N, 2.02.2023

Naftaturg otsib paaniliselt uusi mahuteid

Tõnis Oja
, majandusajakirjanik
Naftaturg otsib paaniliselt uusi mahuteid
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 4
Naftatankerid San Francsisco ranniku lähedal. Piirkonnas seisab üle 30 tankeri.
Naftatankerid San Francsisco ranniku lähedal. Piirkonnas seisab üle 30 tankeri. Foto: APU GOMES/AFP

Nafta hind alustas uut nädalat taas langusega. Brenti nafta barrelihind käis eile alla 20 dollari, USAs kaubeldava nafta barrelihind aga alla 12 dollari.

«Lihtsustatult öeldes on naftat liiga palju ja ruumi, kuhu seda mahutada, liiga vähe,» ütles uudisteagentuurile AFP analüüsikeskuse TS Lombard ökonomist Konstatinos Venetis. «Nõudluse kasv mahutite järele on alates märtsi keskpaigast üha kiirenenud,» lisas mahutitele spetsialiseerunud maaklerifirma The Tank Tiger tegevjuht Ernie Barsamian.

Kuna tulevikutehingute lepingud müüakse üldiselt enne selle realiseerumist ära, pole spekulatiivsed investorid seni naftamahuteid reaalselt vajanud. Nüüd on aga tekkinud olukord, kus leping jääb kätte ning ootamatult on vaja tegelda füüsilise ehk päris naftaga.

«Saan riskifondidelt kümneid e-kirju ja telefonikõnesid,» ütles Barsamian Reutersile. «Nad pole varem mitte kunagi mõelnud realiseerumise füüsilisele aspektile,» lisas ta.

Kui eelmise nädala nafta hinna miinusesse kukkumise peamine põhjus oli USA naftamahutite ammendumine, siis nüüd on vabade mahutite defitsiit muutunud globaalseks.

Seni naftaga vaid paberil kaubelnud inimestele jääb nüüd kätte reaalne nafta, mida neil pole kuhugi panna.

Tegelikult on üsna keeruline hinnata, kui suur on globaalne naftahoidlate maht, aga üks kitsikuse indikaator on, et üha rohkem kasvab nõudlus tankerite järele, mille kasutamine on kallim ning keerulisem.

Naftakauplejad muutuvad ka üha leidlikumaks uute mahutite hoiustamisel, kasutades selleks raudteetsisterne ja kasutusest väljas olevaid naftajuhtmeid. Ühtlasi on täis või vähemalt broneeritud Skandinaavia vanad soolakaevandused.

«Töötame praegu kõige veidramate mahutite asukohtadega, väga raskete kohtadega, kus on suured tegutsemispiirangud,» ütles Reutersile Rotterdamis asuva naftalogistikaettevõtte ODIN-RVB maakler Krien van Beek.

Goldman Sachs kirjutas klientidele, et kõik maailma naftamahutid võivad saada täiesti täis järgmise kolme nädala jooksul ning see võib põhjustada dramaatilise krahhi.

Konsultatsioonifirma Rystad Energy naftaturgude juht Bjørnar Tonhaugen usub samuti, et mahutite täituvus kasvab lähinädalatel kriitilise piirini.

Lisaks on WTI esmaspäevase hinnakukkumise taga maailma suurim börsil kaubeldav naftafond (ETF), The United States Oil Fund (USO), mis müüs kõik oma WTI juunilepingud.

Viimase kahe nädala jooksul on USO muutnud oma investeerimisstrateegiat juba viiel korral. Kui üldjuhul järgivadki tooranine-ETFid üsna või isegi väga hästi tooraine hindu, siis nüüd hoiatas fond, et USO kõrvalekalle võib nafta hinnast erineda märgatavalt.

Märksõnad
Tagasi üles