadi. Ja tundub, et riiki kui maaomanikku see eriti ei huvita,» lausus Haabersti linnaosa vanem Andre Hanimägi. Veskilise 4 ja selle kõrval asuval Veskilise krundil on muu hulgas ehitusjäätmeid ja muud prügi, mis linnaosavalitsust pahandab.

Nii saatiski Hanimägi maa-ametile kirja, paludes riigimaal kord majja lüüa. Linnaametnikud on seda ka ise püüdnud, aga et maa on riigi oma, siis pole neil seal suurt sõnaõigust.

Teisel pool aeda valvav koer hoiab küsimuste esitajad eemal.
Teisel pool aeda valvav koer hoiab küsimuste esitajad eemal. Foto: Tairo Lutter

«Oleme olnud kontaktis ühe inimesega, kes seal tegutseb. Kuna linnaosavalitsus ei ole politsei, pole meil õigust tema isikut kindlaks teha. Teame tema eesnime ja telefoninumbrit, aga kui viia jutt seal toimuva tegevuse ebaseaduslikkusele, siis ta ütleb, et tema ei tea midagi. Et ta on lihtsalt valvur või aitab niisama kedagi. Meil pole ka mingit võimalust tõestada, et just tema on selle olukorra tekitanud,» rääkis Hanimägi ning lisas, et tema hinnangul tuleks seal igasugune tegevus lõpetada ja kogu ala puhtaks teha. «Seda ma praegu riigil teha palungi.»

Linnaametnikud on püüdnud ka ise krundil korda majja lüüa, aga et maa on riigi oma, pole neil seal suurt sõnaõigust.

Ka Postimehel ei õnnestunud maakasutajaga jutule saada.

Hanimäe asetäitja Oleg Siljanov, kes varem oli Haabersti linnamajandusosakonna juhataja, on samuti proovinud riigimaal korda luua. «Tõepoolest, olen korduvalt seal käinud ja oleme ka varem maa omanikule ja haldajale, kelleks on maa-amet, seal valitsevast olukorrast märku andnud,» ütles linnaametnik.

Siljanov meenutas, et kontrollkäikude ajal sai vesteldud ka seal viibinud inimesega, kuid linnaosavalitsusel ei õnnestunudki kindlaks teha ei tema isikut ega seda, kas tema ehitas krundile ebaseadusliku hoone.

«Linnaosavalitsusel pole selle väljaselgitamiseks vastavat pädevust või võimalusi. Ja kuna ala on selline olnud väga kaua aega, on seal viibinud kodanik muuhulgas viidanud suusõnalistele kokkulepetele, miks need objektid omal ajal sinna kerkisid. Kuid ta pole tunnistanud, et need on tema ehitatud,» rääkis vanema asetäitja.

Krunt oksjonile

Maa-ameti riigimaa haldamise osakonna juhataja Tiina Vooro sõnul on amet kinnistu olukorraga kohapeal tutvunud, rääkinud maa kasutajaga ja nõudnud ka valduse vabastamist.

Väraval olev number pole kuidagi seotud kinnistu aadressiga, kasvuhoonet aga riigimaal olema ei peaks.
Väraval olev number pole kuidagi seotud kinnistu aadressiga, kasvuhoonet aga riigimaal olema ei peaks. Foto: Tairo Lutter

Maa-amet kavatseb kinnistu oksjonile panna. «Oleme maa omavolilist kasutajat informeerinud, et maa-ametil on kavas kinnisasi enampakkumisel võõrandada ja kui selleks ajaks ei ole valdus vabastatud, siis võib maa omanik kasutada ebaseadusliku kasutamise lõpetamiseks seaduses sätestatud õiguskaitsevahendeid,» ütles Vooro.

Ta lisas, et kahjuks ei ole ühelgi maaomanikul, kes otseselt ise maad ei valda, sealhulgas ka riigil ega kohalikul omavalitsusel, võimalik vältida olukordi, kus keegi asub kasutama maad, mis talle ei kuulu. «Selleks ongi maa omanikule seadusega ette nähtud õigused nõuda valduse vabastamist, teha seda vajadusel kohtu kaudu või ka omaabi korras omavoliline kasutus kinnis­asjalt eemaldada ja kinnisasi oma võimu alla tagasi võtta,» lausus ta.

Märksõnad
Tagasi üles